En güzel muhabbet kuşu isimleri

Muhabbet kuşuna bir isim koymak aranızdaki ilişkiyi farklı bir evreye taşıyacaktır. Ona ismiyle seslendikçe bir süre sonra kendi ismini algılayacak ve siz de bundan hoşnut olacaksınız.

Esasen muhabbet kuşunuza koyabileceğiniz en güzel isim, kuşunuzdaki bir özelliği çağrıştıran benzersiz bir isim olmalıdır.

Bununla birlikte aşağıdaki muhabbet kuşu isimlerinden birini de düşünebilirsiniz. Bir gün kendi adını söylemesi ihtimal dahilinde olduğundan kuşun kolay söyleyebileceği bir isim olursa daha iyi olacaktır.

Muhabbet kuşu isimleri

Muhabbet kuşlarının klasikleşmiş, bazı isimleri vardır. Kuşa isim bulurken genellikle kuşun öne çıkan bir özelliği dikkate alınmaktadır. Tüylerinin rengi, hareketleri, tavırları, sakinliği veya şımarıklığı gibi faktörler genellikle bu konuda ilk akla gelenlerdir.

Bu nedenle muhabbet kuşunuza isim verirken acele etmeyiniz. Birkaç gün hareketlerini takip ediniz, birkaç gün sonra kuşun ayırıcı özelliğine göre isim koyabilirsiniz.

Çapkın

Çok öten ve kıvrak hareketleri olan muhabbet kuşlarına verilir. En ufak bir hareketliliğe dahi reaksiyon verirler, aynadaki aksine bile şakırlar. (Erkek muhabbet kuşu ismidir)

Cingöz

Muhabbet kuşlarının da nispeten kurnazları ve safları vardır. Bazısı çıktığı kapıyı bulamaz, bazısı ise hinoğu hindir. Cingöz ismi kurnazlıkta efsane olan muhabbet kuşlarına verilen bir isimdir.

Ciciş

Muhabbet kuşunuz narin ve zarif ise ona Ciciş ismini verebilirsiniz. Onu kunuşturmak istiyorsanız Ciciş ismini kolay öğrenecektir.

Miskin

Muhabbet kuşları genellikle hareketlidir. Ama bazısı sakin tabiatlıdır. Yemini yer, suyunu içer, suya sabuna dokunmadan kafesinde tüner. Bu tür sakin kuşlara genellikle Miskin ismi konulmaktadır.

Bulut

Muhabbet kuşuna isim koyarken tüy rengi de dikkate alınmaktadır. Muhabbet kuşunun rengi beyaz gri arasında ise bulutları çağrıştırdığı için Bulut ismini koyabilirsiniz.

Afacan

Yerinde duramayan, sürekli ilgi peşinde olan sevimli muhabbet kuşları için Afacan ismi tercih edilmektedir.

Erkek muhabbet kuşu isimleri

Daha fazla ötmesi nedeniyle erkek muhabbet kuluna rağbet fazladır. Aşağıda ülkemizde yaygın olarak kullanılan erkek muhabbet kuşu isimleri yer almaktadır.

Abidin: Berberler, terziler veya evde yalnız yaşayanlar, kendileri gibi yalnız yaşayan erkek muhabbet kuşlarına Abidin ismini koymakta ve zaman zaman onunla konuşarak “Demedim mi Abidin ?” demek suretiyle kuşu muhabbet arkadaşı yapmaktadırlar.

Aliş: Muhabbet kuşuna Aliş ismini koyanların sayısı fazladır. Genellikle fonetik olarak kulağa hoş geldiği için tercih edilmektedir.

Arif: Söylenenleri anlar gibi bakan veya hakikaten de anlayan akıllı muhabbet kuşlarına Arif ismi konulmaktadır.

Artist: Muhabbet kuşları cüssesi küçük olmakla birlikte havalı mahluklardır. Her duruşlarında ayrı bir poz vardır. Bazısı daha bir Artist’tir.

Aşkım: Muhabbet kuşuna koyacak bir isim koyamayanlar ona duygularının sunduğu ismi koymaktadır. Erkek muhabbet kuşuna Aşkım ismini genellikle kadınlar tercih etmektedir.

Babacık: Kendisi kuştan daha fazla konuşmaya hevesleri sahiplerin diline doladığı bir isimdir.

Behlül:Erkek muhabbet kuşuna yakışan bir isimdir. Sarışın, yakışıklı ve çapkın muhabbet kuşlarına konmaktadır.

Berduş: Matrak bir isim olduğu söylenebilir. Sahibinin ruh halini yansıtmaktadır.

Boncuk: Parlak renkte mavili, sarılı veya yeşil tüylerin güzel bir kombinasyonuna sahip cici kuşlara yaygın olarak verilen isimlerdendir.

Papatya: Tüy renkleri sarı olan muhabbet kuşlarına verilir.

Reis: Hareketleri ile de erkek olduğu belli olan kabadayı muhabbet kuşlarına verilen isimdir.

Kuş isimleri

Genel olarak ülkemizde sıkça kullanılan bazı kuş isimleri aşağıda verilmektedir.

sakız

sarı

sarıcık

sarıkız

sarışın

serseri

sezar

siboş

snowy

sultan

paşam

paytak

pepe

peynir

pırtık

pıtır

pıtırcık

oscar

osman

ömür

öpücük

minnoş

misket

miski

mistik

koko

korsan

köpük

kral

kuki

hürrem

hüsmen

hüsnü

haydar

haydut

hayırsız

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here