Mullet daddy ne demek ?

Soru: İnstagram’da birisi mullet daddy diye bir tabir kullandı. Yerdi mi övdü mü bilemedim. Mullet dady ne demek, nerede, ne zaman ve hangi anlamlarda kullanılır ?

Cevap: Mullet daddy kelimesinin sözlük anlamı ile gerçek anlamı arasında hiçbir bağ yoktur. İngilizce’de Mullet kefal, daddy ise baba demek olup mullet dady kefal baba manasına gelmez.

Türkçe’de nasıl mecazlı deyim ve tarifler var ise İngilizce’de de bu şekilde kullanımlar vardır. Tarihin ilk yıllarından beri insanoğlu başkalarının dikkatini çekmek ve önemsenmek için çeşitli taktiklere başvurmuştur.

Mesela saç stilleri ve kıyafet modası eski asırlarda bile vardı. Son yüzyılda ise bunların değişim döngüsü hızlanmıştır.

Mullet daddy ne demek ?

Mullet kelimesinin sözlük anlamı kefal olsa da eğer mullet daddy olarak kullanılırsa baba kefal anlamı taşımaz, bir saç kesimini ifade eder.

Mullet saç kesimi ilk defa 60’lı yıllarda ortaya çıkmış ve 80’li yıllarda popülaritesinin zirvesine ulaşmıştır. 90’lı yıllardan itibaren de popülaritesi sönmüştür.

Şimdilerde ancak çok aykırı tipler mullet saç kesimini tercih etmektedir. Mullet saç kesiminde yanlar sıfıra veya üç numaraya vurulmuş, arka taraflar abartılı uzatılarak aslan yelesi görünümü verilmiştir.

Yanlar çok kısaltmadan da sırf enseyi uzatarak da mullet kesimi yapılabilmektedir. Mullet kesiminde ensedeki saç tellerinin uzunluğu üst taraftaki saç tellerinden yaklaşık üç kat fazladır.

80’li 90’lı yılların topçu ve popçularında bu izleri görmekteyiz. Şimdilerde ise bu saç kesimine sadece gülüp geçmekteyiz.

80’li 90’lı yıllarda mullet kesimi yapan gençler şimdiki gençlerin babası yaşında olduğundan şimdilerde ilginçlik olsun diye mullet kesimi yaptıranlara mullet daddy denmektedir.

Yaş olarak baba yaşında olmaya gerek yok, genç olsa da aslan yelesi tarzı bu kesimi yaptıran erkekler mullet daddy olarak tariflenmektedir.

Bir çokları tarafından bu saç kesim tarzı ilginç bulunmuş olacak çeşitli film ve sanat eserlerine ilham kaynağı olmuş İnstagram ve Tiktok gibi mecralarda bunu mahla olarak kullanan fenomenler türemiştir.

Mullet daddy yeniden moda olur mu?

Benzersizliği yakalamak isteyen bazları zaten mullet daddyi kendilerine uyarlamış durumdalar. Mullet dady hali hazırda oldukça gülünç ve itici bir saç stili olduğu için mullet dady kestiren uniqe bir görünüme kavuşmuş oluyor. Kendine güven konusunda sorun yaşamayan ve farklı olmayı hedefleyenler tercih edebilir ama mullet dady kısa vadede moda olmanın yanından bile geçemez gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here