Diabest 1000 mg zayıflatır mı ?

Diabest 1000 mg zayıflatır mı, EVET ZAYIFLATIR ama nasıl ? Bunu anlatacağım. Şeker ilaçlarını zayıflamada kullananlar var, eğer hasta değilseniz sırf zayıflama amaçlı olarak Diabest veya başka bir diyabet ilacı kullanmamanız gerekir.

Diabest 1000 mg ne için kullanılır?

Diabest 1000 mg film tablet şeklinde satılan üründe 780 mg metformine eşdeğer 1000 mg metformin hidroklorür bulunmaktadır. İçerisinde ayrıca yardımcı madde olarak Hipromelloz, Povidon K25, Magnezgum Stearat bulunur.

Üretici firma Abdi İbrahim İlaç Sanayi olup ürün ülkemizde üretilmektedir.

Metformin etken maddeli ilaçlar şeker hastalığının tedavisinde veya oluşumunun engellenmesinde kullanılmaktadır. Şeker hastası olmamakla birlikte insülin direnci olan kişiler ile polikistik over sendromu (yumurtalıklarında kist olanlar), ayrıca fazla kiloları nedeniyle hamile kalamayanlara Diabest 1000 mg gibi Metformin etken maddeli ilaçlar reçete edilmektedir.

Diabest 1000 mg kandaki şeker düzeyini normal seviyeye indirmeye yardımcı olur. Kan şekerinin kontrol edilememesi, çabuk yükselmesi, genel olarak yüksek seyretmesi kişide tatlı krizleri ve aşırı yemek yeme dürtüsüne neden olur.

Bu nedenle insülin direnci olan veya şeker hastaları kolay kilo alırlar, fakat spor ve diyet yapsalar dahi aldıkları kiloları kolay veremezler. Bu sorunun ana kaynağı kişide insülin rezervinin yetersiz olması veya mevcut insülinden istifade edememesidir. Diabest 1000 mg bu soruna çare olarak üretilmiştir.

Diabest 1000 mg kullanmaya başladıktan sonra kan şekeri dengelendiği gibi, hastanın iştahı da azalacak, kilo vermesi kolaylaşacaktır. Kilo arttıkça hastadaki insülin açığı arttığı için hastaların tedavisi açısından kilo vermesi gerekir.

Ancak Diabest 1000 mg tek başına kilo vermeyi sağlayan bir ürün değildir. Hasta eski beslenme düzeninde değişik yapmazsa, spor yapmazsa ciddi bir kilo kaybı olmayacaktır.

Şeker hapları ile zayıflayanların ortak şikayetlerinden birisi ilaç kullanmayı kestiklerinde verdikleri kiloları aradan fazla zaman geçmeden yeniden almalarıdır. Bu tür bir durum olmaması için ya hastadaki insülin direncinin kırılarak ortadan kalkması veya şeker ilacının ömür boyu kullanılması gerekir.

Hasta kilosunun yaklaşık yüzde onluk bir kısmını kaybettiğinde insülin direncinin kırılması mümkün olmaktadır. Peki insülin direnci nedir ? İnsulin direnci “Su içsem yarıyor, ölüm diyetine girsem, her gün spor yapsam da kilo alıyorum” diyenlerin yaşadıkları sorundur. Vücut kitle indeksi belli bir seviyeye gelince, bir miktar kilo verince insülin direnci ortadan kalkmakta ve hasta ilaç kullanmadan da zayıf kalabilmektedir.

Şeker hastası değilim ama zayıflamak istiyorum diyorsanız:

Yapılan tahlillerde sizde insülin direnci çıkarsa doktor size Diabest 1000 mg veya muadili bir ilaç yazacaktır. Fazla kiloluysanız ve spor yapınca dahi kilo veremiyorsanız sizde insülin direnci çıkma ihtimali yüksektir.

İnsulin direncini hesaplamak için bir formül vardır. Tahlil sonuçlarındaki açlık kan şekeri değeri ile açlık insülin değeri çarpılır ve 405’e bölünür. Sonuç 2,5 un üzerindeyse insülin direnci vardır.

İnsulin direnç formülü = (Açlık kan şekeri x Açlık insülin seviyesi)/405

Örneğin açlık kan şekeri 110, açlık insülin seviyesi de 6 olan biri için hesaplarsak (110 x 6)/405 =1,63 çıkar. Bu kişide insülin direnci yoktur.

Diğer örneğimizde açlık kan şekeri 120, açlık insülin seviyesi de 9 olan biri için hesaplarsak (120 x 9)/405 = 2,67 çıkar. Bu kişide insülin direnci vardır.

Kişide insülin direncine işaret eden diğer kriterler bel çevresinin kalın olması (Erkeklerde 94, kadınlarda 80 cmden fazla), vücut kitle endeksinin (kilonun boyun metre cinsinde karesine bölünerek bulunur ) 25’in üzerinde olmasıdır.

Diabest 1000 mg ile nasıl zayıflanır ?

  • İlacınızı doktorunuzun verdiği doza göre tok karnına kullanın.
  • Her gün bir saat yürüyüş yapın.
  • Diyetisyene giderek size uygun diyet listesi hazırlatın.
  • Diabest 1000 mg kullanırken iştah azalması, mide bulantısı, ağızda tat azalması gibi şikayetleriniz olacak ve bunlar diyete sadık kalmanızı sağlayacaktır.
  • Günlük almanız gereken kalori miktarını gün içine yayın. Ana öğünlerde az yiyin ara öğünlerde ceviz veya yoğurt gibi gıdalarla acıkmayı önleyin. Asla uzun süre aç kalmayın.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da işlenmiş gıdalardan uzak durmaktır. İşlenmemiş gıdalar vücuda girdikten sonra sindirim sisteminin her aşamasında emilirken işlenmiş gıdalar henüz bağırsaklara gelmeden parçalanır. Halbuki insülin hormonundan daha iyi yararlanmak için sentezlenmesi gereken maddeler bağırsaklarda emilir.

Vücuttaki insülin yetersizliğinin veya insülini verimli kullanamamanın bir sebebi işlenmiş gıda tüketimidir. Ayrıca hangi gıdaların sizin dostunuz olduğunu hangilerinden uzak durmanız gerektiğini öğrenin.

İnsulin direncini düşüren yiyecekler

Yoğurt

Süt

Peynir

Kefir

Yeşil yapraklı sebzeler

Badem

Kuru baklagiller

Arpa

Yulaf

Pırasa,

Kuşkonmaz

Enginar

Karnabahar

Taze fasulye

Elma

Soğan

Portakal

Keten tohumu

Çilek

Ahududu

Karabuğday

Zencefil

Zerdeçal

Tarçın

İnsulin direncini artıran yiyecekler

Patates

Pirinç

Ekmek

Şeker

İşlenmiş gıdalar

Diabest 1000 mg kullananlar yorumları

Bu kısmı sizlere ayırdım, yorum bölümünde deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here