İnstagram Kısaltmaları ve Anlamları

İnstagram kısaltmaları ve anlamları. İnstagramda SFS, UNF, GT, GB, PP, TBT, DM, stalk, stalklamak, stalker gibi terimlerin anlamları nedir?

İnstagram’da yeniyseniz bazı kelimelerin kısaltmalarını bilmiyor olabilirsiniz. Örneğin; instagram’da unf, sfs, gt, gb, dm, pp gibi sosyal medya kısaltmaları daha önce hiç duymadığınız terimler olabilir. Bu sebeple bugün bugün sizlere, instagramda kullanılan bu terimlerin ne anlama geldikleri hakkında bilgiler vereceğim. Hadi hemen başlayalım.

Sosyal Medya Kısaltmaları

İnstagram’da UNF ne demek?

İnstagram’da sıkça kullanılan UNF kısaltmasının anlamı; takibi bırakıyorum, abonelikten çıkıyorum gibi anlamlara gelmektedir. İngilizce bir terim olan “Unfollow” kelimesinin kısaltması olarak kullanılan UNF; sadece instagram’da değil, tüm sosyal medya araçlarında da kullanılmaktadır.

İnstagram’da DM ne anlama gelmektedir?

DM; ingilizce “Direct Message” kelimesinin kısaltmasıdır. İnstagramda DM genellikle, profile atılan mesaj anlamına gelmektedir. DM kısaltma terimi aynı zamanda diğer sosyal medya araçlarında da kullanılmaktadır. “DM attım.“, “DM’ni kontrol et.“, “DM gönder.” şeklinde kullanılmaktadır.

SFS ne demek? İnstagram’da SFS ne anlama geliyor?

Son zamanlarda instagram’da SFS kısaltmasını duymuş olabilirsiniz. SFS kısaltması ingilizce “shoutout for shoutout” kelimelerinin kısaltmasıdır. İnstagram’da kullanımı ise, karşılıklı olarak profil paylaşımıdır. İnstagram kullanıcıları SFS yaparak karşılıklı profil paylaşımı yaparak, takipçi sayılarını arttırmayı amaçlamaktadırlar. Detaylı anlatıma; SFS ne demek linkindeki yazımdan ulaşabilirsiniz.

İnstagram GT ne demektir?

GT kısaltması instagramda “Geri Takip” anlamına gelmektedir. Kullanıcılar GT yazdıklarında, onları takip eden kişileri instagramda takip edeceklerini bildirmektedirler. GT’nin yurt dışındaki kullanımı ise Follow to Follow şeklinde olmaktadır.

İnstagram’da GB ne demek?

İnstagram’da GB; geri beğeni anlamına gelmektedir. Bu kısaltmayı kullanan instagram kullanıcıları fotoğraflarını beğenmeniz karşılığında, sizin fotoğraflarınızı beğeneceklerini söylemek istiyorlar. Sizde instagram’da GB yazarak fotoğraflarınızın beğenisini arttırabilirsiniz.

PP ne demek? İnstagram’da PP’nin anlamı nedir?

İnstagram’da kullanılan PP kısaltması ingilizce “Profile Picture” yani Profil resmi anlamına gelmektedir.

Tavsiye Yazı: İnstagram Fotoğraf Gizleme

TBT ne demek?

İnstagram’da kullanılan TBT; ingilizce “Throwback Thursday” kelimelerinin kısaltmasıdır. TBT geçen perşembe anlamına gelir ve instagram’da geçen perşembe ben ne yaptım tarzında fotoğraflar TBT etiketi kullanılarak paylaşılır.

İnstagram’da TKP ne demektir?

İnstagram’da kullanılan TKP kısaltması; Takip anlamına gelmektedir. TKP genellikle takipçi arttırmak isteyenlerin kullanmış olduğu bir kısaltmadır ve takip edenleri takip ediyorum anlamına gelmektedir.

İnstagram Spam nedir?

İnstagram’da başkalarının sizi rahatsız edici davranışlarının bütününe spam denilmektedir. Bunlar spam yorumlar, spam mesajlar şeklinde olmaktadır. Bir de spam profiller bulunmaktadır. Bunlara sahte profil de denilmektedir. İnstagram’da bu tür spam davranışların önüne geçilmesi amacıyla spam bildirimi yapılabilmektedir.

İnstagram Stories nedir?

Stories ingilizce bir terimdir ve anlamı; hikayeler demektir. İnstagram’ın kullanıcıları için hazırladığı stories özelliğinde kullanıcılar, kısa video ve fotoğraflarını hikaye alanında paylaşabilirler. İnstagram Stories‘de yapılan paylaşımlar 24 saat boyunca gösterilir, sonrasında silinirler.

Tavsiye Yazı: İnstagram Hikaye İndirme

İnstagram profillerinde yazan Province ne demek?

İnstagram’da bazı profillerde ve paylaşımlarda province kelimesini görmüş olmalısınız. Province’nin Türkçe anlamı; şehir, il, yaşanılan yer anlamlarına geliyor. Örneğin; İstanbul Province, Ankara Province, Antalya Province gibi.

Stalk, Stalklamak, Stalker ne demek?

İnstagramın ilginç kısaltmalarından bir diğeri de stalk‘dır. Stalk gizliden gizliye takip etmek, yapılan hareketleri ve paylaşımları izlemek anlamlarına geliyor. Bu işlemin adı aynı zamanda stalklamak olarak da geçmektedir. Gizliden gizliye bu işi yapan kişilere de stalker denilir.

İnstagramda Official ne demek?

İnstagram profillerinde yazan official yazısı genellikle; ünlülerde ve firmalarda yer almaktadır. Official yazısı instagram hesabının resmi olarak kullanıldığı anlamına gelmektedir.

13 YORUMLAR

    • st deyince normalde “saint” anlaşılır ama sosyal medyada anlamı farklıdır. Malum şimdilerde herkes hikaye paylaşır oldu. st sosyal medyada “story teller” yani “hikaye anlatıcı” manasına kullanılmaktadır.

      st ne demek sosyal medya = story teller

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here