Hacker Nedir?

Hacker ne demek, son dönemlerde her gün daha fazla duyulmasıyla, herkes tarafından merak edilen konulardan biridir. Hacker kelimesi, Türkçeye bilgisayar korsanı şeklinde çevirebilir. Hacker, en genel tabiriyle farklı yollar kullanılarak, bilgisayar veya telefon gibi dijital ortamlar üzerinden bilgilerin ele geçirilmesi durumudur. Hacker ya da bilgisayar korsanları bir kişiye veya kuruluşa ait ağ veya bilgisayarlara izin olmadan giriş yapar. Hacker kendine ait uzmanlık alanları olan farklı kategorilere ayrılır. Hackerlar yazılım konusunda son derece uzmanlaşmış kişilerdir.

Pek çoğu yazılım konusunda var olan bu yeteneklerini kötü amaçla kullanırlar. Hackerlar izinleri olmayan bilgisayarlara ulaşarak bilgileri silebilir, kopyalayabilir, izleyebilir veya zararlı yazılımlar yükleyebilirler. Elbette hacker yalnızca bunları yapmaz. Sistemlere girerek, sistemlerin açığını bulmakta hacker türlerinden birinin uzmanlık alanıdır. Bu açıklar kötü niyetlerle kullanılabileceği gibi, düzeltmek için çaba gösteren hackerlar da mevcuttur. Unutulmaması gereken, hackerların teknik bilgi ve becerilerinin yüksek düzeyde olduğu dur. Hacker işini yapanlar, elektronik tabanlı sistemlerin pek çoğuna son derece hakimlerdir. İnternetin var olduğu ve aktif olarak kullanıldığı ilk yıllardan beri hackerlar da vardır.

Hacker Ne Anlama Geliyor?

İnternet korsanları olarak da anılan hackerlara büyük bir ön yargı bulunmaktadır. Kişilerin veya sistemlerin bilgilerini izinsiz şekilde bulunduran hackerlar pek çok internet kullanıcısını tedirgin eder. Fakat hacker ne anlama geliyor diye araştıran biri, hackerların yalnızca kötü amaçla çalıştıklarına ulaşmaz. Hacken, sistemlerin ya da ağların amaçlarını farklı olarak kullanmak için özelliklerini değiştirebilecek olan kişilerdir. Fakat bazı durumlarda hack adı verilen bu olay, kötü amaç içermeyen aktiviteleri de içinde barındırır.

Hacker Ne İşe Yarar?

Hacker ne işe yarar, hackerların ne iş yaptıklarını anlamak için sorulan bir sorudur. Hackerların yaptıkları pek çok farklı iş bulunur. Hackerlar sahip oldukları becerilerle internet üzerinde en çok bilgileri olan kişiler arasında yer alır. Programlama becerileri, kriptografi veri tabanı yönetim sistemi gibi becerileri hackerlar en iyi seviyede bilmektedir. Hackerlar adeta sosyal birer mühendistir. Ağ becerileri yüksek seviyede gelişmiş olan hackerlar bu becerileri iyiye veya kötüye kullanabilirler. Tüm bu bilgilerini iyi kullanan hackerlar sistemlerin açıklarını, sistemlerin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla ortaya çıkartırlar. Bu tür hackerlar şirketlerin veya kurumların bünyesinde çalışmaktadır.

Fakat bilgilerini iyiniyetli kullanım haklarının yanında kötü niyetli çalışan etkiler de bulunmaktadır. Güvenlik sistemlerini korumak için maaşlı çalışan hackerların yanında, bilgisayar sistemlerini bozan hackerlar da bulunur. Sistemlere ve ağları izinsiz şekilde giren, açıkları gelir elde etmek veya bozmak için kullanan kişiler kötü niyetli hackerlardır. İyi veya kötü, her iki tür hacker içinde kendi içlerinde ayrı oldukları gruplar bulunur. Hackerlar genel olarak üç gruba ayrılmışlardır. Siyah şapkalı, beyaz şapkalı ve gri şapkalı hacker olan bu üç grup zamanla farklı türleri de aralarına katmıştır. Siyah şapkalı hackerlar internete dair becerilerini kötü amaçla kullanan hackerlara verilen grubun ismidir. Beyaz şapkalı hackerler ise sistemlerin açığını ortaya geliştirmek için çıkartan ve bu konuda kurumlara veya şirketlere yardımcı olan kişileredir. Griyi şapkalı hackerlar ise aslında beyaz şapkalı hacker olarak çalışan fakat kısa yoldan para kazanmak amacıyla işlerinin haricinde açığını bulduğun sistemlerden gelir elde eden kişilere denir. Bu kişiler beyaz şapkalı ve siyah şapkalı hackerların ortasında bulunmaktadır. Yaptıkları iş ve uzmanlık alanlarına göre de hackerlar kendi içlerinde kategorize edilmiştir.

Hacker Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hacker Nedir

Hackerlar bir çok farklı iş yapabilirler. Fakat internet veya üzerinden yapılan bu işler için bazı becerileri en yüksek seviyede kazanmış olmak gerekir. Hacker olmak için ne yapmak gerekir sorusunu soran biri için kazanılması gereken beceriler şu şekilde sıralanabilir:

  • Programlama becerileri: internet ağları üzerinde bulunan tüm yazılımlar farklı programlama dilleri içerir. Birden çok programlama dili mevcuttur. Bir internet sitesine hacklemek için internet sitesini veya ağın erişimini sağlayabilmek gerekir. Yazılıma erişilmediği sürece hackleme olayı da gerçekleşemez. Yazılımı erişebilmek içinse program diline hakim olmak gerekir. Hackerlar tarafından PHP, HTML, JavaScript, SQL, Pyhton gibi pek çok dilin çok iyi seviyede öğrenilmesi gerekir.
  • Linux: internet tarayıcılarının pek çoğunun işletim sistemi linux sayesinde çalışır. İnternet tarayıcılarına erişebilmek için sen linuxu bir beceri halinde iyi bilmeniz gerekmektedir.
  • Kriptografi: Hackerların yaptıkları işler arasında mesajlara ulaşmak da bulunur. Farklı kişiler arasındaki mesaj transferlerinin anlaşılabilmesi için kriptografinin iyi şekilde bilinmesi gerekir. Kriptografi metinleri okunamaz forma dönüştüren bir sistem.
  • Veri tabanı yönetim sistemi: veri tabanı yönetim sistemi bilmek tüm hekimler için oldukça önemlidir. Veri tabanı yönetim sistemini bilmek onu oluşturmak ve yönetmek için kullanılır. Kötü niyetli kürler ağırlıkla veri tabanına saldırıda bulunurlar.

Hacker Nasıl Olunur?

Hacker nasıl olunur sorusunun ilk cevabı, hackerların sahip oldukları becerileri sahip olmaktan geçer. Bu becerilerin kazanılması pek çok farklı yolla yapılabilir. Özellikle son dönemde iyi ve kötü çok sayıda hacker bulunmasıyla bu alan oldukça popülerleşmiştir. Etik hackerlik eğitimi ve dersleri mevcuttur. Dolayısıyla hacker olmak isteyen biri bu derslere katılabileceği gibi, kendi aldığı eğitimlerle hackerların becerilerini öğrenebilir.

Bu yazımızı okuduktan sonra okumanızı önerdiğimiz başka bir blog yazısı bırakıyoruz buraya. – Siber Güvenliğin Önemli Olmasının 7 Nedeni

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here