İbrahim Saraçoğlu ishal kürü nasıl yapılır ?

Sık sık ishal olanlar İbrahim Saraçoğlu’nun ishal kürünü deneyebilirler. İnsanların bünyeleri çok değişiktir. Bazısı kronik kabız, kimisi de tam tersine sık sık ishal olur. Alerji duyduğumuz, tolerans göstermediğimiz besinler de farklıdır. Kimisinde süt ishal yapar, kimisi de çölyak hastasıdır, tahıllar nedeniyle ishal olur. Küçükbaş hayvan eti nedeniyle ishal olanlar vardır, ne yerse yesin bağırsakları çalışmayanlar da vardır. Aslolan kişinin kendini neyin ishal ettiğinin bilmesidir.

Atalarımızın ishal ile ilgili ibretlik sözleri vardır. Elmayı soy da ye, armudu say da ye derler. Çünkü armut, erik, dut gibi meyveler kısa sürede bağırsakları işlevsiz hale getirirler. Atalarımız yaşa ve taşa oturmamayı da öğütler. Soğuk betona fazla değil yirmi dakika oturursanız veya ağaç gölgesinde toprağa oturursanız hemen ishal olursunuz.

İshali üşütme ile ilişkilendirsek de üşütme kaynaklı ishallerin asıl sebebi bağırsaklarda meydana gelen viral veya bakteriyel enfeksiyonlardır. Üşütme ile bağışıklık sistemi zayıflar ve bağırsaklardaki mikroplar isyan bayrağı açar. İşte ishal böyle oluşur.

Temizliğe özen gösterilmesi ve dengeli beslenilmesi ile ishalden korunması mümkündür. İçilen suyun temiz olması, meyve ve sebzelerin yıkanarak yenmesi ishali önler.

İshal olduysanız kaybettiğiniz sıvıyı yeniden kazanmak için suya biraz şeker biraz da tuz katarak ishal karışımı hazırlayabilirsiniz. Bu karışım mide bulantısı nedeniyle yediğini çıkarak bebek ve çocuklar için gayet faydalıdır. Her tuvaletten sonra bir bardak yeterli olacaktır.

Kronik olarak ishal oluyorsanız, şebeke suyunuzu kontrol ettirmenizi öneririm. Temizlik ve beslenme alışkanlığınız da bunda etkilidir. Bazen de henüz bilmediğiniz bir sindirim sistemi hastalığınız vardır. Tetkikler ile bu anlaşılabilir.

İshal Dostu Besinler

Yoğurt, patates, yağsız gıdalar, elma ve muz ishal iken tüketilecek gıdalardır. Su ve ayran bol bol içilmelidir. Ayrıca tarhana ve yayla çorbası da ishale iyi gelir.

İshallilerin Uzak Durması Gereken Besinler

İshalseniz eti haşlama olarak tüketmeli, kızartmalardan uzak durmalısınız. İncir, kavun ve mısır ve hurma gibi meyveler ve bunların hoşafları iyi gelmez. Kuru Türk kahvesi ile yoğurt karıştırıp yerseniz ishali derhal kesecektir. Fakat ishal tedavisinde esas olan ishali durdurmak değil, kaybolan sıvının geri kazanılmasıdır. Bu sebeple ishali durduran koca-karı formüllerinden uzak durulmalı, idrarın rengi koyulaşacak derecede vücut susuz bırakılmamalıdır.

 İbrahim Saraçoğlunun İshal İçin Tavsiye Ettiği Karanfil Kürü

Kuru karanfilin içerisindeki  etkin maddelerle, aniden gelişen ishale karşı muhteşem sonuçlar elde edilir. Bu kür sayesinde hem karın ağrıları hem de bağırsak hareketliliği kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır.

karanfil kürü

İbrahim Saraçoğlu  ishal küründe uygulanması gereken karanfil kürü ise şöyledir. 9-10 adet kuru karanfili öncelikle ortadan ikiye ayırarak kıracaksınız. Ardından çiğnemeden birkaç yudum suyla yutmalısınız. Bu işlemi, aç karnına sabah akşam uygulamanız gerekiyor. Karanfil kürüyle bağırsak florası dengelenecek ve muhteşem etkisiyle bu problemden kurtulacaksınız. Özellikle yaşlı insanlar ilaç kullandıkları halde ishalden bir türlü kurtulamıyorlarsa, yine kuru karanfille bu problemden kurtulabilirler. Ancak ishal için karanfil kürünü uygulamanıza  ve 3 gün geçmesine rağmen kontrol altına alamıyorsanız, mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Karanfil kürü uygulama süresi maksimum 7 gündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here