Motor soğutma suyuna normal su konur mu ?

Aracın soğutma sisteminin motor sıcaklığını düzenlemek için soğutma sıvısına veya antifrize ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle soğutma sıvısı seviyesini düzenli olarak kontrol etmek lazımdır. Özellikle de uzun yola çıkmadan önce aracın yağına, suyuna bakmak gerekir.

Peki diyelim ki uzun yola çıktınız ve yarı yolda motor soğutma sıvısının eksildiğini fark ettiniz. Yol üzerinde antifriz satan bir yer bulmanız zordur. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor. Eksilen sıvıyı normal su ile tamamlayabiliyor muyuz, yoksa aracı olduğu yerde bırakıp antifiriz bulmaya mı gidelim ?

Önemli bir not: Motor hararet yaptıysa kaputu açmadan evvel motorun biraz soğuması için birkaç dakika bekleyiniz. Eğer sıcağıyla kaputu açar ve soğutma sıvısını kontrol etmeye kalkarsanız yüzünüze buhar ve sıcak su fışkırabilir, yanabilirsiniz.

Motor soğutma suyuna normal su konur mu ?

Eğer durum acilse, antifiriz temin etme şansınız yok ise durumu idare etmek için geçici olarak antifiriz yerine normal su kullanabilirsiniz. Çeşme suyunda aşındırıcı mineraller var, hazır su kullanmanız daha iyi olur.

Eksilen motor soğutma sıvısını normal su ile tamamladığınız zaman antifiriz ve su dengesini bozmuş olursunuz bu sebeple fırsatını bulunca aracınıza uygun antifiriz ekleyerek bu durumu telafi etmeniz gerekmektedir.

Motor soğutma suyu yerine su kullanırsam ne olur ?

Diyelim ki motor soğutma suyunu antifiriz + damıtılmış su (%50-%50 kullanmanız lazım normalde) olarak kullanmadınız da tamamını çeşmeden kullandınız, bu durumda ne olur ?

Musluk suyu, radyatörde tortu bırakabilen ve soğutma sisteminin performansını etkileyebilen mineraller içermektedir. Ayrıca, yüksek sıcaklıklarda aşındırıcı etki yapabilmektedir.

Motor soğutma sıvısı yerine musluk suyu kullanılırsa soğutma sisteminde korozyon ve pas oluşur, bu da arızaya neden olabilir.

Kaynak:https://arizaisaretleri.com/motor-sogutma-suyuna-normal-su-konur-mu/

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here