Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Adidas markasının Superstar modeli gençler arasında oldukça popülerdir. Fiyatı oldukça pahalı olması nedeniyle piyasada sahteleri de satılmaktadır.

Yüksek meblağlar ödeyip elinize kalitesiz, sahte bir ürünü tutuşturmaları isteyeceğiniz bir şey değildir. Sahte ürünler genellikle fiyatından anlaşılır derler ama bazen fiyatlarda ciddi indirimler olabildiği için fiyat kriteri de tek başına orijinal ile sahtesini anlamada yeterli olmamaktadır.

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır ?

Aşağıdaki maddeleri tek tek uyguladığınız vakit, zannederim ki elinizdeki Adidas Superstar’ın orijinal veya sahte olduğundan %99 emin olacaksınız.

Genel olarak Adidas Superstar ayakkabının orijinal olduğu, etiketteki yazım ve punto hatalarından, malzeme kalitesinden, dikişlerinden ve logolarından anlaşılmaktadır.

Fakat bazı sahte Adidas Superstar ürünler gerçeğine o kadar benzemektedir ki aradaki farkı ayırabilmek için aşağıda belirtilen detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Etiketten anlama

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Yukarıdaki resimde gerçek ve sahte Adidas Superstar’a ait etiketler yer almaktadır. Etiketleri karşılaştırdığımız zaman;

1.Made in İndonesia yazısının orjinalinde daha kalın ve belirgin yazıldığını görmekteyiz.

2. US UK FR JP CHN yazısının sahtesinde daha ince yazılmış olduğunu görmekteyiz.

3. MALE yazısı gerçeğinde var, sahtesinde yok.

4. Adidas yazısı gerçeğinde daha belirgindir.

5.Ölçü birimleri rakamlar, gerçek Adidas Superstar da daha belirgin ve kalındır.

Görüldüğü üzere gerçek ve sahte Adidas Superstar ürünlerin etiketlerinde farklar olmakla birlikte bu farklar oldukça küçük farklardır. Elinizde orijinal olduğundan emin olduğunuz başka bir ürün varsa karşılaştırma yapabilirsiniz. Aksi takdirde etikette bariz hatalar yapılmadıysa Adidas Superstar’ın orijinal veya sahtesi etikete bakılarak çok zor anlaşılmaktadır.

Bununla birlikte etikette bir Qr kod olduğunu görmektesiniz. Telefonunuzdaki Qr okuyucuya okuttuğunuz zaman firmanın resmi sitesi çıkması gerekir. Eğer çıkmıyor ise ürün sahte olabilir.

Arka kısmından anlama

Adidas Superstar ayakkabıların ökçe kısmında logo bulunmaktadır. Bu logo yama şeklinde ayakkabıya dikilmiştir. Replika ayakkabılarda da Adidas logosu olmakla birlikte gerek punto farklılıkları, gerekse de dikiş kalitesinin kötü olması sahtesini ele vermektedir.

Ayakkabının arka kısmındaki logoyu elinizle yokladığınız zaman orijinal Adidas Superstar’daki logonun dümdüz olmadığını, kabartmalı ve oyuklu olduğunu göreceksiniz. Replikalarda ise Adidas logosu düz zemine basılmıştır.

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Yukarıdaki resme baktığınız zaman replika Adidas Superstar ile orjinali arasında uzaktan bakıldığında neredeyse hiç fark olmadığını, fakat yakından ve titizlikle incelendiğinde küçük farklar olduğunu göreceksiniz.

Mesela Adidas yazısındaki i ve s harfleri replikada orjinalindekinden biraz farklıdır. Ayrıca replika Adidaslarda dikişler orjinalindeki kadar düzgün olmayabilir.

Orijinal Adidas Superstar ayakkabıların arka kısmını bükmeye çalıştığınız vakit hamur gibi çabuk bükülmez. Giydiğiniz zaman da topuğunuzu iyi destekler.

Superstar yazısından anlama

Adidas Superstar ayakkabılarda yanlarda SUPERSTAR yazısı vardır. Replikalarda da vardır ama replikalarda orjinaline göre ancak dikkatli gözlerin ayırabileceği farklar vardır.

Mesela replika Adidas Superstar’larda SUPERSTAR yazısı orjinaline göre siyah şeritlere daha uzak konumlanmıştır.

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Diğer bir fark ise SUPERSTAR yazısı orjinalinde daha kalın ve şıktır. Replikada ise harfler şablondan çıkmış gibidir ve incedir.

Yan dikişlerden anlama

Çoğu sahte ve replika ayakkabı dikiş kalitesinden kendini ele vermektedir. Adidas Superstar ayakkabıların yan tarafındaki dikişlerin birebir aynısı çok zor taklit edilmekte, replika Adidaslarda genellikle ancak dikkatli bakıldığında görülebilen kavis ve hizalama hataları bulunmaktadır.

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Orijinal Adidas Superstar’larda dikiş kıvrımları replika olanlara göre daha düzgündür.

Bağcık kalınlığından anlama

Orijinal Adidas Superstar’larda bağcık kalınlığı replikalara göre fazladır. Ayrıca dokunduğunuz zaman kalitesi kendini belli eder. Bağcıkların ucu incelendiği zaman replika ürünlerde bir kalitesizlik göze çarpar.

Ayakkabı ağırlığından anlama

Elinizde orjinalliğinden emin olduğunuz bir Adidas Superstar var ise diğer bir ürünü ağırlıklarını kıyaslayarak orijinal mi fake mi anlayabilirsiniz.

Orijinal ürünler ile sahte ürünler arasında malzeme farklı olması nedeniyle ağırlıkları da farklı olmaktadır.

Ayakkabının iç tabanından anlama

Orijinal Adidas Superstar ayakkabıların iç tabanı çok kuvvetli bir yapıştırıcı ile yapıştırıldığı için yerinden çıkmamaktadır. Bazı replikalarda ise yerinden çıkabilmektedir.

Paketinden anlama

Replika Adidas Superstar ürünler bazen paketinden açmadan bile anlaşılabilmektedir. Çünkü Orijinal Adidas Superstar ayakkabıların kutuları da orjinaldir. Kutuda amblem, logo bulunur. Replika Adidas Superstar ürünler ise düz kutularda veya detaylı bir inelemeyle kopya baskı olduğu anlaşılan bir kutuyla satılmaktadır.

Seri numarasından anlama

Orijinal Adidas Superstar ayakkabıların sağ ve sol teklerinin seri numaraları farklıdır. Replikalarda ise her ikisinin de aynı olduğu söylenmektedir.

Adidas Superstar ayakkabının orijinal olup olmadığını anlamanın en garanti yolu seri numaralarını firmanın müşteri hizmetlerine sormaktır.

Etikette yer alan seri numaralarını 0850 822 38 98 nolu telefonu arayarak sorabilirsiniz. Bu telefon numarası Adidas’ın resmi Türkiye müşteri hizmetlerinin numarasıdır. Bu numara Pazar günleri ve resmi tatiller haricinde saat 9.45-18.45 arasında hizmet vermektedir.

Özetle; Adidas Superstar ayakkabıların orjinalini anlamanın birkaç yolu bulunmakta olup en garanti yol seri numarasından sorgulama yapmaktır. Aşağıdaki makalede seri numarasının nerede yazdığı hakkında bilgi verilmektedir.

İlgili yazı: Adidas ayakkabı seri numarası nerede yazar ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here