Mature ne demek ?

Soru: Sosyal medya platformlarında bir mature lafıdır almış gidiyor. Mature ne demek, hangi manalarda kullanılır, argo veya küfür müdür ?

Cevap: Mature kelimesi farklı platformlarda ve sözlükte farklı manalarda kullanılır. Yerine göre aşağılama, yerine göre yüceltme ve zaman zaman sadece tarif içeren nazik kelimelerdendir.

Mature ne demek ?

Mature İngilizce kökenli bir kelime olup henüz dilimize yerleşmemiştir. Manası “olgun” demektir. Genellikle sıfat olarak kullanılmaktadır. İngilizce’de fiil olarak da kullanılmaktadır.

Mature kelimesi çok farklı manalarda “olgun” demektir.

Mesela;

Amerikan filmlerinde polis zanlıyı tarif ederken, erkek, zenci, 1,85 boylarında, yetişkin… vs diye sıralar ya. İşte “yetişkin” için kullanılan kelime mature dir. Kişinin çocuk olmadığını ifade eder.

Mature insanlar için kullanıldığında, çocukluk-gençlik döneminden çıkmış yetişkin anlamı taşır.

Mature kişinin yaşına göre olgun olduğu ifade etmek için de fiziksel olarak olgun olduğunu ifade etmek için de kullanılır.

Eğer sosyal medyada birisi için mature ifadesi kullanılıyor ise orta yaşı geçkin yani 40 yaş üzeri kimseleri ifade etmek için kullanılır.

Mature meyve ve sebzelerin olgun olduğunu ifade etmek için kullanılır ama dilimizde bu tür bir kullanımı yoktur. Bir Türk mature kelimesini cümle içinde kullanıyorsa orta yaşını geçmiş kişiyi tarif etmektedir.

Amerika’da mature ödemesi muaccel hale gelen çek, senet, sigorta kağıtları için de kullanılır ama Türkiye’de bu yönde bir kullanımı yoktur.

Mature woman ne demek ?

Sosyal medyada mature kelimesinin genellikle kadınlar için kullanıldığını görmekteyiz. Olgun kadın manasına mature woman şeklinde kullanılmaktadır.

Bu şekilde kullanıldığı zaman mature sözlük anlamı dışına biraz çıkılarak “yaşı geçkin” manasına kullanılmaktadır.

Bilindiği üzere her şeyin olgunu makbuldür ama eğer kadın için olgun manasına mature kelimesi kullanıyorsa, bu iltifattan ziyade kadının cazibe yaşlarının artık geride kalmış olduğu anlamına gelmektedir.

Partner arayan erkekler eğer özellikle “mature” kadın arıyorlar ise pek bir kriteri olmayan ve cazibesi azalmış kadınları hedeflemektedirler. Dolayısıyla sosyal medyada birine mature dediğiniz zaman bunu hakaret olarak algılayabilir. Çünkü teyzeler bile kendisine teyze denmesinden hoşlanmaz.

Olgun kadın ne demek ?

Sözlük anlamı itibariyle olgun kadın, aklı başı yerinde, konuşacağı lafı bilen, davranışlarını kontrol edebilen oturaklı kadın demektir. Eğer internet ortamında bir kadından olgun kadın diye bahsediliyorsa, trip sorunu olmayan, naz yapmayan, söz dinleyen, uyumlu, yaşı ilerlediği için karşı cinste pek bir kriter aramayan kadınlar bahsedilmektedir.

Erkekler mature kadınların elde edilmesinin daha kolay edileceği yönünde kanaatindedirler. Bazen bu kanı doğrudur, bazen de değil. Bazen mature kadın, maddi yönden destek verecek şekilde erkek arar.

Bu tür kadınları hedefleyen erkekler vardır ve “mature” sözünü sık kullanırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here