Telefondan TV izlemek ne kadar internet yer ?

Akıllı telefonların ekranları giderek büyüdüğü için telefondan TV izlemek giderek yaygınlaşmaktadır. Bu yazımda telefondan TV izlemek ne kadar internet yer bilgi vereceğim.

Akıllı telefonlar televizyon izlemek de mümkündür ve bunun için yeterli kotanız olması ve internetten bir canlı TV web sitesini bulmanız yeterlidir. Ancak video tarzı içeriklerin internet kotasını hızlı sömürdüğü bilinmektedir.

Bu nedenle aylık 2 GB, 5 GB gibi oldukça düşük kotalı bir internet paketine sahipseniz mobil TV izleme keyfiniz yarıda kalabilir.

Çoğu kişi video tarz içeriklerin internetten gazete okumak veya resimlere bakmaya göre çok daha fazla internet yediğinin farkındadır. Bu nedenle uzun filmler yerine kısa videoları izlemek tercih edilmektedir.

Fakat indirmeden izlenen canlı TV yayınlarının da oldukça fazla internet sömürdüğünün de bilinmesi gerekir. Netice itibariyle bir sunucudaki verileri siz görüntüleyebilmeniz için size kadar gelmesi gerekir, bu da indirmeye denk bir kota harcar.

Telefondan TV izlemek ne kadar internet yer ?

Bu konuda internet üzerinden bir araştırma yaptığınızda sağlıklı bir sonuca ulaşamayacaksınız. Çünkü “Telefondan TV izlemek ne kadar internet yer ?” konulu yazılar genellikle eski yıllarda yazılmıştır ve 2019 yılı itibariyle güncelliğini yitirmiştir.

Telefondan TV izlemek ne kadar internet yer, bunun açıkça hesap edilememesinin diğer bir sebebi ise veri akış hızının değişken olması ve veri kalitesinin internet yayınları için farklı olmasıdır.

Kaliteli yayınlar fazla kota tüketir. Hızlı internet de daha fazla kotayı harcar. 2019 yılı itibariyle geçmiş yıllara göre hem yayın kalitesi artmış hem de internet hızı artmıştır. Dolayısıyla “Telefondan TV izlemek ne kadar internet yer ?” sorusuna eski yılların deneyimlerine bakarak bir cevap vermek zor.

Ama genel olarak bir bilgi vermek gerekirse internette 1 saat TV izlemek yaklaşık 1 GB ile 1,5 GB arası internet harcar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here