Kış çayı tansiyon yükseltir mi ?

Bağışıklığı güçlendirici bir etkiye sahip olduğu için soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak için kış çayı tüketebilirsiniz.

Kış aylarında; havalar soğur, yorgunluk, halsizlik, vücut yağlanması ve depresyon gibi sorunlar daha çok ortaya çıkıyor. Bu olumsuzlukların ortaya çıkmasındaki ana sebep vücudunuzun bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı kış döneminde savunmasız kalmasıdır.

Bağışıklık sisteminin çökmesi; nezle ve grip başta olmak üzere çeşitli hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bağışıklık sistemi çöktüğü için vücut direnci de doğru orantılı olarak düşüyor. Sonuç olarak; kronik yorgunluk, doku iltihaplanması, yaraların yavaş iyileşmesi, kas zayıflığı gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Kış çayı sayesinde belirttiğimiz tüm hastalıklara karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Kış çayı tansiyon yükseltir mi ? 

Kış çayları, birbirinden faydalı meyve ve bitkilerden hazırlanmaktadır. Marketlerden ve aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. Kış çayının içerisinde yer alan meyve ve bitkiler sabit değildir. Markaların ve aktarların hazırlamasına bağlı olarak çayın içerisindeki malzemelerde de farklılıklar olabiliyor.

Kış çayının içeriği genellikle; adaçayı, kuşburnu, zerdeçal, ıhlamur, karanfil, zencefil, tarçın vb. bitkilerden oluşuyor. Ayrıca elma, portakal, greyfurt, limon gibi vitamin deposu meyvelerde çayın içine katılıyor. Çayın tatlandırılması için bal kullanılıyor. Özellikle kış çayının içerisine katılan bal, onun antioksidan etkisi yaratmasını sağlıyor.

Kış çayının tansiyona olan etkisi içerdiği bitkilerle alakalıdır. Örneğin biberiye bitkisinin tansiyonu yükselttiği bilinmektedir.

Kış çayı şekerli içilirse de tansiyonu yükseltebilmektedir.

Kış çayı nasıl demlenir ?

Kış çayını kaynatmayı önermiyoruz. O nedenle; bir büyük sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karışım katıp 6 dakika demlemeye bırakılmalıdır. Demleme süresi dolduktan sonra kış çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Kış Çayının Faydaları Nelerdir?

Kış çayı faydaları;

  • Vücut direncini artırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için; nezle, grip vb. hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Boşaltım sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Solunum yolu rahatsızları için kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Halsiz, yorgunluk gibi durumları ortadan kaldırır.
  • Depresyonu, stresi ve siniri azaltıyor.

Hormonların düzenli çalışmasını sağlıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here