Akrilik Bant ve Hotmelt Bant Arasındaki Farklar

Bantlar, günümüzde bir yüzeyin diğerine tutturulması için mutlaka kullanmanız gereken pratik ve kullanışlı ürünlerin başında gelirler. Günümüzde bant üreticileri, değişen ve farklı türden tüketici ihtiyaçlarını karşılamak için, kâğıt ve karton yüzeyler, plastik veya metal yüzeyler için farklı türden bant türleri ile karşımıza çıkarlar. Gününüzde, farklı bireysel veya sektörel ihtiyaçları karşılamak için temelde iki ana farklı bant türünden söz edebilmek mümkün. Akrilik bant, yapışkan yüzeyi su bazlı akrilik yapıştırıcı kullanılarak üretilmiş olan bantlara verilen isimdir. Bununla beraber, hotmelt bant çeşitlerinde yapıştırıcı, bant yüzeyine ısıtılıp buhar haline getirilerek eklenir. Yaygın olarak kullanılan bant türlerinden söz ettikten sonra, şimdi de akrilik bant ve hotmelt bant arasındaki farklar nelerdir, bunu öğrenmeye çalışalım.

Akrilik Bant ve Hotmelt Bant Arasındaki Farklar

Hotmelt Koli Bandı Nedir?

Hotmelt koli bandı, yapıştırıcı olarak su bazlı yapıştırıcı yerine daha çok kimyasal bir bileşene sahip yapıştırıcı ile üretilen bir tür koli bandı türüdür. Hotmelt koli bandı, çoğu noktada akrilik yapıştırıcının kullanıldığı bantlardan daha hesaplıdır. Buna karşın farklı ihtiyaçlara yönelik olarak günümüzde akrilik bant kullanımı çok ama çok daha yaygındır. Hotmelt koli bandı veya diğer bir adıyla sıcak yapışkan bant, yapıştırma yüzeyi için genellikle sentetik reçine olarak da bilinen bir tür kimyasal kullanır. Hotmelt bant türlerinde yapıştırıcı unsur epoksi bazlı olarak da bilinen ve içeriğinde yoğun miktarda polietilen kullanılır.

Hotmelt bant, hotmelt koli bandı veya epoksi bazlı bant, sıcak yapıştırma bandı olarak da anılan hotmelt bant, pek çok açıdan akrilik bant türüne göre çeşitli artı ve de eksilere sahiptir. Hotmelt bant ile ilgili çeşitli detaylara değindikten sonra, hotmelt bant ile akrilik bant arasındaki farklılık ve ortak noktalara birlikte bakacağız.

Hotmelt bant veya hotmelt koli bandı, üretildiği malzeme bakımından su bazlı akrilik koli bandı veya akrilik bant türünden farklıdır. Bu farklılık, hotmelt koli bandı çeşidinin akrilik banttan bazı noktalarda daha iyi performans göstermesini sağlarken, bazı noktalarda akrilik bant türüne göre daha geride kalmasına neden olur. Peki, günümüzde en az akrilik bant kadar yaygın olarak kullanılan hotmelt bant özellikleri nelerdir? Hotmelt bant özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hotmelt Bant, Akrilik Banda Kıyasla Çok Daha Yüksek Bir Yapışma Performansı Sergiler. Bunda, Hotmelt Bant Üretiminde Tercih Edilen Yapıştırıcı Malzemenin Etkisi Son Derece Büyüktür. Bu Bant Türünde Çoğu Zaman Yapıştırıcı Reçine İçin Polimer Bazlı Yapışkan Tercih Edilir Ki, Polimer Bazlı Yapıştırıcı Daha Etkili Bir Tutuş ve Yapışkanlık Sergiler.
  • Sıcak Eriyik Bant veya Diğer Adı İle Hotmelt Bant, Çok Daha Hızlı Yapışan Bir Bant Türüdür.
  • Sıcak Eriyik Bant, Isıya Karşı Dayanıksızdır ve Isı Değişimlerinden Daha Çok Etkilenir.
  • Hotmelt Bant, Her Ne Kadar Akrilik Bant Türünden Daha Hesaplı ve Ekonomik Bir Bant Sınıfı Olarak Görülse de, Kimi Kaynaklarda Akrilik Bandın Daha Ekonomik Olduğu Belirtilmektedir.
  • Hotmelt Bant Günümüzde Özellikle Nakliye, Depolama, Karton Kapatma veya Karton Tutturma Gibi Alanlarda Kullanılır. Bandın Aynı Zamanda Geri Dönüştürülmüş Kâğıt Karton ve Malzemede İyi Bir Yapıştırma Performansına Sahip Olduğu Bilinmektedir.

