Kulak zarı ameliyatı fiyatları

Ülkemizde kulak zarı ameliyatı fiyatları Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük seviyede olup 2022 yılı itibariyle 5000 TL’den başlayan fiyatlarla bu işlem yapılmaktadır.

Kulak zarı bir santimetrekareden daha küçük ebatları olan, hem dış kulak ile orta kulağı birbirinden ayıran hem de orta kulak boşluğunu dış ortamdan koruyan bir organ olup ayrıca işitmemize de yardımcı olmaktadır.

Kulak zarına alınan darbeler, enfeksiyon kaynaklı çökme ve incelmeler, travma kaynaklı yırtıklar nedeniyle işitme kaybı ve kulak çınlaması gibi şikayetler yaşanabilmekte olup bunun çaresi kulak zarı ameliyatıdır.

Ülkemizdeki sağlık kuruluşlarının hitap ettiği kitleler ve bünyelerindeki uzman doktorlar oldukça farklı olduğu için kulak zarı ameliyatını 5000 TL gibi oldukça makul fiyata yapan yerler olduğu gibi 20-30 bin TL veya daha fazla rakamlar talep edilebilmektedir.

Kulak zarı ameliyatı fiyatları

Ülkemizde kulak zarı ameliyatı konusunda işini çok iyi yaptığı bilinen az sayıda doktor bulunmakta olup bu kişilerin özel rakamları vardır. Onlar piyasa normallerinin çok üzerinde fiyatlar koyabilmektedir.

Kulak zarı ameliyatı fiyatlarını, ameliyatın yapılacağı sağlık kuruluşunun fiyat politikası ve ameliyatın zorluk derecesi etkilemektedir.

Kulak zarı ameliyatının birkaç farkı türü bulunmaktadır. Kulak zarında sadece yırtık mevcut olup ameliyatla tamirat işlemi yapılacak ise bu ameliyatın fiyatı nispeten uygun olmaktadır.

Kulak zarının yapay zar ile tamir edilemediği, kişinin kendi dokusundan parça alınarak zar yapılması ve bununla yama yapılması gerekirse bu işlem daha zahmetli olduğu için fiyat daha yüksek olmaktadır.

Zorluk derecesi yüksek ameliyatlarda ve işlem sonrasında iz kalmasın isteniyorsa Kulak zarı ameliyatı için yaklaşık olarak 20-30 bin TL civarı rakamlar istenmektedir.

Bu rakamlar yaklaşık rakamlar olup kulak zarı ameliyatı için sağlık kurumuna başvurulduğu zaman ayrıca muayene ve tetkik ücretleri ile ameliyat sonrası yatış ücretleri de eklenmektedir.

Kulak zarı ameliyatını SGK karşılıyor mu ?

Devletimiz bazı koşulları sağlayan hastalarda kulak zarı ameliyatının bir kısım ücretini karşılamakla birlikte bu oran yüksek bir oran değildir. SGK’nın karşıladığı rakam kulak zarı ameliyatının oldukça düşük bir kısmına karşılık gelmektedir.

Kulak zarı ameliyatı devlet hastanelerinde yapılıyor mu ?

Kulak zarı ameliyatı devlet hastanelerinde de yapılabilmekle birlikte bu ameliyatı yapan doktor ve hastane sayısı az. Bu sebeple randevu süresi uzun olabilmektedir.

Özel hastanede kulak zarı ameliyatı ücreti 2022

Özel hastanelerde kulak zarı ameliyatı ücreti minimum 5000 TL den başlayıp 30 bin TL civarına kadar çıkmakta, bazı özel hastanelerde bu rakamları da geçebilmektedir.

Özel hastanelerde ameliyat sonrası hasta ile ilgilenme süresi, hastaların bu konulardaki memnuniyeti fiyatları etkilemektedir.

Genellikle doğrudan siz kulak zarı ameliyatı kaç para diye sorduğunuzda size bir cevap vermemektedirler. Bu işlemin size kaça mal olduğu ancak ameliyata karar verilince belli olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here