İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

İkinci el telefon alım satımı ülkemiz de oldukça yaygın olarak gerçekleşmektedir. Bu yoğun ticaret alanında mobil cihazlar alıp satın alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Cep telefonu pazarı ülkemiz de hiç de küçümsenecek bir pazar değildir, bugün 10 bin lira üstünü zorlayan telefonlar piyasa da satılmaktadır. Bu sebeple ikinci el telefon satın alırken sizler için 12 önemli detay belirledim.

2.el telefon almak tehlikeli mi ?

Telefonun çalıntı olması veya önceden Feto veya başka terör örgütü üyelerince kullanılmış olması sonraki sahibine sıkıntı yaratmaz. Bunun için fatura almak ve telefonu satın alınca format yeterlidir. Satın aldığınız telefonda bylock bile yüklü olsa silersiniz, elinizde fatura olunca sizin telefonun ilk sahibi olmadığınız anlaşılır.

İkinci el telefon alınır mı ?

Sıfırına gücünüz yetmiyorsa ikinci el telefon alabilirsiniz. Çünkü ikinci el telefon fiyatları sıfır telefonlara göre gayet uygundur. Fakat bir kişi telefonunu neden satar diye de düşünmek gerekir.

Telefonlar genellikle model yükseltmek için elden çıkarılsa da kişiyi telefonunu satmaya iten başka sebepler de vardır. Mesela bataryası artık çabuk tükeniyordur, şarj olması problemlidir, telefonda kronik olarak ısınma, çekmeme, bağlanmama sorunları vardır, ekranla alakalı ara sıra nükseden sorunlar vardır.

Mutlaka bu sorunlar olacak değil ama ikinci el telefon alırken aşağıdaki listeye göre bir inceleme yapılırsa iyi olur.

1.Fatura Almak

İkinci el telefon ve ya başka bir teknolojik cihaz alırken mutlaka fatura kestirilmelidir. Çünkü herhangi bir problem karşısında satıcıdan alındığına dair bir belge olmalı ve bu satıcı tarafından imzalanmalıdır.

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

 

2.IMEI numarasının orjinal olması

Bir telefonu beğendiniz ve artık almak için karar vermek üzeresiniz , ilk önce yapmanız gereken en önemli noktalardan birisi IMEI numarasını kontrol etmek. Böylece telefonun kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kayıtlı olmayan cihazların kapanma riski vardır.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

3.Fatura ve Kutu üzerinde ki IMEI numarası

Alacağınız ürünün ilk olarak IMEI numarasını BTK adresinden kontrol ettik peki bununla sınırlı mı kalacak ? Hayır. Alacağınız ürünün fatura ve kutu üzerinde ki IMEI numarası ile cihazın içinde ki numaranın da eşleşip eşleşmediğini kontrol edip cihazın orjinal kayıtlı olup olmadığına bakabilirsiniz.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

4.Klon Telefon Olma Riski

Günümüz teknolojisinde bir akıllı telefon modeli piyasalara sürülmeden önce kopyasını üretebiliyorlar. Bu klon telefonlar orjinalinden farksız olarak üretiliyor. Bu yasal olmayan cihazlar belki de sizin beğendiğiniz modellerden birisi olabilir. Bu sebeple iyi bir yazılım ve donanım testi yapılmalıdır.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

5.Mikrofon ve Ahize Testleri

İkinci el telefonlarda genelde pek çok hata barındırabiliyor ve alıcı bu hataları tam olarak kontrol edemeyebiliyor bundan dolayı en çok gözden kaçırılan iki ana işlevsel parçanın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Hatta daha ince ayrıntı verecek olursa ülkemiz de yeni olan iki mobil servis sağlayıcı Türk Telekom ve Vodafone mobil hatlarından birisine sahipseniz bu testi daha detaylı yapmanız gerekiyor. Mikrofon testini yakın bir arkadaşınızı o an arayıp test edebilirsiniz. Ahize testini müzik dinleyerek ve ya arama yaparak hoparlör testini de tamamlayabilirsiniz.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

6.Jack Girişleri

Kulaklık girişi bizim için artık çok önemli bir detay, genellikle ülkemiz de kulaklık ile müzik dinleyenler daha fazla oluyorlar bu sebeple de jack girişleri önemli bir bölüm olarak ayrılıyor. Jack girişlerinin hassas yapısından dolayı iyi test edilmeli ve farklı kulaklıklar ile denenmelidir.

