İnstagram Hikaye ve Canlı Yayın Kişi Engelleme – Gizleme

İnstagram hikayemi ve canlı yayınlarımı herkes görmesin, sadece benim istediğim kişiler görsün diyorsanız; bu yazı tam size göre. İnstagram hikayelerden ve canlı yayından kişi engelleme (gizleme) nasıl yapılır? Hemen başlayalım.

İnstagram hikayeleri ve instagram’da canlı yayın yapmak son zamanlarda çok popüler bir hal aldı. İnstagram’da paylaşmış olduğumuz hikayeler, eğer profilimiz gizli değilse herkes tarafından, gizli bir profile sahipsek sadece bizi takip eden takipçilerimiz tarafından görülmekte. İnstagram canlı yayınları için de aynı şey geçerli.

İnstagram’da hikayelerimizi ve yaptığımız canlı yayınları sadece takipçilerimiz görsün, başkaları görmesin diyorsak; tek yapmamız gereken şey hesabımızı gizlemek. Peki ya takipçilerimiz arasında hikayemizi / canlı yayınımızı görmesini istemediğimiz kişiler varsa. İşte o zaman instagram ayarlarımızda bazı değişiklikler (engelleme) yapmamız gerekiyor. İnstagram hesabımız ister gizli olsun, isterse açık bir profile sahip olalım; canlı yayın ve hikayelerden kişi engelleyebiliriz. Engellediğimiz kişiler bizim canlı yayınlarımızı ve hikayelerimizi göremezler. Bu yazımda sizlere instagram hikaye gizleme ve canlı yayın gizleme nasıl yapılır? Çok basit bir dille anlatıyorum. Hadi başlayalım.

İnstagram Canlı Yayın / Hikayeler (Stories) Kişi Engelleme Nasıl Yapılır?

İnstagram hikaye - canlı yayın kişi engelleme nasıl yapılır?
Hikaye ve canlı yayın kontrolleri

İnstagramda hikayemizi ve canlı yayınımızı görmesini istemediğimiz kişileri engellemek için öncelikle instagram uygulama ayarlarına girelim. Burada hikaye kontrolleri menüsüne girelim.

Canlı yayın ve hikaye engelleme/gizleme alanı
Canlı yayın ve hikaye engelleme/gizleme alanı

Hikaye kontrolleri ekranında; Hikayeyi gizle başlığı altında kaç kişiyi hikaye ve canlı yayınlarımızdan gizlediğimizi görebiliriz. Bu alanda 0 yazıyorsa, daha önce kimseyi engellememişsiniz demektir. Şimdi Bu alana dokunalım.

İnstagram canlı yayın gizleme
İnstagram engellenecek / gizlenecek kişiler listesi

Açılan ekranda instagram takipçilerimizin bulunduğu kişi listesini göreceksiniz. Bu alanda isterseniz profil adı yazarak engelleyeceğiniz kişiyi arayabilirsiniz, isterseniz ekranı kaydırarak canlı yayın ve hikayelerinizden kişi engelleyebilirsiniz. Engelleyeceğiniz kişilerin yanındaki kutuya tik koyuyoruz ve sol üst köşeden onaylıyoruz.

Canlı yayından ve hikayelerden engellediğimiz kişilerin listesi.
Engellenenler listesi

Gördüğünüz gibi 2 kişiyi instagram hikayelerimizden ve canlı yayınlarımızdan engelledik. Artık engellediğimiz kişiler paylaşmış olduğumuz hiçbir hikayeyi ve canlı yayınlarımızı göremeyecek.

Instagram Hikayede Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

İnstagram hikayemizden ve canlı yayınımızdan kişileri engelledik. Peki ya birisi bizi engellemiş mi? bunu nasıl anlıyoruz?

Arkadaşlar takip ettiğimiz bir hesabın instagram hikaye ve canlı yayınlarından engellendiğimizi anlamanın doğrudan bir gösterim alanı bulunmuyor. Fakat; ortak bir arkadaşınızın profilinden bakarak bunu kolayca anlayabilirsiniz.

İnstagram Canlı Yayın Sohbet Gizleme

İnstagram canlı yayınlarında bazen çok fazla kullanıcı yayını izlemekte, yorumlar, emojiler, kalpler havada uçuşmaktadır. Bu gibi yorumlardan canlı yayını doğru dürüst izleyemiyorsanız; instagram’da canlı yayın izlerken yorumları (sohbet alanı) gizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için ekranın boş bir yerine bir kere dokunmanız yeterlidir. Böylece instagram canlı yayın yorumları kapanacak (gizlenecek) ve görünmeyecektir.

Tavsiye Yazı: İnstagram Hikaye İndirme

İnstagram hikayemi sadece bir kişi görsün. Bunu yapmak mümkün mü?

İnstagram hikayenizi sadece bir (1) kişi görsün istiyorsanız; bunu yapmak için yukarıda instagram hikaye ve canlı yayınlardan kişi engelleme işlemini yapmanız ve sadece hikayenizi görmesini istediğiniz kişiyi onaylı olarak bırakmanız gerekiyor.

18 YORUMLAR

 1. İnstagram hikaye kişi engelleme işlemini yaptığımızda aynı kişi bizim canlı yayınlarımızı da izleyemeyecek yani göremeyecek. Doğru anladım değil mi?

 2. Ben dediğiniz yöntemi yaptığımda yani hikayemi görmesini istemediğim kişileri engellediğimde, bu kişiler diğer paylaşımlarımı görebilecek mi?

  • Serpil hanım; hikaye ve canlı yayın engelleme işlemi sadece bu alanları görmesini istemediğiniz kişileri engellemenize yarıyor. Paylaşımlarınız, yorumlarını o kişilere hala görünmeye devam edecektir.

 3. Sayenizde hikayemden kişi engellemesi yaptım ama bunu deneyebilme şansım var mı? Yani engellediğim kişi hikayemi görüyor mu, görmüyor mu? nereden anlayabilirim.

  • Berfin hanım; hikayelerinizden kişi engellemesi yaptıktan sonra engellenen kaç kişi olduğunu görebilirsiniz. Bu alanın üzerini tıkladığınızda hikayenizde engellediğiniz kişilerin yanında bir tik göreceksiniz. Bu tik eğer varsa o kişi/kişiler instagramda hikayelerinizi ve canlı yayınlarınızı göremezler.

 4. Valla bende bir kaç kişi yüzünden ne hikaye paylaşabiliyordum nede canlı yayın yapıyordum. Sayenizde engelledim bu kişileri artık rahat rahat hikaye de paylaşıyorum, canlı yayın da yapıyorum.

 5. İnstagram hikaye engelleme yaptıktan sonra o kişi beni bir daha görebiliyormu? Birde hikayemi sadece bir kişi görsün istiyorum bunu yapmanın bir yolu varmı?

 6. İnstagram hikayelerden kişi engelleme olduğunu bilmiyordum çok işime yaradı. Peki instagram hikayemi sadece bir kişi görsün istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

  • Evet Tayfun Bey; instagram hikayenizde engellediğiniz kişiler, hikayelerinizi göremezler bunun dışında paylaşımlarınızı görmeye devam ederler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here