Airbag tamiri kaç gün sürer ?

Airbag tamir süresini etkileyen iki faktör bulunmaktadır. Birincisi, hangi hava yastığının söz konusu olduğuna bağlı, sürücü tarafındaki direksiyon simidi yastığı 15 dakika ile bir buçuk saat arasında olabilir. Koltuğa monte edilmiş bir hava yastığı veya yan perde hava yastığı tamir işlemi birkaç saat sürebilmektedir.

İkinci olarak komple bir üniteyi değiştirmek, tamir etmeye çalışmaya göre çok daha hızlı bir işlemdir. Tüm ünite mi değişecek sadece şişirici veya darbe sensörü mü değişecek bunlar da süre de etkilidir.

Airbag tamiri kaç gün sürer ?

Asıl iş belki 15-20 dakika gibi kısa bir sürede hallolacaktır (veya en uzun sürse yarım gün sürer) ama ustaya aracınızı götürdüğünüz zaman elinde başka işler de olacaktır.

Ayrıca parça temini için birkaç gün geçmesi gerekebilir. Dolayısıyla belki bir hafta belki iki hafta airbag tamiri için bekleyebilirsiniz.

Airbag tamiri kaç gün sürer
Airbag tamiri kaç gün sürer

Airbag tamir işlemi kaç saat sürer ?

Direksiyon hava yastığının tamiri işi yaklaşık bir saat sürer. Bunun için;

Akü bağlantılarını çıkarın, trim ve bağlantı elemanlarını çıkarın, hava yastığını çıkarın, devreyi şöntleyin ve hava yastığının fişini çekin. Yenisini yeniden takmak için işlemi tersine çevirin, ayrıca arıza kondlarını silmek için bir teşhis aracı da kullanmanız gerekir.

Airbag arıza lambası yansa bile hava yastığı patlamamış olabilir. Patlamamış ama arıza veren airbagler uygun güvenlik ekipmanıyla birlikte özel bir jumper ve bir araba aküsü kullanılarak patlatılmaktadır.

Eğer bir destek hava yastığıysa, bu genellikle koltuğun ve koltuk kılıfının çıkarılmasını gerektirir ve daha sonra 2-3 saatlik bir iş haline gelir. Bir A veya B sütunu çantası için, yine de yaklaşık bir saatlik uğraş gerekir.

Gösterge tablosundaki yolcu hava yastığı için bu durum arabadan arabaya değişir. Bazılarında yalnızca plastik aletler kullanılarak kaldırılabilen çıkarılabilir bir kapak bulunur ve ardından ünitenin tamamına ön taraftan erişilebilir. Bazılarında ise çizginin tamamının kaldırılması gerekebilir. Bu durumda 8 saatlik bir iş haline gelebilir.

Airbag tamiri kaç para ?

Airbag tamiri için işçilik ücretleri, saatlik 1000-3000 TL civarındadır. Ayrıca bir de parça parası ödersiniz.

Toplama vurduğunuz zaman en az 20-30 bin TL civarı bir fiyat istenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here