Demirdöküm nitron f4 arızası çözümü

Demirdöküm nitron kombilerde görülen f4 arızasının çözümü çok basittir. Elinizde kullanma kılavuzu var ise hangi durumlarda f4 arızası oluşabileceği ve ekranda f4 hata kodu mesajı belirdiğinde ne yapılması bu kılavuzda kısaca belirtilmektedir.

Eğer elinizde Demirdöküm nitron kombi kullanım kılavuzu yok ise f4 arızasının ne anlama geldiğini, hangi sebeplerle oluşabileceğini ve nasıl çözülebileceğini kısaca anlatacağım.

Aşağıdaki resim Demirdöküm nitron kombinin kullanım kılavuzundan alınmıştır.

f4 arıza kodu

F4 hata kodunun açıklamasında kombiye giren gazın kesilmesi durumunda cihazın kendini emniyete amaçlı olarak kumanda panelinde RESET yazısının yanacağı, anahtar sembolünün yanacağı ve f4 arıza kodunun belireceği belirtilmektedir.

Açıklamada böyle bir durumda “size en yakın yetkili servise gidiniz” deniliyor.

Her ne kadar kılavuzda f4 arıza kodunun çözümü için yetkili servise gidilmesi tavsiye edilse de cihaz garanti kapsamında dahi olsa arıza olmadan servis çağırdığınızda sizden ücret alınmaktadır.

Üstelik yetkili servis özel servislere göre daha fazla ücret almaktadır. Bu nedenle Demirdöküm nitron kombi de f4 arızası alındığı zaman önce bir RESET yapılmalıdır. Belki düzelebilir.

Kolunuz gaz vanasına değse, gaz vanası kısıldığı için f4 hatası oluştuysa yetkili servis elemanları sizden olmayan arıza için evinize kadar geldikleri için servis ücreti alacaklardır.

Bu nedenle arıza kodunun neden oluştuğunu ve nasıl çözüleceğini bilmeniz gerekir. Çözemediğiniz takdirde kombi servisini çağırırsınız.

Demirdöküm nitron f4 arızası nedenleri

Gaz vanasını yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz veya vana bozulmuş olabilir.

Geçici olarak sistemde bir sorun olmuş olabilir RESET ile düzelebilir.

Kombinin gaz valfi kaynaklı bir sorun olabilir bu takdirde servis çağırmanız gerekir.

Düşük ihtimal de olsa cihaza giden elektrikle alakalı olabilir. RESET ile düzelmiyorsa servis çağırmak gerekir.

Gaz saatinin vanası kapalı olabilir.

Demirdöküm nitron f4 arızası çözümü

Demirdöküm nitron f4 arızası çözümü olarak kullanıcı vanaları kontrol edebilir veya RESET atabilir. Bunlara rağmen düzelmiyorsa servis çağırmak gerekir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here