Batikon tırnak batmasına iyi gelir mi ?

Batikonun kullanım alanı bir hayli geniştir. Peki Batikon tırnak batmasına iyi gelir mi ?

Tırnak batması, tırnakların köşe ya da kenar kısımlarının çevresindeki yumuşak ete batması durumudur. Tüm parmaklarda ortaya çıkabilmesi mümkün olan tırnak batması genellikle gün boyunca sıkışmasından dolayı ayak baş parmağında ortaya çıkmaktadır. Fiziksel olarak yaşanan bu sağlık sorununun tedavisi bulunuyor. Tırnak batması tedavisi ile daha da ileri düzeye ulaşmadan, çözümü sağlanabilmektedir.

Tırnak batmasında direkt olarak cerrahi müdahale tercih edilmez. Çünkü bu tipteki müdahaleler öncesinde yapılabilecek basit ve bireysel müdahalelerle de tırnak batmasının tedavi edilebilmesi mümkündür.

Tırnak Batması İçin Ne Yapılır?

Tırnak batması şikayeti yaşanıyor ise en hızlı şekilde tamamen geçmesi için basit müdahalelerde bulunulabilir. Buna göre tırnak batması tedavisi için;

  • Tırnak batması olan tırnağın altına pamuk ya da mumlu diş ipi koyulur,
  • Günde 3 ya da 4 defa olacak şekilde 20’şer dakika ılık suda dinlendirilir (Bunun dışındaki zaman dilimlerinde ayaklar mutlaka kuru tutulmalıdır),
  • Ayak tırnağındaki batmalar için rahat ayakkabılar tercih edilmeli.
  • Enfeksiyon oluşumu mevcut ise antibiyotikli kremler uygulanır ve bandajlanır,
  • Ağrı şikayetleri için “Asetaminofen”, “İbuprofen” ya da “Naproksen” gibi ağrı kesicilerin kullanılır,

Bu müdahaleler ile tırnak batmalarında belirli bir seviyeye kadar tamamen tedavi sağlanabilir. Bu şekilde tırnak batmasının tedavi edilmesi için cerrahi müdahaleye gerek olmaz.

Tırnak Batması Ameliyatı

Önemsenmeyen ya da fark edilmeyen bazı tırnak batmaları parmakta çok ciddi tahribata yol açabilecek etkiler oluşturabiliyor. Bu durumda evde yapılabilecek bireysel müdahalelerin, tamamen geçmesi için yetersiz kalmasına neden olur. Böyle bir tabloda da tırnak batması tedavisi için ameliyat uygulanması gerekir. Tırnaktaki batmanın çok fazla hassasiyet oluşturması, irin akımı meydana geliyorsa, diyabet rahatsızlığı bulunuyorsa ve şiddetli ağrı yapıyorsa cerrahi operasyon tercih edilir.

Cerrahi müdahale doğrultusunda batan tırnakta kısmi ya da tamamen çıkartma işlemi uygulanabilir. Lokal anestezi uygulaması ile cerrahi nitelikli operasyon gerçekleştirilmektedir. Tırnağın kısmen ya da tamamen çıkartılmasından sonra batmaya neden olan tırnağın kökü “koter” müdahalesi gerçekleştirilerek, tahrip edilir. Son pansuman müdahalelerinin ardından işlem tamamlanabilir. Böylelikle tırnak batmasının tedavi edilmesi ve başka oluşumunun önlenmesi sağlanabilmektedir.

Batikon tırnak batmasına iyi gelir mi ?

Batikon antiseptik özellikli bir çözelti olup yara ve kesiklerin mikrop kapmaması için kullanılır. Ete tırnak batması sonucunda oluşan yaranın mikrop kapmaması açısından kullanılabilir fakat yara iyileştirici özelliği bulunmamaktadır.

Tırnak batması için hem antibiyotik hem de doku onarıcı içeriği olan kremler kullanmak faydalı olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here