Distribütör sente ayarı nasıl yapılır ?

Distribütör sente ayarı nasıl yapılır basit bir şekilde anlatacağım ama öncelikle distribütör nedir, sente nedir, neden ayarlanması gerekir ve sente ayarı bozuk olursa ne olur gibi daha temel sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Distribütör nedir ?

Distribütör yabancı dilden dilimize geçmiş olup manası “dağıtmak” demektir. Biz bu kelimeyi daha çok yabancı markalarının satış temsilciliğini alan yerli bayiler için kullanıyoruz. Samsung distribütörü, Kia distribütörü vs . gibi.

Arabalarda bulunan distribütör ise indüksiyon bobininin ürettiği elektriği bujilere dağıtan parçadır. Yani ateşleme sisteminin bir parçadır. Ateşleme zamanlamasının doğruluğu hem yakıt harcamasını, hem de motor performansını etkiler.

Sente nedir ?

Bu kelimenin ne manaya geldiğini hiçbir sözlükte bulamazsınız. Genellikle ayar kelimesi ile birlikte kullanılır. Sente ayarı denilince duyarlı ayar, hassas ayar kastedilmektedir. Bu kavram konumuz için kullanılırsa ateşleme zamanlamasının hassas bir şekilde ayarlanmasıdır.

Artık yeni model araçlarda bu işi aracın beyni yani ECU üstlenmektedir. Yani sizin ekstra olarak yapacağınız bir şey yoktur. Sistemde bir anormallik olursa, parça arızası olursa beyin arıza kodu üretmekte ve bu koda göre çözüm üretilmektedir.

Fakat eski araçlarda halen distribütör sente ayarı yapılmaktadır. Bu işlemin diğer adı avans ayarıdır.

Sente ayarı nedir ?

Araçların motorları 4 zamanlı içten yanmalıdır. Bu dört zaman;

  • Yakıtın silindire alınması
  • Sıkıştırılması
  • Yakılması
  • Yanan gazın tahliyesidir.

Bu dört zamanlı işin düzenli ve ayarlı olması gerekir. Bu zamanlamada hareketi sağlayan parçalar triger kayışı, krank mili, kam mili, emme valfi ve egzoz valfidir. Bu parçaların birbirine uyumlu hale getirilmesi için yapılan ayara sente ayarı denir.

Sente ayarı bozuksa ne olur ?

İlk fark edilecek husus yakıt sarfiyatının artmasıdır. Yakıt sarfiyatı artmamakla beraber aracın çekişi düşüyor, hızlanma sorunları yaşıyor, stop ediyor veya rölantide dalgalanma yaşıyorsa yine distribütör sente ayarından şüphelenmekte gerekir.

Distribütör sente ayarı nasıl yapılır ?

Önce motor çalıştırılır ve normal çalışma sıcaklığına gelmesi beklenir. Ardından platin ayarı ve rölanti devir ayarı yapılır.

Distribütördeki vakum avans bağlantısı söküldükten sonra motorun hava almaması için sökülen bağlantının ucu bir bant ile kapatılır.

Distribütör sente ayarı için avans tabancası gerekmekte olup avans tabancasının mavi ucu birinci silindirin bujisine, kırmızı ucu akünün “+” , siyah ucu “-“ kutup başına bağlanır.

Sonraki işlemde ise krank kasnağı veya volan üzerindeki başlangıç avans işareti katalog değerine göre tespit edilir ve tebeşir veya beyaz boya ile işaretlenir. Motor rölanti devrinde çalıştırılır. Rölanti devrinin yüksek olmamasına özellikle dikkat edilir.

Avans tabancasının ışığı, avans işaretine tutulur. Avans tabancasının ışığı yandığı an, avans işaretleri, birbirini karşılamalıdır. Karşılamadığı takdirde, tespit cıvatası gevşetilerek distribütör gövdesi çevrilmek suretiyle avans işaretlerinin birbirini karşılaması sağlanır.

Avans miktarını azaltmak için distribütör gövdesi mil dönüş yönüne, çoğaltmak için mil dönüş yönünün tersine yavaş yavaş döndürülür.

Tespit vidası sıkıldıktan sonra avans ayarı son kez kontrol edilir. Bu kontrol için motora aniden gaz verilerek devri yükseltilir ve rölanti devrine düşmesi beklenir.

Motor rölanti devrine düştüğünde avans tabancası ile avans işaretlerinin karşılaşıp karşılaşmadığına bakılır, işaretler birbirini karşılıyor ise avans ayarı normal demektir. Distribütör vakum avans borusu yerine takılır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here