Your network bandwidth is low ne demek ?

Bandwidth  bant genişliği olarak kullanılmaktadır. Bandwidth aynı zamanda aktarım hızı, veri miktarı gibi isimlerle de anılmaktadır.  

Band kavramı, web sitelerine girişler için kullanılan toplam indirilme miktarlarını ifade etmektedir. Bandwidth kelimesini ifade ederken en çok karşınıza çıkacak veri miktarı, aktarım hızı gibi terimlerden sonra trafik olduğunu söyleyebiliriz. Web sitenize her girişte ele alınan toplam indirme miktarları, bandwidth olarak ifade edilmektedir.

Örneğin, bir web sitesini 200 kişi ziyaret ettiğinde, sitenin ana sayfası üzerindeki kullanılan kodların ve resimlerin indirilme oranları 2 mb şeklinde ifade edilmektedir. Bu durumu her 200 kişide ele aldığımızda ana sayfada 200 Mg dolaylarında trafik oluştuğunu söyleyebiliriz. 

Bandwidth Nasıl Hesaplanır? 

Bant genişliği olarak adlandırılan bandwidth’in nasıl hesaplanacağı konusunda web sitenizin başarısı için çok iyi bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu konuda özellikle birkaç terime çok dikkat etmek gerekiyor. 

Bandwidth terimleri; 

  • Gigabayt- GB harfleriyle ifade edilen Gigabayt kelime anlamı olarak, 1024 megabayt büyüklüğe sahip verilerin ölçüldüğü birim olarak dikkat çekiyor. 
  • Kilobayt- KB harfleriyle olarak karşımıza çıkan kilobayt, internet teknolojileri içerisinde 1,024 Byte’a karşılık kullanılan ölçü birimi olduğunu söyleyebiliriz.  
  • Megabayt- Hem bilgisayar hem de internet teknolojileri içerisinde 1.048.576 Byte’ın karşılığı olarak kullanılmaktadır. MB harfleriyle ifade ediliyorlar. 
  • Terabayt- TB harfleriyle kullanılan terabaytın en önemli özelliği, 1024 gigabayt büyüklüğündeki verileri ölçen birimlerdir.  

Bandwidth hesaplanması için; ziyaretçi sayısı X sayfa boyutu işlemini yapmanız gerekiyor. Örneğin; e-ticaret web siteniz var. Bu e-ticaret sitenize günde 200 kişi giriş yapıyor. E-ticaret sitenizdeki ana sayfa üzerinde yer alan içerik ve görsellerin boyutlarını da 1 MB olarak ele aldığımızda; günlük olarak sitenizin trafiği 200 MB olur. 

Bandwidth Nasıl Çalışır? 

Bu sistemini etkileyen bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörler; 

  • Verilerin kapasitesi, 
  • Verilerin hacmi, 
  • Veri kaybolmaları, 
  • Veri gecikmesi, 
  • Ulaşım esnasında karşılaşılan sorunlar olarak sıralanabilir.  

Ağ bağlantılarında sorun yaşamamak adına; bant genişliğinden oluşan birden çok cihazı tercih edebilirsiniz. Tek bir bant üzerinde yaşanan sıkıntıların öbür cihazları etkilememesi adına bandwidth’ten yararlanılır. 

Your network bandwidth is low ne demek ?

Bandwidth bant genişliği demektir. Bunu bir PVC boruya benzetebiliriz. Boru dar ise içinden geçen sıvının akış miktarı az olur, geniş ise çok olur.

Your network bandwidth is low u Türkçe’ye çevirirsek “Sizin ağın bant genişliği düşük” demektir. Bunun anlamı, bir şey yüklerken, indirirken, görüntülerken mevcut bant genişliği yetersiz kalıyor demektir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here