14 yaşındaki çocuğa hangi telefon alınır ?

Çoğu uzman çocuklara lise dönemine kadar telefon alınmaması gerektiğini söylese de 9-14 yaş arasındaki çocuklarda cep telefonu kullanımı yaygındır. Önceleri annesinin, babasının veya evdeki diğer büyüklerinin telefonuyla bir süre idare eden çocuklar karne hediyesi olarak veya “herkeste var benim niye yok ?” diyerek kendilerine ait bir cep telefonu olmasını istemektedirler. Peki 14 yaşındaki çocuğa hangi telefon alınır ?

14 yaş liseye geçiş sınavının yapıldığı dönemdir. Bu dönemde cep telefonu ile fazlasıyla meşgul olan çocuklarda okul başarısı belirgin düzeyde düşmektedir. Bununla birlikte 14 yaş aynı zamanda çocuğun bireysel manada kendini özel hissettiği, insanların kendisini fark etmesini istediği ve zaman zaman büyüklerine diklendiği bir yaştır.

Özellikle de herkeste telefon olduğu bir çağda çocuğun telefon talebini reddetmek kolay değildir. Bununla birlikte çocuğa alınacak telefonun seçiminde titiz davranmak sonradan oluşabilecek negatif durumları önlemede etkili olacaktır.

Ekran

13-14 yaşlarındaki çocuklar telefondan video izlemeyi ve oyun oynamayı severler. Bu sebeple de mümkün olduğunda büyük ekranlı ve görüntü çözünürlüğü yüksek bir telefon arzu ederler. Fakat telefon boyutları arttıkça taşıma zorluğu da artar. Akıllı telefonun çocuğun eline sığabilmesi faktörü de göz önüne alınmalı ve aşırı büyük ekranlı telefon alınmamalıdır. Zaten 14 yaşındaki çocuğun elinde 6 inç ekranlı bir telefon abartılı duracaktır. Bu nedenle 5,5 inç’in üzerinde bir telefon alınmamalıdır.

Fiyat

14 yaşındaki bir çocuğa abartılı fiyata sahip bir telefon aldığınızda ona bir yük yüklemiş olursunuz. Çünkü çocuklar telefon kullanımı ve muhafazası konusunda büyükler kadar dikkatli değillerdir. Çocuğun telefonu düşürüp iç ekranı çatlatması veya çaldırması şaşılacak bir durum değildir. Böyle durumlarda çocuğu suçluluk psikolojisine sokmamak, kullanırken sürekli telefonun başına bir şey gelmesinde diye onu telefona gardiyan kılmamak için orta segmetin üzerinde bir telefon almamak gerekir. Hatta temiz ikinci el bir telefon dahi düşünülebilir.

Depolama alanı

Çocuklar genellikle telefonun depolama alanını genellikle özensiz kullanırlar ve çabuk doldururlar. Bu yüzden hafıza kartı desteği sunan veya dahili hafızası geniş telefonlar tercih edilmelidir.

Kamera

Çocuklar bir telefonda genellikle önce kamera çözünürlüğüne odaklanırlar. Fotoğraf ve video çekmeyi de severler. Bu yüzden telefonun kamerası en az 5 MP olmalıdır.

Hız

Çocuklar, özellikle de 14 yaşındaki bir afacan, oyun çocuğudur ve oyunların donması, takılması en büyük kabuslarından biridir. Bu yüzden telefonun işlemci kapasitesi ve RAM’i belli bir düzeyin üstünde olmalıdır.

SAR değeri

Aslında bu kriter listenin en başında olmalıydı. SAR değeri telefonun yaydığı radyasyonu ifade eder ve çocuklar bu konuda büyüklere göre zarar görmeye daha müsaittir. Ayrıca gece ve günüz telefonu çok yakınlarında tutarlar.