Şimdi de, günümüzde yine yaygın olarak kullanılan bir diğer bant türü olan akrilik bant özelliklerine bakarak, akrilik – hotmelt bant arasındaki farka daha yakından bakmaya çalışalım. Akrilik bant, pek çok açıdan hotmelt bant türüne göre daha doğal bir bant türü olarak tanımlanabilir. Zira bu bant için su bazlı akrilik yapıştırıcı kullanılmaktadır. Su bazlı yapışkana sahip bant, günümüzde bireysel kullanıcılar tarafından aynı zamanda yüz germe bandı veya siyah nokta bandı olarak da kullanılmaktadır. Hotmelt bant veya seloteyp gibi çeşitli bantlara nazaran, bu bant çok daha doğaldır ve özellikle ısı değişiminin fazla olduğu noktalarda, hotmelt bant tipine göre daha iyi bir performans sergiler.

Akrilik Bant ve Hotmelt Bant Arasındaki Farklar

Akrilik Bant Nedir?

Akrilik bant, günümüzde en çok kullanılan bant türlerinden birisidir. Bant tipi ismini, yapıştırıcı kısmında kullanılan akrilik yani su bazlı olan yapıştırıcıdan almaktadır. Pek çok açıdan akrilik bant, radikal ısı değişimlerine çok daha iyi uyum sağlayan, paslanmaya karşı dayanıklı ve özellikle güneş ışığına karşı dayanıklı bir bant türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Akrilik bant da, koli bandı veya çeşitli bant türleri olarak farklı alt dallara ayrılırlar. Yapıştırma gücü hotmelt bant kadar yüksek olmayan, özellikle geri dönüştürülmüş kâğıt be karton yüzeylerde çok daha iyi performans gösteren akrilik bant çeşidinin diğer özellikleri ise şu şekildedir;

  • Akrilik Bant, Isı Değişimlerine Karşı Dayanıklıdır ve Isı Değişiminin Daha Radikal Olduğu Alanlarda Kolaylıkla Kullanılabilir.
  • Hotmelt Bant Türüne Göre Akrilik Bant Çok Daha Doğal Bir Yapıştırıcı Kullanır. Zira Bu Bantın Yapıştırıcı Yüzeyinde Su Bazlı Yapışkan Kullanılır.
  • Akrilik Bantın Raf Ömrü Uzundur, Rengi Kullanım Süresine Bağlı Olarak Değişmez, Isı Değişimlerine Karşı Dayanıklıdır ve Çok Daha Hesaplı Bir Fiyata Sahiptir.
  • Soğutma ve Isıtma Gibi Farklı İşlemlere Karşı Dayanıklı Oluşu, Akrilik Bant Ürününün Özellikle Gıda Sanayiinde Daha Yaygın Olarak Kullanılmasını Sağlamıştır.
  • Akrilik Bant Aynı Zamanda Soğuk Hava Depolarında, Gıda Depolarında, Isı Değişimlerinin Yüksek Olduğu Dış Ortamlarda, Güneş Alan Alanlardaki Tamirat İşlerinde De Yaygın Olarak Kullanılır.

Akrilik bant hakkında eksiksiz kılavuz için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akrilik ve Hotmelt Bant Arasındaki Farklar Nelerdir?

Akrilik ve hotmelt bant arasındaki farklılıklar ilk olarak kendilerini üretim sırasında kullanılan yapışkan malzemede gösterirler. Akrilik, su bazlı yapışkanı ile özellikle soğuk ve sıcak yüzeylerde yüksek performans sergiler. Buna karşın Hotmelt Bant, nispeten daha sentetik ve polimer tabanlı yapıştırıcı reçineye sahiptir. Pek çok açıdan akrilik bantın daha doğal olduğu söylenebilir. Ancak, Hotmelt Bant da yüksek yapıştırıcı gücü ile dikkat çeken kaliteli ve güçlü bir bant türüdür. Kimi kaynaklar, Hotmelt Bant türünün daha ekonomik olduğunu belirtirken, kimi görüşlere göre akrilik bant çok daha hesaplı bir bant türüdür. İki bantı karşılaştırdığımız yazımızda, her iki bandın da özelliklerine yakından bakacak ve hangisinin daha kaliteli ve iyi olduğunu anlamaya çalışacağız. Aslında, akrilik ve hotmelt bant farklarını değerlendirdiğimizde, ikisinin de farklı kullanım alanları için ideal bantlar olduğunu söylemek mümkün. İşte Hotmelt bant ve akrilik bant farkları:

