iPhone pil sağlığı arttırma ipuçları

iPhone telefonların zayıf noktalarından birisi bataryası, yani pil sağlığıdır. Aşağıdaki 12 madde iPhone pil sağlığı arttırma konusunda size yardımcı olacaktır.

Bitmiş ya da performansı dibe vurmuş telefon bataryaları hemen hemen her iPhone kullanıcısının aşina olduğu bir durumdur. Apple kısıtlı donanım ile muhteşem bir performans sağlama konusunda oldukça başarılı fakat bu performansın bedelini de ödeyen başlıca donanım ise cihazın bataryasıdır.

Günümüzde Android işletim sistemli telefonların başta gelen modelleri hemen hemen 3000Mah batarya ile piyasaya çıkmaktalar ve ayrıca nispeten daha büyük ekranlara sahipler. Fakat bu verilere dayanarak iPhone cihazların bataryasının dayanıksız olduğunu ya da şarj kapasitesinin iyileştirilemeyeceği söylenemez. Bataryaların ömrünü 2ye katlayacak yeni bir mucize teknoloji çıkmasını bekleyene kadar iPhone cihazın batarya performansını arttıracak birkaç ipucu ile yolumuza devam etmemiz gerekecek.

 1. Gözünüz Şebeke Çekim Gücünde Olsun

Bataryayı sömüren baş kemirgenlerin başında zayıf şebeke sinyali gelmektedir. Fakat bunu engellemek için yapabileceğiniz bir şey var. Eğer telefonun çekim gücünün çok zayıf olduğu 1-2 diş çektiği bir yerdeyseniz Uçak Modunu açmanız bataryanızın hızlı tükenmesini engelleyecektir. Eğer sinyal gücünün zayıf olduğu bir yerdeyseniz, telefonunuz daha iyi bir şebeke bulabilmek için sürekli bir arama tarama işlemi gerçekleştirecektir, uçak modunda ise bu durum ortadan kalkacak ve gereksiz batarya tüketimi olmayacaktır. Ayrıca mümkün olduğunca 3G bağlantı yerine Wi-Fi kullanmayı tercih edin, telefonunuzun wifi için kullandığı enerji 3G için kullandığı enerjiden daha azdır.

2. Uygulama Bildirimlerini Kapatın

 

Bazı uygulamalar gerekli gereksiz bildirimler göndererek sizi yok yere rahatsız ederler. Gerçekten kaç uygulamanın bildirimini görmeyi istiyorsunuz. Genellikle çok az uygulamadan, sadece sizi ilgilendiren uygulamaların bildirimlerini görmek istersiniz. Yerli yersiz gelen bu bildirimler haliyle bataryanızın şarjını bir miktar kullanacaktır, yapmanız gereken bildirimlerin kaynağına gidip etkisiz hale getirmek. Ayarlar > Bildirim Merkezi kısmına gidin ve ilgili uygulamayı bulup bildirim seçeneklerini isteğinize göre düzenleyin. Uygulamanın bildirimini tamamen kapatmak için en alta gelip düğmeyi Hiçbiri seçeneğine kaydırın.

 1. Görüntü Ayarlarını Değiştirin

Telefonunuzun ekranı ve ekran parlaklığı en çok enerji tüketen işlemlerden biridir. Telefonunuzu kullanmadığınız anda en kısa sürede ekranın kapanması büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlayacaktır. Ayarlar > Genel > Otomatik kitlenme kısmına gelerek size uygun olan seçeneği işaretleyin, bu şekilde telefonunuz onu kullanmadığınız esnada otomatik olarak ekranı kapatacaktır. Ayrıca Ayarlar > Duvar Kâğıdı ve Parlaklık kısmından otomatik parlaklığı kapatıp manuel olarak ekran parlaklığını kısarak makul bir düzeye getirirseniz ekran parlaklığı kullanımını azaltarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ekran parlaklığını çok fazla kısarsanız, güneşli havalarda ekranı görmekte zorlanabilirsiniz.

 1. Animasyonları Durdurun

Dinamik duvar kâğıtlarına ve 3D efektlere ihtiyacınız yok, tamam çok şık, güzel ve eğlenceli olabilirler fakat batarya düşmanı olduğu gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Galerinizden ya da iPhone Duvar kâğıtlarından durağan bir duvar kâğıdı seçerek ve Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik menüsü altında Hareketliliği Azalt kısmını işaretleyin. Bu şekilde de enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

 1. Arka Planda Yenilemeyi Azaltın

Çoğu iPhone kullanıcısı uygulamadan çıkınca ya da ana sayfa tuşuna 2 defa bastığında çıkan uygulamaları kapattığında uygulamanın kapandığını düşünür. Fakat uygulamanın gerçekten kapanmasını istiyorsanız Ayarlar > Genel > Arka Planda Yenileme kısmına girip uygulamanın arka planda çalışmasını durdurmanız gerekmektedir ki kapatıldığında gerçekten kapansın.

