Türk kahvesi ishali keser mi ?

Türk kahvesi ishali keser mi, yoksa ishal mi yapar kısaca bilgi vereceğim. Geleneksel anne tıbbına göre Türk kahvesi ishali kesiyor. Bilim insanlarının bunu teyit edecek bir çalışması olmasa da bu denenmiş ve olumlu sonuç alınmış bir formüldür.

Türk kahvesi ishali keser mi ?

İshali Türk kahvesi keser ama nasıl ? Orta şekerli bir Türk kahvesi yapıp içerseniz bunun ishali kesmeye bir faydası olmayacaktır. Hatta birkaç tane içerseniz ishali kesmek bir yana kahvedeki uyarıcı etken maddeler nedeniyle ishaliniz daha da artacaktır.

Türk kahvesini pişirmeden toz haliyle tüketmelisiniz. Bunu toz olarak yutmak zor olduğu için üzerine limon sıkarak yutulabilecek kıvama getirebilirsiniz. Veya yoğurt da işinizi görür.

Yarım fincan toz kahvenin üzerine bir yemek kaşığı yoğurt ekleyin ve karıştırıp yeyin. Tadı kötü olsa da 2 saate kadar etkisini gösterecektir.

Türk kahvesi ishale iyi gelir mi ?

Türk kahvesi ishali kesmeye yardımcı olur ama bu bir ishali tedavi yöntemi değildir. İshalken toz Türk kahvesi ve limonla yapılan ishal kesici formülü acil durumlar dışında önerilmez.

İshale bağırsaktaki bakterilerin aşırı üreyip enfeksiyona neden olması yol açar. İshal, yani sulu dışkılama bu patojen bakterileri bağırsaklardan defetmenin en etkili yöntemidir. Toz kahve yutulduğunda sulu dışkılama durur. Dolayısı ile düşman içerde kalır.

Tahmin edersiniz ki düşmanı içeride tutmak iyi bir şey değildir. Bağırsaklarda patojen bakterilerin üremeye devam etmeleri ishalin daha üst seviyeye çıkmasına neden olabilir. Ayrıca ishale karşı kahve kullanımının alışkanlık haline getirilmesi, bakterilerin bağırsak mukozasına zarar vermelerine, bakterilerin ürettiği toksinlerin karaciğeri yormasına sebep olur.

Kahve ile dışkılamanın kesilmesi ishalin yüksek ateş ve kanlı dışkılama ile seyretmesine yol açabilir. İshal mide üşütmesi, rotavirüs salgını, gıda zehirlenmesi veya soğuk algınlığı gibi sebeplerden kaynaklanmış ise kahve ile dışkılamanın baskılanması asıl hastalığın daha ağır seyretmesine, daha uzun sürmesine yol açabilir.

Netice itibariyle kahve ishali kesse de bir tedavi usulü olarak benimsememek gerekir. Acil durumlarda (seyahat, sınava girme, uzun soluklu toplantı vs.) kahve ile ishalin kesilmesi imdada yetişse de normal zamanlarda bol su içerek, patates haşlaması, yağsız pirinç lapası, yoğurt ve muz gibi sindirim sistemi dostu gıdaları tüketerek ishal sürecini tamamlamak gerekir.

Türk kahvesi limon karışımı nasıl yapılır?

Bir çay bardağına bir tatlı kaşığı toz Türk kahvesi koyun. Üzerine kahvenin kuruluğunu alacak kadar limon sıkın. Bir çay kaşığı ile karıştırın ve bulamaç kıvamına gelen karışımı yutun.

Bunu yaptıktan bir iki saat içinde bağırsak hareketlerinizde ciddi bir yavaşlama görülecek ve tuvalete gidiş sıklığınız azalacaktır.

Günde bir kereden fazla yaparsanız kabız olabilirsiniz.

Kahve limon mide bulantısına iyi gelir mi ?

İshal olunca kahve limon karışımı içerseniz mide bulantınıza da iyi gelecektir.

Nescafe ishal yapar mı ?

Nescafe’nin içeriğindeki kafein fazla alındığında ishale sebebiyet verebilir.

Aç karnına kahve içmek ishal yapar mı ?

Kahveyi aç karnına içtiğinizde içeriğindeki uyarıcı maddelerin etkisini fazlaca görebilirsiniz. Bu da bazı kişilerde ishale neden olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here