Isı Değişimi: Akrilik Bant, Isı Değişimlerine Daha İyi Dayanan Bir Bant Türüdür. Su Bazlı Yapışkan Yüzey, Özellikle Isı Değişiminin Baskın olduğu Açık Ortamlarda Kullanışlı Bir Malzeme Olarak Karşımıza Çıkar. Hotmelt Bant İse, Daha Yüksek Yapıştırma Gücüne Sahip Olmasına Karşın, Isı Değişimlerine Karşı Akrilik Bant Kadar Dayanıklı Değildir.

Güneş Işığı: Hotmelt Bant, Çok Daha Yüksek yapıştırma Oranına Sahiptir ve Özellikle Günümüzde Kargolama, Paketleme ve Diğer İşlerde Çoğunlukla Hotmelt Bant Kullanılır. Ancak Bu Bandı, Akrilik Bazlı Rakibinden Geride Bırakan Unsurların Başında, Güneş Işığı Gelir. Akrilik Bant, Güneş Işığına Karşı Daha Dayanıklı Bir Bant Türüdür.

Yapıştırma Gücü / Tutuş: Hotmelt Bant, Çok Daha Yüksek Bir Tutuş Oranına Sahiptir. Bu Açıdan, Hotmelt Bant, Akrilik Banttan Daha Öndedir.

Üretim Şekli ve Katman: Hotmelt Bant Türleri, Genellikle Şeffaf Olsalar Da Bobine Sarılı Halde İken Genellikle Ten Rengine Yakın Bir Renge Sahip Olurlar. Bunu Sağlayan Şey, Hotmelt Bant Türünün Üç Ana Katmandan Oluşmasıdır. Akrilik Bant ise Çok Daha Açık Renktedir. Zira Akrilik Bant Toplamda İki Katmandan Oluşur. Özellikleri Değerlendirildiğinde Hotmelt Bant Çeşidinin Daha Dayanıklı ve Popüler Bir Bant Olduğu Söylenebilir.

Fiyat / Üretim Maliyeti: Kimilerine Göre Akrilik Bant Kimilerine Göre ise Hotmelt Bant Çok Daha Hesaplı Bir Bant Türüdür. Akrilik Bandın Uzun Ömürlü ve Raf Ömrü Uzun Bir Bant Çeşidi Olması, Onu Hesaplı Kılabilir. Buradan Hareketle Gerek Üretim Gerekse Kullanım Açısından Hotmelt Band Çeşitlerinin Daha Hesaplı Oldukları Rahatlıkla Söylenebilir.

Sağlık: Akrilik Bant Çeşitlerini Dilerseniz Siyah Nokta Temizleme Bandı veya Yüz Germe Bandı Olarak Rahatlıkla Kullanabilirsiniz. Bantta Kullanılan Su Bazlı Yapıştırıcı, Bu Bandın İnsan Vücudu İle Daha Uyumlu Olmasını Sağlar. Buna Karşın Hotmelt Bant İçin Aynı Şey Tam Olarak Söylenemez. Çünkü Hotmelt Bantta Senstetik Yapıştırıcı Reçine Kullanılır ve Reçine İçinde Polimer / Polietilen Gibi Malzemeler Bulunur. Yüz Germe Bandı veya Siyah Noktaları Temizleme Bandı olarak Hotmelt Bant Da Kullanabilirsiniz Ancak Akrilik Bant Kadar Yaygın ve Uzun Süre Değil.

Kullanım Alanı: Hotmelt Bant, Günümüzde Özellikle Kargo ve Paketleme Endüstrisinde Yaygın Olarak Kullanılır. Bireysel Kullanıcıların En Çok Sevdikleri Bant Türlerinden Birisi Olan Hotmelt Bant Aynı Zamanda, Popülerdir De. Akrilik Bant ise Paketleme, Kargolama, Karton Kutu Gibi Paketleme Elemanları İle Kullanılmasından Ziyade, Soğuk Hava Depolarında, Ambalajlarda Kullanılan Bir Bant Türüdür. Özellikle Gıda Ambalaj Sanayii İçin Akrilik Bant Ürünlerinin Daha Yaygın Olarak Kullanıldıklarını Söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here