Glinext 1000 mg zayıflatır mı ?

Polikistikover sendromu ve şeker hastalığında ortak sorun hastaların ne yaparlarsa yapsınlar kilo vermeyi başaramamalarıdır. Aşırı kilo vücudun ürettiği insülini yetersiz hale getirir (kilo arttıkça pankreas büyümüyor maalesef) bu da kandaki glukoz seviyesinin kontrolünü zorlaştırarak tip 2 diyabet hastalığına sebep olur.

Şişmanlık diyabete neden olduğu gibi diyabette şişmanlığa yol açar. Bu kısır döngü kırılmazsa hasta giderek kilo alır, hormon hastalıkları baş gösterir, bayanlarda polikistik over sendromu, kıllanma ve adet düzensizliği şikayetleri artar.

Aşırı kilolu bayanların başka bir sorunu da hamile kalma ihtimallerinin düşük olmasıdır. Şeker hastalığı anne karnındaki bebeği de etkileyerek gelişim sorunlarına yol açar.

Şeker hastalığının sinir sistemi, damarlar, kalp ve diğer organları zamanla zarara uğrattığı da bilinmektedir.

Kısacası fazla kilolar sadece estetik bir sorun değil aynı zamanda sağlık sorunudur. Bu yüzde açlık kan şekeri 100’ün üzerindeki kişiler endokrinoloji uzmanına giderek kontrollerini yaptırmalı gerekirse ilaç tedavisine başlamalıdır.

Glinext 1000 mg hangi durumlarda kullanılır ?

İnsulin direnci: Spor ve diyete rağmen kilo verememe durumudur. Kişi tatlılara aşkla bağlıdır ve zaman zaman gelen tatlı krizleri nedeniyle diyetlerini hep bozmak zorunda kalır. İradesine sahip olup diyete uysa dahi kilo veremez. Buna sebep olan şey insülin direnci olup insülin direncini kırmak için vücut ağırlığının yüzde onunu vermek gerekir.

Polikistik over sendromu: Halkımız bu rahatsızlıktan “yumurtalıklarda kist” şeklinde bahsetmektedir. Adet düzensizliği ve hamile kalamama gibi sorunlarla birlikte seyreder. Hastalar genellikle fazla kiloludur. Glinext 1000 bir şeker ilacı olsa da polikistik over sendromu ile şeker hastalığı birbirini etkileyen hastalıklar olduğundan polikistik over sendromu için Glinext 1000 mg gibi şeker ilaçları kullanılır.

Tip 2 diyabet: Sonradan oluşan diyabet tipidir. Başlangıçta vücudun ürettiği insülin hormonu yeterli gelirken daha sonra (özellikle yaş ve kilo arttıkça) yetmemeye başlar ve bu da kanda glukoz tolerans bozukluğuna yol açar. Tip 2 diyabet tedavisinde, hastanın kilo vermesinde (kilo vermek, şişman şeker hastaları için en önemli tedavidir) ve şeker hastalığının ilerlemesinin durdurulmasında Glinext 1000 mg  kullanılır.

Diyabete genetik yatkınlığı olan gençlerde hastalığın önlenmesi: Şeker hastalığı tedavisi zor olan ve uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalıktır. Ailesinde şeker hastalığı öyküsü olup kilosu yüksek bireylerde kan değerlerine bakılarak şeker hastalığını önlemek için Glinext 1000 mg başlanabilir.

Şişmanlık nedeniyle hamile kalamayan bayanlar: Aşırı kilolar yumurtaların gelişimine engel olmaktadır. Glinext ile zayıflayan ve kan şekeri düzenlenen hanımlarda hamile kalma olasılığı yükselmektedir.

Tip 1 diyabet: Tip 1 diyetin yarattığı olumsuz sonuçları azaltmak için insülin veya şeker ilaçları kullanan kişilere tedaviye destek olması açısından Glinext 1000 mg verilir.

Glinext 1000 mg zayıflatır mı ?

Evet zayıflatır. İçerdiği Metformin etken maddesi karaciğeri baskılayarak bu organın glikoz üretimini baskılar. Kana daha az glikoz karışır, kandan da dokulara daha az enerji aktarılır. Hasta bu ilacı kullanırken doktorun önerdiği şekilde beslenirse ve biraz da spor yaparsa düzenli olarak kilo verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here