Jardiance 10 mg zayıflatır mı ?

En etkili diyabet ilaçları Metformin etken maddeli ilaçlardır. Metformin etken maddeli ilaçlar aynı zamanda kilo vermeyi de sağlarlar. Ancak bazı kişilere Metformin etken maddeli ilaçlar ağır gelebilir, alerji yapabilir veya yan etkileri nedeniyle kullanılmasında sorun olabilir.

Bu tür durumlarda doktorlar Jardiance gibi daha hafif etkili ilaçları reçete edebilir. Jardiance da zayıflamada etkilidir. Fakat kullanırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir.

Öncelikle Jardiance bir zayıflama ürünü değildir, hastaların doktor bilgisi olmadan bu ilacı kullanmaması gerekir. Aksi takdirde ani, tansiyon düşmesi, kanda üre yükselmesi, titreme gibi hiç istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

 Jardiance 10 mg ne ilacıdır ne işe yarar ?

Etken maddesi empagliflozin olan bu ilaç kan şekerinin bir kısmının idrar yoluyla atılmasını sağlayarak kandaki şeker seviyesini düşürür.

Diyabet hastalarında insülin yetersizliği veya yeterince etkin kullanılamaması nedeniyle kandaki şeker seviyesi yükselir. Kanda yüksek miktarda glukoz bulunması kanın beslediği hücrelere zarar vermektedir. Dolayısıyla kan şekerinin dengelenmesi gerekir.

Jardiance kandaki fazla şekeri idrar yoluyla atılmasını sağlayarak kan şekerini normal seviyeye indirir.

Jardiance egzersiz ve diyet programına uymasına rağmen tip 2 diyabetten krtulamayan hastalara reçete edilir. Doktor bu ilacı tek başına da reçete edebilir, insülin veya diğer diyabet ilaçlarıyla da reçete edebilir.

Jardiance aç veya tok alabilirsiniz, günde bir kere alındığı için hep aynı saatte almak daha önemlidir. Sabah saatlerinde alınırsa daha etkili olacaktır.

Hasta doktora muayeneye gittiğinde varsa kullandığı ilaçları ve sağlık sorunlarını da belirtmelidir. Jardiance ileri derecede böbrek veya karaciğer sorunları olanlar için uygun değildir. Tansiyon ilaçları ile birlikte kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Vücuttan idrar atılımına sebep olduğu için hastanı bol su içmeye özen göstermesi gerekir.

Jardiance ilacını her doktor yazmaz, tahlil yapılmadan da yazılmaz. Önce endokronoloji bölümü doktoruna muayene olmak gerekir. Tahlil sonuçlarında hastada kan şekeri yüksekliği tespit edilirse Jardiance yazılabilir.

İlaç bittiğinde sistemde ilk reçete göründüğü için yeniden aynı doktora gitmeye gerek yoktur sonraki ilaçlar aile hekiminden de yazdırılabilir.

Jardiance 10 mg zayıflatır mı ?

Jardiance kullanan hastanın kilo vermesi ancak diyet uygulaması ve egzersiz yapması ile mümkündür. Dolayısıyla hastanın diyetisyene diyet listesi hazırlatması gerekir.

İlaç kullanırken zaman zaman kan ve idrar verip sonuçlarına baktırmak gerekir. Çünkü düzenli Jardiance kullanımı kan ve idrar değerlerini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca kandaki şeker düzeylerinde normalleşme olduğunda hastanın ilacı kesmesi gerekir.

İlacı kesip aynı anda diyeti bırakanlarda kilo alımı da yaşanmaktadır. Bu tür bir olumsuzluğun yaşanmaması için ilacın doktor kontrolünde bırakılması ve dengeli beslenme ve düzenli egzersizi yaşam biçimi haline getirmesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here