Bilgisayar masasının yüksekliği ne kadar olmalıdır ?

İnsanlar bilgisayar masası satın alırken öncelikle, fiyatına, koyacağı odaya uyumuna, masanın yapım malzemelerine, markasına ve bilgisayar ve aksesuarlarını koyabilecek kadar geniş olmasına dikkat ederler.

Sağlık açısından bunlara bir kriter daha ilave etmek gerekmektedir. “Bilgisayar masasının yüksekliği” . Bilgisayar masası aynı zamanda da bir çalışma masası olup seçim yaparken uzun çalışma saatlerinin dikkate alınması gerekmektedir.

Bilgisayar masalarının yükseklikleri genel olarak birbirine yakındır. Bu yüzden müşteriler masa seçimi yaparken bu hususa fazla dikkat etmezler. Fakat bilgisayar masasını kullanmaya başladığında masa yüksekliğinin önemli bir kriter olduğu anlaşılır.

Genç kesimin sessiz kabusu boyun düzleşmesi olup bunun başlıca sebebi sık telefon kullanımı ve uygun olmayan bir masada ders çalışmak veya bilgisayar kullanmak zorunda kalmalarıdır.

Bilgisayar başında geçirilen süreler genellikle uzundur ve göz hizasının monitör hizasına uygun olmaması uzun vadede boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Bilgisayar masasının yüksekliği ne kadar olmalıdır ?

Kabul edilen ideal masa yüksekliği 74 santimetredir. Fakat kullanıcının boyu göz önüne alınarak masa yüksekliği bundan biraz fazla veya az olabilir.

Çalışma masası ölçüleri nasıl olmalı ?

Kabul edilen ideal çalışma masası ölçüleri 120 cm genişlik, 60 cm en ve 74 cm yüksekliktir. Fakat kullanacak kişinin boyu ve kullanım tarzına göre bu ölçüler ayarlanmalıdır.

Bilgisayara kaç cm uzaktan bakmalıyız ?

Göz ile bilgisayar monitörü arasında yaklaşık 45 ila 60 santimetre arasında mesafe olmalı ve göz ile monitör aynı hizada olmalıdır.

İdeal bilgisayar masası nasıl olmalı ?

  • Sandalyeye oturduğunuzda ayağınız yere sağlam basmalıdır Dolayısıyla masa yüksekliği kadar sandalye yüksekliği de önemlidir. Sandalyeye oturduğunuzda ayağınıza yere rahat değecek ve göz hizanız ile monitör hizası aynı olmalıdır.
  • Sandalyeye oturduğunuzda kollarınızı masaya rahatlıkla dayayabiliyor olmanız gerekir. Dolayısıyla masa yüksekliği dirsek hizasına uyumlu olmalıdır.
  • Bacaklarınız masanın altında rahat hareket edebiliyor olmalıdır. Alçak masalarda veya dar masalarda bu mümkün olmaz.
  • Bilgisayar ekranının kişiye uygun mesafede olması, çok yakın olmaması gerekir. Bu nedenle bilgisayar masası satın alırken olabildiğinde geniş masalar tercih edilmelidir.
  • Bilgisayar masasını klasik masalardan ayıran en önemli fark bilgisayar kullanımının bir çok aksesuar ve malzeme gerektirmesidir. Bilgisayar masasında klavye, hoparlör, not defteri gibi şeylerin koyulacağı alanlar, bölmeler olmalıdır.

Hayat koşulları bazen bizi zorunlu tercihlere iter. Örneğin masanın konulacağı oda dar veya biçimsiz olabilir. Bu nedenle üzerine bilgisayar konulacak çalışma masası seçerken internetteki zengin seçenekleri detaylı olarak araştırmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here