Dalin şampuan paraben içerir mi ?

Makyaj malzemeleri, ilaçlar, şampuanlar ve bazı gıda maddelerinde kullanılan paraben, ürünün raf ömrünü uzatan ve ürünü mantar, küf ve bakterilere karşı koruyan bir maddedir.

Ucuz olması nedeniyle yaygın olarak bir çok üründe kullanılan parabenin sağlığa olan zararları tespit edilince ürünlerde paraben alternatifi katkı maddeleri kullanılmaya başlanmıştır. Ancak hala üretiminde paraben kullanılan ürünler vardır.

Dalin şampuan paraben içerir mi ?

Dalin şampuanı bebeklerimiz için kullanıyoruz ve cildi yetişkinlere nazaran daha hassas olan bebekler için kullanacağımız ürünleri seçerken daha dikkatli olmalıyız.

Son yıllarda Dalin şampuanın Sls veya paraben içerdiği şeklinde iddialar atılmış olmakla birlikte konunun incelenmesi neticesinde bu iddiaların yanlış anlaşılma sonucu ortaya atıldığı anlaşılmıştır.

dalin

Dalin şampuan içeriği:

Aqua (Su)
Cocamidopropyl Betaine
PEG-18 Glyceryl Oleate/Cocoate
Polysorbate-20
Sodium Laureth Sulfate
PEG-120 Methyl Glucose Dioleate
Capryl/Capramidoprooyl Betaine
Lauryl Glucoside
Phenoxyethanol
Parfum
Sodium Benzoate
Disodium EDTA
Citric Acid
Cl 47005
Cl 15985

 

Dalin şampuanın içeriği kontrol edildiğinde paraben içermediği anlaşılmaktadır.

Bir üründe etilparaben, izobutilparaben, metilparaben veya propilparaben maddelerinden biri var ise o üründe paraben var demektir. Dalin şampuan içeriğinde paraben içerikli bir madde bulunmamaktadır.(Bir üründe paraben olup olmadığını nasıl anlarız ? başlıklı yazımızı okuyunuz)

İnternet ortamında Sodium laureth sulfate maddesini paraben zannedip Dalin şampuanda paraben var şeklinde yorum yapanlar vardır. Ayrıca Sodium laureth sulfate maddesini baş harfleri nedeniyle SLS zannedenler vardır. SLS Sodyum lauril sülfat bileşiğinin kısaltılmasıdır. Sodium Laureth Sulfate bileşiğinin kısaltması ise SLES’tir..

Paraben nedir, SLS nedir, SLES nedir ?

 

Paraben ile SLS farklı şeylerdir. Bu iki maddenin ortak noktaları ucuz olmaları ve sağlık için risk taşımalarıdır.

  • Paraben ürünlerin ömrünü uzatan ve mikrop-mantar öldürücü özelliği olan bir maddedir. Ürün içeriğinde etilparaben, izobutilparaben, metilparaben veya propilparaben maddelerinden biri varsa o ürün parabenli demektir.
  • SLS ise köpürtücüdür. SLS nin açılımı Sodyum lauril sülfat tır.

Paraben alternatifleri

Sağlıklı ürünlerde Paraben alternatifi maddeler kullanılmaktadır. Bu alternatif maddelerden birisi Phenoxyethanol dür. Parabene kıyasla sağlığa zararı tolere edilebilecek düzeyde düşüktür. Dalin şampuanda da Phenoxyethanol kullanılmıştır.

SLS alternatifleri

SLS’nin alternatifleri ise SLES veya ALS gibi maddelerdir. SLES in açılımı Sodyum lauret sülfat olup dalin şampuanda bu madde kullanılmıştır. Sodyum lauret sülfat ile Sodyum lauril sülfat söylenişleri benzer olsalar da kimyasal formülü farklı maddelerdir. Daha fazla bilgi için SLS nedir ? başlıklı yazımızı okuyunuz.

Dalin şampuanda paraben veya SLS bulunmamaktadır.

Dalin şampuan tuzsuz mu ?

Dalin şampuan tuzsuz şampuanlardan değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here