Forziga 10 mg zayıflatır mı ?

Bazı diyabet ilaçları tedaviye ilave olarak fazla kiloların verilmesine yardımcı olmaktadır. Peki Forziga 10 mg zayıflatır mı ?

Forziga 10 mg nedir ?

İlacın rusat sahibi AstraZeneca ilaç San.ve Tic.Ltd.Şti olup üretimi Porto Riko’da yapılmaktadır. Şekli baklavaya benzemekte sarı renkli, bikonveks, 1.1 x 0.8 santimetre ebatlarındaki tabletler halinde satılmaktadır.

Tip 2 diyabet hastalarının kullandığı, günde bir kere sabahları ağızdan alınan bir ilaçtır. Diüretik etki yaparak kandaki şeker miktarını azaltan oral diabetik bir ilaçtır.

Forziga etken madde

Forziga etken maddesi dapagliflozin’dir. Yardımcı madde olarak mikrokristalin selüloz, laktoz anhidr, krospovidon, silikon dioksit, magnezyum stearat, polivinil alkol, titanyum dioksit (E171), polietilen glikol 3350, talk, sarı demir oksit (El72) kullanılmıştır.

Diyabet tedavisinde genellikle Metformin etken maddeli ilaçlar kullanılmaktadır. Metformin bu konuda daha etkili bir maddedir. Metformin etken maddeli ilaçların alerji veya şiddetli yan etki yapması halinde Forziga gibi daha az yan etkili ilaçlar reçete edilmektedir.

Bazen de Forziga 10 mg Metformin etkn maddeli ilaçlarla yapılan diyabet tedavisini desteklemek için reçete edilmektedir.

Forziga etken maddesi Dapagliflozin böbrekten glukoz geri emilimini baskılayarak kandaki fazla şekerin idrarla atılmasını böylece kandaki şeker seviyesinin azaltılmasını sağlar.

Forziga ne işe yarar ?

Pankreas tarafından üretilen insülin hormonu, kandaki şeker miktarını düşürmeye ve dengede tutmaya yarayan bir hormondur. Tip 1 diyabet hastalarında insülin hormonu üretilememektedir. Tip 2 diyabet hastalarında ise insülin hormonu yeterli olarak üretilememekte veya üretilen insülin hormonu verimli şekilde kullanılamamaktadır.

Bunun sonucu olarak şeker hastalarında kan şekeri seviyesinde kontrol edilemeyen bir artış olmaktadır. Kanda normalden fazla şeker olması vücuttaki doku ve organlara hasar vermektedir. Bu hasardan damarlar, sinir sistemi ve gözler başta olmak üzere vücudun her tarafı etkilenir.

Şeker hastaları eğer düzenli ilaç veya insülin kullanmazlarsa ciddi ve kronik sağlık sorunlarıyla karşılaşırlar. Forziga böbreklerden glukoz geri emilimini baskılamak suretiyle temizlenmek için böbreklere giden kandaki şekerin idrar yoluyla atılmasını sağlar. Bu sayede kandaki şeker seviyesi düşer.

Forziga tek başına veya başka şeker ilaçları ile birlikte kullanılabilir. Fakat tansiyon ilaçları ile birlikte kullanılacaksa doktora danışılmalıdır.

Forziga 10 mg yan etkileri

Forziga diüretik etkili bir ilaç olduğu için yaygın olarak görülen yan etkileri idrar atılımı ile alakalıdır. Bunlar:

  • İdrar yolunda enfeksiyon, pamukçuk
  • Sık idrara çıkma
  • Susama
  • Baş dönmesi
  • Sırt ağrısı
  • Tansiyon düşmesi
  • Kilo kaybı şeklindedir.
  • Bunlara ilave olarak kandaki yağ ve kolesterol seviyesinde düşme, kırmızı kan hücresi sayısında değişme gibi yan etkiler görülebilir.

Hipoglisemi, titreme, ruh halinde değişiklik, görme yetisinde azalma, baş ağrısı, aşırı aç hissetme gibi şikayetler olursa doktora başvurulmalıdır.

Forziga nasıl kullanılır ?

Forziga tablet sabahları 1 tablet kullanılır. Tavsiye edilen doz günde bir tablet (10 mg) olmakla birlikte doktor dozu hastaya göre ayarlayacaktır.

Forziga kullanırken diyet ve egzersiz yapılmalıdır. Forziga 18 yaş altı ve 75 üstü kişilere tavsiye edilmez.

Forziga aç mı tok mu ?

Forziga’yı ister aç isterse de tok kullanabilirsiniz. Forziga’yı her zamanki saatinde almayı unutursanız aradan 12 saat geçmediyse unuttuğunuz dozu alabilirsiniz.

Forziga hangi doktor yazabilir ?

Hastaya Forziga reçete edilebilmesi için hastada, şeker hastalığı, insülin direnci veya glukoz tolerans bozukluğu şikayetlerinden en az biri olmalıdır. Forziga yazdırabilmek için Endokrinoloji bölümüne gitmek gerekir.

Gerekli tahliller yapıldıktan sonra doktor bu ilacı yazabilir. Bu ilaç düzenli kullanılan bir ilaç olduğu için bir kere reçete edildiğinde ilaç bittiği zaman yeniden endokronoloji uzmanına gitmeye gerek yoktur sonraki ilaçları aile hekimine giderek yazdırmak mümkündür.

Forziga 10 mg zayıflatır mı ?

Hasta Forziga kullanırken diyet ve spor yaparsa kilo vermesi mümkündür. İlaç kesilince verilen kiloların geri alınma ihtimali yüksektir.

Forziga 10 mg kullananlar yorumları

Forziga 10 mg kullananlar yorumlarını ve sorularını aşağıdaki bölümden iletebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here