İlk Gözlük Hangi Ülkede Yapılmıştır?

Bir çoğumuz bazı nedenlerden dolayı gözlük kullanıyoruz. Bazılarımız uzağı, bazılarımız yakını görmede sıkıntılar yaşıyor. Peki kullandığımız gözlükler ilk defa kim tarafından yapıldı? yada ilk gözlük hangi ülkede yapılmıştır? biliyor musunuz?

Hemen söyleyelim; ilk gözlük camlarının mucidinin kim olduğu bilinmiyor. Fakat gözlüğün tarihçesine bakıldığında; M.Ö Roma’da kitapları okumak için su kürelerinin kullanıldığı bilinmektedir. Daha sonra orta çağ dönemlerinde de keşişlerin kitap okumak için cam küreleri büyüteç olarak kullandıklarını biliyoruz.

İlk gözlük hangi ülkede yapılmıştır? İlk gözlüğün icadı ne zaman gerçekleşti

Tarihte ilk gözlüğün ise; Venedikli cam ustaları tarafından, ahşap ve boynuz çerçeve kullanılarak yapıldığı söylenmektedir. O dönemde yapılan gözlükler tek bir parçadan oluşmakta ve günümüz büyüteçlerine benzemekteydi.

Tarihte günümüz gözlüğüne benzer ilk gözlükler İtalya’da 1285 – 1289 yıllarında yapılmıştır.

Tarihçilerin çoğu ise ilk gözlüğün icadınınİtalya’da 1285-1289 yıllarında (Pisa’da ya da Venedik’te) keşiş ya da zanaatkarlar tarafından üretildiğine inanmaktadır. Okuma için bu büyüteçler, iki küçük büyüteç gibi şekillendirildi ve burun köprüsünde dengelenebilecek kemik, metal ya da deri bağlantılara yerleştirildi.

1352’de Tommaso da Modena‘nın yapmış olduğu bir resimde iki keşişin yazı yazdığı ve okuduğu, bunları yaparken de gözlük kullandıkları resmedilmiştir.

Kısaca toparlamak gerekirse;

  • İlk gözlüğün kim tarafından icat edildiği tam olarak bilinmiyor.
  • Günümüz gözlüğüne benzeyen ilk gözlüğün icadı ise 1285 – 1289 yıllarında İtalya‘da yapıldığı bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here