Matofin 500 mg zayıflatır mı ?

Matofin 500 mg zayıflatır mı, ne kadar süre kullanmak gerekir, nasıl yazdırılır ?

Hem şişman hem de şeker hastası olan bireylerde kilo vermek aşırı zor, kilo almak ise çok kolaydır. Hastalar kanlarındaki glukoz seviyesini kontrol edemedikleri için spor yapmalarına rağmen kilo alma eğilimindedirler. Kan şekerini düşüren/ dengeleyen ilaçlar diyabet hastalığını tedavi ederken aynı zamanda hastanın diyet yaptığı takdirde kilo vermesini de sağlamaktadırlar.

Matofin 500 mg hem tip 1 hem de tip 2 şeker hastalığında kullanılmaktadır. Ayrıca henüz şeker hastalığına yakalanmamış olup insülin direnci nedeniyle ileride şeker hastalığına yakalanma potansiyeli olanlar tarafından da kullanılmaktadır.

Şeker hastalığı neden kilo yapar ?

Şeker hastalığı pankreasın vücuda yeter miktarda insülin hormonu üretememesi veya üretilen insülini vücudun etkili şekilde kullanamaması sonucunda oluşmaktadır. İnsulin hormonu kan şekerini düzenlemektedir. Kandaki şeker seviyesi yüksek olursa hücreler kan yoluyla gereğinden fazla glukoz almakta ve harcanamayan enerji yağa dönüştüğü için kilo yapmaktadır.

Kandaki şeker fazlalığı aynı zamanda organların ömürlerinden de çalmaktadır. Şeker hastalarında vücut, kandaki şeker oranını azaltmak için normalden fazla idrar üretmektedir. Şeker hastalarının sürekli tuvalete gitmelerinin ve sık sık susamalarının nedeni budur.

Matofin 500 mg ne işe yarar ?

Matofin 500 mg kandaki şeker düzeyini düşürür. Böylece hastalar diyet yaparlarsa eskisine göre daha kolay kilo vermektedirler.

Matofin 500 mg ile kilo vermede nasıl kullanılır ?

Öncelikle hastanın Matofin 500 mg i bıraktıktan sonra hızlı bir şekilde kilo alabileceğini bilmesi lazımdır. Bu tür bir olumsuzluk olmaması için hastanın metabolizmasının ilaç kullanımı sonunda dengeye oturtması, yeterli derecede insülini üretiyor hale gelmesi veya insülini yeterli etkinlikte kullanabilir hale gelmesi gerekir.

Maalesef şeker hastalığı kolayca tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Fakat hasta henüz şeker hastalığına yakalanmamışsa, insülin direnci nedeniyle Matofin 500 mg kullanıyorsa tedavisi mümkündür.

İnsulin direncinin en etkili tedavisi kilo vermektir. Çünkü kilo arttıkça insülinin yeterliliği düşmektedir. Kilo azaldıkça mevcut insülinin faydası artmaktadır.

Hastanın insülin direncini kaç kilo verince kırabileceği hastasına göre değişmektedir. Genel olarak bir kişi 6 ay içerisinde düzenli olarak kilo verir ve başlangıçtaki ağırlığının yüzde onunu kaybederse insülin direncini de kıracağı düşünülmektedir.

İnsulin direnci kırıldığında hasta Matofin 500 mg i bıraksa da kilo almayacaktır. Fakat dengeli beslenmeye ve diyete devam etmelidir.

Matofin 500 mg in kullanım dozunu doktor belirleyecektir. Tedavi sürecinde periyodik olarak tahlil yaptırılarak kan şekerinin seyri izlenmelidir. Tahlil sonuçlarına göre doz ayarlaması yapılacaktır. Hastanın bu süreçte yapması gereken diğer bir şey ise her gün veya en azında haftanın 4 günü yürüyüş yapmaktır.

Matofin 500 mg i hangi doktor yazar ?

Hastanın daha önce şeker hastalığı ile ilgili bir öyküsü yoksa sadece şişmansa, bugüne kadarki diyet çabaları sonuç vermemişse bir endokrinoloji uzmanına görünmelidir. Fazla kiloların sebebi gizli şeker veya insülin direnci olabilir. Veya hastada tip 2 diyabet başlamış olabilir.

Tahlil sonuçlarına ve hastanın vücut kitle endeksine göre doktor hastaya Matofin 500 mg reçete edebilir. Diğer branş doktorları veya aile hekimleri daha önceden Matofin 500 mg reçete edilmemiş kişiye bu ilacı yazmazlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here