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

 

 

7.Şarj Soketi ve Şarj Aleti

Cep telefonları ilk üretildiği andan itibaren en büyük problemi olan ve günümüzde akıllı telefonlar ile bu problem daha fazla ortaya çıktı. Çok fazla güç tüketen yapılarıyla şarj soketi ve şarj aletiyle daha fazla haşır neşir olmak durumunda kalıyoruz. Gün içeresinde belki bir belki iki ve ya üç kez şarj aleti kullanıyoruz. Bu sebeple çok fazla kullandığımız bu ikilinin testini iyi yapmalı ve farklı şarj aletleriyle denenmelidir.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

8.Kablosuz Bağlantı

Gelişen dünya ile birlikte internet hayatımızda vazgeçilemez bir noktaya geldi , hayatımızda ki en ufak bir sorun için bile web sayfalarda kendimizi gezinirken bulabiliyoruz. İnternetin bu kadar gereksinim duyulduğu akıllı telefonlarda ise kablosuz bağlantılar çok önemlidir. Mobil hatların sınırlı kotalarından dolayı Wireless teknolojisini kullanarak ekonomik bir web gezintisi yapabiliyoruz. İkinci el telefon ederken bir modem aracılığı ile kablosuz bağlantısını test edip almanızı tavsiye ediyorum.

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

9.Kamera

Sadece Selfie için değil kamera günlük hayatımız da en çok işimize yarayan mobil ekipmanların başında geliyor, hızlı bir bilgi kaydı gerektiği zaman yazmak yerine hemen çekip galerimize kaydedebiliyoruz ve ya görüntülü görüşüp sevdiklerimizle hasret giderebiliyoruz vs. Bu gibi özellikleri saymakla bitmeyen kamera akıllı telefonumuzun adeta can damarı gibi. Alacağınız cihazın sadece fotoğraf çekme özelliğini test etmekle kalmamalı , video , sosyal medya uygulamaları , barkod okuma gibi özelliklerine de bakmalıyız.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

10.Telefon kozmetiği

Herkes aldığı ürünlerin güzel ve temiz kullanılmasını ister ama her insanın kullanım tarzı farklıdır. Bazı insanlar çok titiz olurken bazı insanlar ise önemsemeden kullandıkları için cihazlarında hasar ve darbeler olabiliyor. İkinci el telefon tercih ederken sadece kozmetik olarak güzelliği için aslında bakılmaz. Bir nevi darbesiz ve hasarsız olması , telefonun çok fazla düşmemesi ve içinde ki parçaların yerinden oynayarak zarar görmediğinin bir sembolüdür.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

11.Ekran temizliği ve ölü piksel meselesi

Mobil cihazların en çok gelişimine önem verilen yer olan ekranları her ne kadar gelişimini sürdürse de incelik ve yüksek kalite istenirken darbelere karşı korumalarında güçsüz kalabilmektedirler. Çerçevesiz ekran akımıyla birlikte tüm markalarda buna ayak uydurmaya başladılar. İkinci el telefonlarda artık bu yeni akım olan çerçevesiz modellerle dolmaya başladı. Telefonlar genelde ikinci el olarak satılırken kapalı halde bulunurlar ve ekranın asıl işlevini tüm detayıyla ancak satın almaya karar verdiğinizde görebilirsiniz. Ölü piksel testi yaparak bunu hemen ortaya çıkartabilirsiniz.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

12.Pasaport kaydı

Daha önce ki maddelerde bahsettiğimiz pasaport kaydı konusu en önemli konulardan birisidir. İkinci el telefonunuzu alırken pasaport kayıtlı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Daha sonra yaşanacak kapanma problemleriyle karşılaşılmaması için en önemli konulardan birisidir.

 

İkinci el telefon alırken nelere dikkat etmeliyiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here