16 metrekare salon nasıl döşenir ?

Evinizi kendi zevkinize göre dekore etmek için bir uzmana para ödemeye gerek yoktur. Ev ve dekorasyon aksesuarları hakkında bilginiz varsa ve ihtiyaçlarınızı iyi tespit ettiyseniz uygun bir maliyetle bunu yapabilirsiniz.

16 metrekare salon nasıl döşenir ?

Salon 4 x 4 ve bağımsız ise bu size büyük kolaylık sağlayacaktır. 3 x 5 e yakın bir şekilde dikdörtgen biçimli ise bir tık zorlanmanız mümkündür. Salonunuz bir yere açılıyorsa bu özel bir tasarım yapmanız gerekir.

16 metrekare salonun nasıl döşenebileceği hakkında aşağıda verilen örnekler size fikir verecektir.

Entellektüel ve zengin gösteren bir salon

Hepimiz olduğumuzdan bir tık fazlası görünmek isteriz. Evin salonuna kitaplık koymak bizi sadece entelektüel göstermez, aynı zamanda ekmek parası döngüsünden sıyrılıp kültür-sanat etkinliklerine merak salacak kadar hali vakti yerinde insanlar olarak gösterir.

16 metrekare salon nasıl döşenir

Yukarı resimde şömine ve kenarlarındaki kitaplık dikkatini çekmiştir. Baca olmasa da hiçbir zaman aktif olarak kullanmayacak olsak da salona bir şömine çıkıntısı yaptırmak salona bambaşka bir hava verecektir. Böylece yanlardaki kitaplık bölümleri de gömme kitaplık gibi görünecektir.

Sadece 16 metrekare yüzölçümü olan bir salonu bir de kitaplık ve şömineyle doldurmak alanı daraltacaktır. Bu nedenle salonda oturma grubu kullanma imkanı kalmayacaktır. Pahalı ama sade görünümlü bir kanepe ve birkaç sandalye koyunca salon dekorasyonunun büyük kısmı tamamlanmış olacaktır.

Şöminenin üzerine şık bir dekoratif ayna ve bir de ihtiyaca yönelik masa konduğu zaman 16 metrekare salon büyük ölçüde tamamlanmış olacaktır. Halı ve perde seçimi yaptıktan sonra birkaç dekorasyon aksesuarı ile salon döşemesini tamamlayabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde de benzer bir salon dekorasyon örneği görmektesiniz.

16 metrekare salon nasıl döşenir

16 metrekare ama rahat bir salon

Salonun kapısı duvarın tam ortasına denk geldiyse buna özel bir çözüm üretmek gerekir. L şeklindeki koltuklar veya kanepeler bu tür salonlar için idealdir. Duvarın bir tarafına ve kapıya kadar bir L koltuk atarsınız, karşıdaki duvara da LCD televizyonu asarsınız.

Ancak bu işe koltukları ille de “takım” olarak almak satın almak isteyen hanımlarımız sıcak bakmayabilir. Bazı hanımlar salonu ister 16 metrekare, ister daha az olsun ille de bir tane ikili, bir tane üçlü, iki tane de koltuk olan takımı salona sığdırmak isterler. Dahası aynı salona yemek takımı ve gümüşlükleri de sığdırmak isterler.

Salonunuz 16 metrekare ise mutlaka bir şeylerden feragat etmek zorundasınız. Aşağıdaki salonda sadece bir L koltuk, bir sandalye ve bir tanede pofuduk koltuk görüyorsunuz. Tarzınızı yansıtmak için ille de mobilya fazlalığına ihtiyacınız yok, birbiri ile uyumlu tablolar, sahte kaplan postu, size özel bir fiskos masası, sade bir sehpa ve çiçekler görüyorsunuz.

16 metrekare salon nasıl döşenir

Mobilyalar ve aksesuarlar farklı renk ve biçimlerde ama göze hoş geliyor. Bu tür bir dekorasyonda başarıyı sağlamanız için ev ve dekorasyon aksesuarları konusunda deneyimli olmanız gerekir.

16 metrekare ince uzun salon

İnce uzun salonlarda bazıları dengeyi sağlamak için uzun kenarların dekorasyonuna ağırlık verirler. Halbuki karşılıklı uzun duvarları akıllıca dekore etmek salonu daha şık gösterecektir.

Aşağıdaki dekorasyon örneğinde görülen salonda ayrıca duvarın birisi yok. Hol salona kıvrılıyor. Elbette normal bir salona göre bu tür bir salonu dekore etmek daha fazla incelik ve hesap gerektirir.

 

16 metrekare salon nasıl döşenir

Koltuklar duvara dayanmış ve ortaya sehpa veya masa türü bir şey konulmamış. Aksi halde eşya deposu gibi bir görüntü oluşurdu. Bunun yerine duvarlara çok sayıda tablo asılarak salon renklendirilmiş.

16 metrekare kalorifer petekli salon

Salonda kalorifer peteği veya şömine var ise ve salon 16 metrekare gibi dar bir yüzölçüme sahipse koltuk hacimlerinden tasarruf etmek gerekiyor. Çünkü koltukları duvara dayayamadığımız için bunu telafi etmek için aşağıdaki dekorasyon örneğinde görülen hasır koltuklar gibi az yer kaplayan koltukları tercih etmemiz gerekiyor.

16 metrekare salon nasıl döşenir

Mobilyaların ne malzemeleri ne de renkleri birbirini tutuyor. Ama birbiriyle uyumlu. Ev ve dekorasyon aksesuarları satan yerlerde size ilham verecek malzemeler bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here