Kulak zarı ameliyatı sonrası uçak yolculuğu

Kulak zarı ameliyatı sonrası uçak yolculuğu için ne kadar beklemelidir ?

Bilindiği üzere uçak inerken kulakta ağrı olmaktadır. Eğer kulak zarı ameliyatı sonrasında yeterince beklemeyip uçağa binerseniz kulak zarınızda yeniden delik oluşabilir, orta kulakta sıvı veya kan birikmesi nedeniyle eskisinden beter bir hale gelebilirsiniz.

Kulak zarı ameliyatı sonrası uçak yolculuğu

Uçak inişe geçtiği zaman orta kulak boşluğundaki basın hızlı bir şekilde düşmeye başladığı için kulak zarı içeri doğru çekilmektedir. Eğer ameliyat yarası tam olarak kapanmadıysa bu durum kulak zarının yırtılma riskini doğurmaktadır.

Sağlıklı kişilerde östaki borusu vasıtasıyla bu basınç farkı dengelenmekte ve kulak zarına bir şey olmadan hafif bir ağrı ile atlatılmaktadır. Eğer östaki borusu nezle, grip gibi sebeplerle tıkalıysa veya dış kulak yolunda tıkaç var ise basınç problemi artmaktadır.

Kulak zarı ameliyatı sonrasında dış kulak yoluna tampon konur ve bu tampon ancak 2-3 hafta sonra alınır. Bu tampon alınmadan uçağa binilmesi hasta açısından kesinlikle sorun olacaktır.

3 hafta bile uçağa binmek için oldukça erken bir süredir. Uçağa binmek için kulak zarı ameliyatı sonrasında iyileşmenin tam olarak sağlanması gerekmektedir.

Dışarıdan iyileşti zannedilir ama iç kısımlarda iyileşme 6 ayı bulabilir. Bu nedenle kulak zarı ameliyatı sonrasında ilk 6 ay uçağa binmeyi tavsiye etmiyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here