İshal için su tuz şeker karışımı nasıl yapılır ?

Bebeklerde ishal dünyanın her yerinde neredeyse aynı oranda görülmektedir. Fakat gelişmemiş ülkelerde ishal bebek ve çocuklar için ciddi bir tehdit, hatta ölüm sebebidir. Bebek ölümlerinin başlıca sebeplerinden birisi ishale bağlı susuzluktur geri kalmış ülkelerde. Gelişmiş ülkelerde ise yaygın sağlık teşkilatı ağı ve toplumun bilinçli olması nedeniyle bebeklerde görülen ishal vakaları kolaylıkla atlatılmaktadır.

Bu yazımda ishal olan bebeklere içirilecek su-tuz ve şeker karışımının nasıl hazırlanacağını anlatacağım. Eczanede ishal karışımı olarak satılan sıvılar da aslında bu karışımın benzeridir. Yapılışı kolaydır. Bu karışımı bebek her dışkı yaptıkça içirirseniz bebeğiniz kaybettiği su, mineral ve enerjiyi geri kazanmış olur.

Öncelikle hijyene dikkat edilmeli, karışımı hazırlayacak ve bebeğe içirecek kişinin karışımı hazırlamaya başlamadan önce ellerini sabunla yıkaması ve karışımda kaynamış soğumuş su kullanması gerekmektedir. Kaynamış soğumuş suda mikroplar etkisiz hale gelir.

İshal için su tuz şeker karışımı nasıl yapılır ?

Bir litre suya bir çorba kaşığı şeker ve bir çay kaşığı tuz ekleyerek karıştırınız. Bebek 2 yaşın altında ise her kaka yaptığında bu karışımdan bir çay bardağı içmelidir. Çocuğunuz 2 yaşını geçmiş ise her kakadan sonra iki çay bardağı içmelidir.

Bu karışım 24 saatte bir yani her gün yeniden hazırlanmalıdır.

İshal olan bebek nasıl beslenmeli ?

Yağlı yiyecekler, kolalı-şekerli içecekler verilmemeli, elma-muz-patates püresi, yoğurt, tuzlu ayran, yoğurtlu çorba, pirinç lapası veya pirinç çorbası yedirilmelidir. Yağlı et veya süt ishale iyi gelmez. Fakat yağsız haşlama et yedirebilirsiniz.

Çocuklarda ishal neden olur ?

Bebeğini, çocuğunuz ishal oluyor ise elbette bunun sebebini merak edersiniz. Bebeklerde ishal genellikle virüs kaynaklı olup rota virüsü önemli bir tehlikedir.

Hijyene riayet edilerek ve yabancı ortamlara daha az çıkılarak ishal vakaları azaltılabilir. Seyahat etmek ve havaların ısınması ishal vakalarını artıran başlı başına unsurlardır. Yolculuk ettiğinizde yeni yeni mekanların yanı sıra yeni  insanlar ve yeni ortamla dolayısı ile yeni mikroplarla tanışırsınız. Henüz bağışıklığı gelişmemiş bebeklerde bu ishal sebebidir.

Havaların ısınması mikropların daha kolay üremesine yol açar. Bu nedenle bebeklerde ve çocuklarda yazın daha fazla ishal görülür. Genel hijyen kurallarına riayet edilmemesi, çocuğun oyun arkadaşlarının veya oyun oynadığı mekanların hijyen yoksunu olması, açıkta satılan yiyecekler (özellikle dondurma ve mideye dolması ) ishalin başlıca sebepleridir.

Ayrıca şebeke suyunun kirli olması, mahalledeki su kaynaklarına kanalizasyon karışması gibi sebeplerle ishal vakaları oluşabilir.

Bebeklerde ishal görülünce bazen ebeveyn gereğinden fazla panik yapmış da olabilir. Bebeklerin yetişkinlerden daha sık kaka yapması, dışkının daha cıvık olması normaldir.

İshal olan bebeklerde bazen kusma veya ateş çıkabilir. Belli bir ölçüye kadar bebek veya çocuk bunu atlatabilir. Bebekte susuzluk ve yüksek ateş arttı ise doktora götürülmelidir.

Bebeklerde ishale iyi gelen havuç suyu nasıl hazırlanır ?

İshal olan bebeklerde başlıca tedavi sık dışkılama ile vücuttan çıkan sıvıyı ve elektrolitleri kazanma üzerine kuruludur. Aksi takdirde bebek susuz ve güçsüz kalır. Gelişmemiş ülkelerde ve ülkemizin bazı kesimlerinde sırf bu sebeple vefat eden bebekler bulunmaktadır. Yaşı müsait olanlar hatırlar eskiden sırf bebeklerde ishal konusunda bilinçlendirme yapmak için TV programları yapılırdı. Bu programlarda günümüzde de kullanılan ishal karışımlarının nasıl hazırlanacağı anlatılırdı. Eczanelerde hazır hali satılan bu ishal karışımları bebekler ve çocuklarda ishal tedavisi için hala en iyi çözümdür.

İshal olan bebeğe bu karışımın yanında havuç suyu türünden sıvılar da verilmelidir. Bu yazımda ishal olan bebek için havuç suyunun nasıl hazırlanacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Yaklaşık beş su bardağı yani bir litre kadar suyun içine yıkanmış birkaç havuç rendelenir. Havuç miktarını göz kararı ayarlayabilirsiniz. Bir saat kadar kaynayınca püre kıvamına gelir. Bu şekilde bebeğe yedirebilirsiniz. Kıvamının koyuluğu size kalmış. İster daha sıvı yani havuç suyu şeklinde isterseniz de havuç püre olarak bebeğinize verebilirsiniz.

İshale ayrıca patates püresi ve pirinç lapası da iyi gelir. Yoğurt ve ayran, yoğurt içeren çorbalar, pirinçli çorbalar iyi gelecektir.

Bunlar ishal olan çocuğunuza da iyi gelecektir. İshal olan çocukların kızartma, kuruyemiş, yağlı yiyecekler, yağlı et ve sütten de uzak durması gerekir. Cip, kola türü market ürünleri de tüketilmemelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here