Bebeklerde ishale ne iyi gelir ?

Yeni doğan bebeklerin ishale yakalanması olası bir durumdur. Bebeğin dışkısını cıvık kıvamda yapması ishal olarak algılansa da hemen panik yapılmamalıdır. Bebeklerde ishale ne iyi gelir sorusunun cevabını bu makalede bulabilirsiniz.

Bebeklerde ishalin en net çözümü anne sütüdür. Anne sütünün ishali artırdığı veya ishale yol açtığı şeklinde halk arasında yanlış inanışlar mevcuttur. Lütfen bu tür kulaktan dolma bilgilere itibar etmeyiniz. Bebek ishal oldu ise daha sık emzirilmeli ve kaybettiği sıvı ve minerali bu doğal mucize ile beslemelidir. Bebeklerde ishalin doğal tedavisi bu şekilde olur.

Yeni doğan bebeklerin emdiği sütün bir kısmını geri çıkarması normaldir. Bunu kusma şeklinde algılamamak gerekir. İshal olan bebek aynı zamanda kusma eğiliminde de olabilir. Her yediğini çıkaracak derecede kusmuyor ise endişelenmeye gerek yoktur.

Bebeklerde ishal görüldüğü zaman aileler panik yapmakta ve etraftan edindiği mesnetsiz bilgiler doğrultusunda bebeğe bir şeyler yedirmeye çalışmakta, koca karı formüllerine dayanan bitkisel karışımları içirme girişiminde bulunmaktadır. Bu tür uygulamaların telafisi zor zararlara yol açabileceği açıktır. Daha kötüsü büyüklere verilen ishal ilaçları bebeklere verilmeye çalışmaktadır. Tüm bunlardan uzak durarak bebeğe anne sütü verilmeli ve altını sık ıslatması nedeniyle, bebek bezi sık sık değiştirilmelidir.

İshal olan bebeğin karşılaşacağı en büyük sorun susuzluktur. Çünkü gerek kusarak gerekse de ishal yolu ile sürekli sıvı kaybı olmaktadır. Anne sütünün yetmediği durumlarda bebeğin ağzı kuruyacak, göz çukuru derinleşecektir. Böyle durumlarda anne sütüne ilave olarak su, tuz ve şekerli karışım bebeğe içirilmelidir.

Ayrıca havuç suyu da ishale iyi gelir. Ek gıdaya başlamış bebekler ishal olduklarında havuç suyu, havuç püresi, patates püresi ve pirinç lapası yedirilmelidir.

Ayrıca ishal olan bebeğe, muz püresi, yoğurt, yoğurtlu çorba, pirinçli çorba, elma püresi yedirilmelidir. Bunlar ishal olan çocuğa da iyi gelir.

Bu öneriler bebeklerde görülen basit ishaller için geçerlidir. Evde denediğiniz bu formüller yeterli gelmedi ise, ne yaptı iseniz bebeğin ishal ve kusmasını önleyemediyseniz hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Mikrobik ishaller özellikle de rota virüsü kaynaklı ishaller bebek için tehlikeli olabilir.

İshal olan bebeğin susuz kalması veya enfeksiyonun yayılması ateşin çıkmasına neden olabilir. Yüksek ateşle birlikte seyreden ishal için hemen sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Aynı şekilde bebeğin dışkısında kan görülmesi, dışkısının normale göre çok farklı olması halinde de doktora gidilmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here