Dayanıklılık

14 yaşında bir çocuk gayet hareketlidir ve telefonu suya düşürmesi veya masadan düşürmesi ihtimali çok yüksektir. Çocuğa alınabilecek telefonun çarpmaya ve suya düşmeye dayanıklı olması gerekir. Çarpmaların şiddetini azaltmak için kılıf kullanmak, çizilme riskine karşı da ekran koruyucu kullanmak faydalı olacaktır.

Bu kriterlere uygun olarak aşağıdaki telefonlardan birini tercih edebilirsiniz.

14 yaşındaki çocuğa hangi telefon alınır ?

 iPhone 8 Plus Red Special Edition

Her ne kadar 14 yaşında çok pahalı bir telefon alınmaması gerektiğini ifade etmişsek de bazıları ille de “iPhone” der. Para konusunda üst sınırı olmayan aileler için fiyat kriterini elemek mümkündür. Çocuğa bir iPhone alınacaksa en uygun seçim SAR değerleri 1’in altında olan ve suya, toza önemli derecede dayanıklılığı bulunan iPhone 8 plus’u tavsiye edebiliriz.

Ekranı 5,5 inç’tir ve camı  çizilmeye dirençlidir.  Batarya kapasitesi 2675 mAh. Bence en zayıf yönü şarjı uzun gitmeyecektir. Fakat bataryası yarım saatte %50 dolabiliyor ve kablosuz şarj imkanı var.

Kamerası 12 MP. 14 yaşındaki bir çocuk için gayet yeterli. Dahili depolama alanı 64 GB. İşlemci hızı 2,1 Ghz.

Honor 7s

2018 yılında piyasaya sürülmüş olan bu telefonun fiyatı şimdilerde 1000 TL’nin altına düşmüş durumda. Dayanıklılık konusunda iddialı olmasa da özelliklerine göre fiyatı makul olması ve SAR değerinin düşük olması nedeniyle 14 yaşındaki bir çocuğa alınabilir.

Kamerası 13 MP, depolama alanı 16 GB. Hafıza kartı takarak depolama alanını 256 GB’a kadar çıkarmak mümkün.

Bataryası 3020 mAh. İşlemcisi 1,5 gHz hıza sahip ve 4 çekirdekli. Açıkçası bazı oyunlarda kasabilir. Bu telefonun zayıf tarafı işlemcisi. Ama çocuğun uzun süre telefon başında oyalanmaması, ara sıra ailesi ve dersleriyle de ilgilenmesi isteniyorsa bu telefon düşünülebilir.

Huawei  y5

Özellikleri Honor7s’e yakın bir telefon. SAR değerleri düşük, ekranı 5,45 inç ve bataryası  ve diğer çoğu özellikleri Honor 7s ile aynı. Kamerası 8 MP ve fiyatı da Honor 7s’dan düşük. Hem akıllı telefon olsun hem de fiyatı ucuz olsun, hem de çok dandik bir marka olmasın diyenler tercih edebilir.

Samsung a2 core

Samsungun bu modeli aslında çok bilinen ve tercih edilen bir modeli değil. İnsanlar çok sayıda Samsung seçeneği arasından daha performanslı olanlarını ve tanıtımı daha fazla yapılanları tercih etmektedir.

Bu telefonu listemize almamızın sebepleri SAR değerlerinin oldukça düşük olması, hafıza kartı desteği sunması nedeniyle 256 GB’a kadar veri depolama imkanı vermesi, ekranının 5 inç olması ve Samsung gibi bir markanın ürününü ucuz bir fiyata alabiliyor olmanızdır.

4 YORUMLAR

  1. İsmim Elif.
    Yaşım14 ve telefonum yok bu üzücü bir şey. Amma ben 13 yaşıma kadar telefonun beni kötü etkileyeceğini bildiyim için ailemden telefon istemedim . Bu yaşımdada arkadaşlarımla cette olmak için telefon istiyordum. Doğum günüm 12 agustos ve inşallah telefonum olur.😌

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here