Kahve limon ishale iyi gelir mi ?

İshal olunduğunda ciddi derecede su kaybedildiği için sık dışkılamaya engel olunmaya çalışılır. Sık dışkı yapma hayatı olumsuz yönde de etkiler. Halk arasında bilinen en iyi ishal kesme yöntemi kahve ve limondur.

Yapılışı ise basittir. Türk kahvesini koyu bir şekilde yapıp üzerine birkaç damla limon sıkın. Bunu günde iki defa uygulamanız ishali kesmeye yeterli olacaktır.

İshal kesen bu formülün alternatifi kahve + yoğurttur. Halkımız tarafından bu tür formüllerin işe yaradığı bilinse de hastaneye gittiğinizde doktorlar bunu tavsiye etmeyebilir.

Bunun sebebi ishal için kahve limon kürünün kesici nitelikte olmaması değil, ishalin dışkılamayı durdurmak yönünde bir tedavisi olmamasındandır.

Bağırsaklar boşalmaması gerekseydi ishal oluşmazdı. İshali meydana getiren unsur vücudun kendisidir. İshal başlıca iki sebebe bağlı olarak gelişir. Bunlardan birisi bazı maddelerin gereğinden fazla alınması (fazlaca C vitamini veya selenyum maddesi almak) veya yenilmemesi gereken maddelerin yenilmesi (benzin içmek mesela), ikincisi ise gastroenterit etki yapan mikropların yarattığı enfeksiyondur.

Her iki halde de sindirim sisteminin derhal boşaltılması, bağırsaklarda ister yararlı, ister yararsız isterse de besin ne var ne yoksa bir an önce boşaltılması lazımdır. Çünkü ishale neden olan maddeler bedenden hemen atılmazsa organlara ve vücuda zarar verecektir. Aynı şekilde bağırsaklardaki zararlı bakteriler veya virüsler burada kalmaya devam ettikleri sürece bağırsaklardaki besinleri tüketip çoğalacak ve enfeksiyonlar meydana getirecektir.

Demek ki ishal aslında bir hastalık değil aslında vücudun kendi kendini tedavi etme şeklidir. Biz ishali ne keser veya kahve limon ishali keser mi diye yola çıkarsak yanlış yapmış oluruz.

İshal olunduğunda sürekli dışkılamaya ve bunun cıvık olmasına izin verilmelidir. Böylece bağırsaktaki zehirler temizlenecektir. Lütfen böyle durumlarda ishali kesmeye çalışmayın onun yerine fazlaca su ve mineral kaybı olduğu için maden suyu, kaynatılmış soğutulmuş su, maden suyu, bitki çayları, hafif çorbalar bolca tüketmek daha akıllıca olur.

İshal birkaç gün devam edecek derecede şiddetli olursa dışkılama aralığını uzatmak gerekebilir. Çünkü sürekli sıvı ve besin kaybı sadece can sıkıcı bir şey değil aynı zamanda insanı bitkin düşüren bir olaydır. İsterseniz ishal başladıktan sonra kahve limon kürü uygulayabilirsiniz. Fakat doktorlar sıvı çıkışını aniden durduran bu kür yerine muz, patates gibi aşamalı olarak dışkıyı kıvama getiren besinleri ve yoğurt ve türevleri gibi sindirim sistemini sağlıklı kılan besinleri tavsiye etmektedir.

Siz yine de kahve ile ishali kesmeyi düşünüyorsanız sadece Türk kahvesinin bu işe yaradığını bilin, latte, ekspresso, makiyato veya neskafe gibi türevler işe yaramaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here