Uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri

Riski düşük, uzun vadeli getirisi dolar ve faizden fazla bir yatırım için yatırımcının önünde başlıca iki seçenek vardır.

  • Gayrimenkul yatırımı
  • Uzun vadeli hisse yatırımı

Gayrimenkul yatırımında aşırı derecede sabırlı olmak gerekir aynı zamanda istediğin zamanda elden çıkarılması zordur. Borsada işlem gören bazı şirket hisseleri hem sağlamdır hem de enflasyonun üzerinde bir getiriye sahiptirler.

Uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri

Borsanın işleyişi ve şirketlerin karlılığı hakkında uzman seviyesinde bilgiye sahip olunmasa dahi uzun vadede borsadan güzel kazançlar elde etmek mümkündür. Aslında uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri hem yeni başlayanlar hem de gedikli borsacılar tarafından tahmin edilebilecek senetlerdir.

Buna rağmen günlük hisse önerilerini takip ederek az zamanda büyük karlar elde etmeyi hedefleyen borsacılarımız –ki büyük bir kitledir- uzun vadeli yatırımlara sıcak bakmazlar. Çünkü borsanın heyecanı günlük hisse önerilerini takip  ederek daha yoğun yaşanır.

Ayrıca uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetlerini seçerken çaylak ve uzman, bilen ve bilmeyen neredeyse aynı şansa sahiptirler. Dolayısıyla hırslı borsa meraklıları deneyimlerinin farkını görmek isterler.

Aslında uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri yatırımcının tam da gözünün önündedir. Bu tür hisseleri tespit etmeniz için Bollinger bandı, MACD, RSI, CCI ve Momentum gibi kavramları bilmeye de gerek yoktur.

Kısacası borsada uzun vadede para kazanmak kolaydır, kafa patlatmanıza gerek yoktur, bilgi birikimine de gerek yoktur. Sağlam’a oynayın yeterlidir.

Öte yandan eğer küçük yatırımcı olmakla beraber, vaktinizin önemli bir bölümünü borsaya ayırıyor ve senetler ve borsanın işleyişi hakkında epeyce bilgiye sahipseniz, değişik platformdan takip ettiğiniz günlük hisse önerileri sizleri heyecanlandırıyorsa, bunun neticesi olarak kısa vadeli al-sat lar yapıyorsanız uzun vadeli olarak zarar etme ihtimaliniz, kar etme ihtimalinize göre en az 4 kat fazladır.

Çünkü sistem küçük yatırımcıyı tokatlamak üzere kurulmuştur. Oyunu kuran, kağıtları dağıtan, kural koyan ve milyonlara hükmeden siz değilseniz günlük al-sat yaparsanız tokatlanan, silkelenen siz olacaksınız.

2019 ve 2020 yılı itibariyle uzun vadeli yatırım yapmaya en uygun hisseler şunlardır:

Tüpraş

Alanında tekel ve sektörün lokomotifi durumunda olduğundan eskiden olduğu gibi Tüpraş uzun vadeli yatırım için ideal hisselerdendir.

Ereğli Demir Çelik

Tüpraş için söylenebilecek aynı artılar Ereğli Demir Çelik için de söz konusudur. Uzun vadeli olarak şirketin konumunu sarsacak neredeyse hiçbir ihtimal yoktur. Eskiden beri yatırımcısını güldürmektedir.

Sabancı Holding

Riskten kaçınan ,en garanti ve karlılığı riskine göre fazla yatırımlara giren bir firmadır. Hiçbir hükümetle papaz olmayan her koşulda kar eden bir holdingdir. Sabancı kazandıkça siz de kazanacaksınız.

Tofaş Oto

Tofaş otolar artık üretilmiyor diye düşünmeyiniz. Şirket sağlam yatırımıyla otomobil yan dallarından ilerlemektir.

Tekfen Holding

Gelecek vadeden ve karlı yatırımları olan bir şirkettir.

Enerjisa

Elektirik sektörü 0 risk, garanti kar ile işleyen bir sektördür. Şirketin elinde Türkiye’nin karlı illeri bulunmaktadır.

Aygaz

Garanticilerin sevdiği bir senettir. Ama iyi de kazandırmaktadır.

Vestel

Vestel ülkemizin teknoloji alanında gururu bir şirkettir ve iyi yönetilmektedir.

Borusan

Adı listenin başındakiler kadar duyulmasa da çok tatlı kar elde edebileceğiniz sağlam bir şirkettir.

Ege Endüstri

Çok önemli bir kriz olmadıkça enflasyona göre 2020 ve sonraki yıllarda çok daha iyi kazandırmasını beklediğim bir şirkettir.

Doğuş Otomotiv

Hükümetle papaz olmazsa yıldızı müthiş bir ivmeyle parlamaya devam edecek olan bir firmadır. Bugün olduğu gibi gelecekte de siyasi çekişmelere girmeyeceğini ve rüzgarı arkasına alarak çok iyi bir karlılık oranını yakalayacağını tahmin etmekteyim.

Uzun vadeli yatırım yapılabilecek hisse senetleri arasından 3 veya 5 tanesini seçmeniz yeterli olacaktır.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here