Uygulamanın arka planda yenilemesini açık bırakmak, özellikle Facebook, Twitter gibi uygulamalarda, bataryanın çok fazla kullanılmasına neden olacaktır.

 1. E-Postaları Manuel Olarak Alın

Push mail servislerinin faydaları tabi iki tartışılmaz, fakat telefonunuz sık sık mail var mı diye kontrol ederek hem veri hem de enerji harcayacaktır. Tabi bu veri ve enerji harcama olayı ne kadar sık ve büyük boyutlarda e-posta aldığınıza bağlıdır.

Eğer sık sık mail alıyorsanız bu işlemin otomatik olarak yapılması bataryanızı yıpratabilir. Eğer sık mail kullanan biriyseniz zaman zaman gerektiğinde mailleri manuel olarak kontrol etmeniz enerji tasarrufu sağlayacaktır, tabi mailleri yenilemeyi unutmazsanız.

 1. Konum Takibini Devre Dışı Bırakın

Harita uygulaması açık olmadığı zamanlarda GPS’in açık olmasına gerek yoktur. GPS açık olduğunda sürekli konum takibi yapar ve lazım olduğunda size gösterir, tabi bu esnada bataryanızı da sömürüyor olacaktır.
Bunu düzeltmek için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri kısmına gidin ve konum takibi yapmasını istemediğiniz uygulamaları kapatın ya da Gerektiğinde seçeneğini işaretleyin ki durduk yere GPS çalışmasın ve bataryanızı kullanmasın.

 1. Cihazı Serin Tutun

Gereğinden fazla ısı bataryalar için gerçekten zararlı. Cihazınızı doğrudan güneş alan ortamlara koymayın, oyun oynarken ya da şarj ederken telefonunuz ısınırsa telefonu biraz dinlendirin ve koruyucu kılıf kullanıyorsanız çıkrartın

 1. Güncelleme Yaparken Seçici Olun

Genel olarak bahsetmek gerekirse güncellemeler genellikle iyi ve yeni düzenlemeler getirirler fakat bu her zaman böyle olmayabilir. Bir update yapmadan önce arkadaşlarınıza ve internet forumların danışarak update yapınız. Zira bazı güncelleştirmeler pili çok çabuk tükettiği gibi sistemi de yavaşlatmaktadır. Güncelleştirmelerin otomatik değil de sizin istediğiniz zaman yapılmasını ayarlamak isterseniz Ayarlar > iTunes ve Mağaza kısmına giderek otomatik güncelleştirmeleri kapatınız. Sık sık güncelleştirme var mı yok mu kontrolü yapılmayacağı için dolayısıyla internet kullanmayacak bu da enerji tasarrufu sağlayacaktır. Bu detaylar devede kulak kadar küçük kalsa da bir araya geldiklerinde bataryaya büyük bir yük bindirmektedirler.

 1. Siri Kısa Yolunu Kapatın

Eğer Siri uygulasını kullanmıyorsanız kapatmanız iyi olur. Kapatmak için Ayarlar > Genel > Siri kapat kısmını işaretleyin. Çünkü Siri kullanılmadığı zaman sürekli hazırda bekler ve sürekli arka planda çalışır. Kullanmadığınız zaman kapatırsanız enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Ayrıca sık sık ana tuşa yanlışlıkla basıldığı için yanlışlıkla Siri’nin açılmasını da engellemiş olursunuz.

 1. Titreşimleri Kapatın

Ayarlar > Ses kısmında Çalarken Titret kısmını kapatabilirsiniz. Ayrıca maillerde ve kısa mesajlarda da titreşim özelliğini kapatabilirsiniz. Normal bir ortamda sesle birlikte titreşimin de olması gereksiz gibi duruyor. Gürültülü ortamlarda kullanılması gerekmektedir. Zaten her titreşim, bataryanızdan biraz ömür çalmaktadır.

 1. Cloud Bağlantısını Kesin

iPhone telefonunuzdaki her dosyayı clouda kopyalamanız gerekiyor mu? Ayarlar > iCloud kısmına gelin ve seçeneklere bakın, hangi uygulamalar ve dosya türleri icloud ile senkronize oluyor. Cloud ile senkronizasyon hem 3g verisi hem de enerji harcamaktadır. Gereksiz yere senkronizasyon yapması gereksiz enerji kullanımına neden olacaktır. Seçeneklerde sadece sizin için önemli olan dosya türlerini cloud ile senkronize edin. Eğer tam bir senkronizasyon istiyorsanız belirli aralıklarla iTunes ile yedek alabilirsiniz, ya da senkronizsyonu sadece wifi bağlantısı olduğu zaman ve ekran kapandığında yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here