Airsoft silah nedir nereden alınır ?

Airsoft silah bir oyun silahıdır. Airsoft oyunu Paintball tarzı bir oyun olup iki takım gerçeğe benzer silahlar kullanarak diğer takım üyelerini vurmaya ve saf dışı bırakmaya çalışır. Özellikle Kore ve Japonya gibi uzak doğu ülkelerinde oldukça popüler olan bu oyun zamanla diğer ülkelerde de oynanmaya başlamıştır.

Airsoft silah nedir ?

2. dünya savaşında Japonya yenilince galip devletler Japonya’ya askeri alanda önemli kısıtlamalar uygulamıştır. Bu yasaklardan birisi sivillerin silah edinememe yasağıdır. Bu nedenle Japonya’da kuru sıkı silahlarla oynanan oyunlara ilgi artmış ve Airsoft oyunu doğmuştur.

Airsoft silah, Airsoft oyununda, oyuncuların kullandığı şekil olarak gerçek silahlara benzeyen oyuncak silahlar kullanılmaktadır. Airsoft silahlarında gerçek mermi yerine 6 milimetre çaplı plastik boncuklar kullanılmaktadır.

Bu boncuklar öldürücü değildir fakat göze isabet ederse doku hasarına veya kalıcı görme bozukluğuna yol açabilir. Bu nedenle Airsoft oyunu oynarken koruyucu malzeme kullanılır.

Airsoft silahlarının tabanca, tüfek, hatta keskin nişancı tüfeği gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır.

airsoft

Airsoft silahlar nereden alınır ?

Airsoft silahlar gerçek silah olmadığı için internet dahil bir çok yerden satın alınabilmektedir.

Airsoft silah tipleri

AEG: Gerçekçi görünümlü tam otomatik silahlardır. En yaygın kullanılan Airsoft silah çeşidi bunlardır. Şarj edilebilir özelliktedir ve pil ile çalışmaktadırlar.

AEG tipi airsoft silahların fırlatma hızına göre ücretleri değişmektedir. Fırlatma hızı feet per second (fps) birimiyle ölçülmektedir.

100 ile 200 fps 30-60 metre/saniyeye

200-280 fps 60-85 metre/saniyeye

280-450 fps 85-140 metre/saniyeye

Karşılık gelmektedir. Airsoft silahları ruhsat gerektirmemektedir.

Kurmalı: AEG’ye nazaran uygun fiyatlı ve düşük kaliteli ürünlerdir. Her atıştan sonra silahın kurulması gerekir. Etki menzilleri de düşüktür. Kurmalı airsoft silahların atış kuvveti 100-450 fps civarındadır.

Gaz geri tepmeli: Gerçek tüfeği taklit eden airsoft silahlardır. Gecikmesiz olarak ateş edilebilmeleri nedeniyle tercih edilebilirler. Ancak hava sıcaklığına göre atış kuvvetleri değişebilmektedir.

CO2: CO2 ile çalışan airsoft silahlardır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here