Sosyal medyada afied ne demek ?

Soru: Sosyal medyada tanıştığım biri var. Mesajlarda bazen afied kelimesini kullanıyor. Afied ne demek, argo veya aşağılama kelimesi midir ?

Cevap: İngilizce öğrenme çabası bazen ana dilde deformasyona neden olmaktadır. Altyazılı filmler, online oyunlar ve sosyal medya platformlarında yabancı kelimeler cümlelere yerli yersiz serpiştirilmiş durumdadır.

Bazen de ana dilini kullanma özürlüler kendilerince bazı sözcükler icat ederler ve kullanırlar. Dilimizde olmadığı için yabancı zannedersin ama o sözcük yabancı dillere de ait değildir.

Afied ne demek ?

Afied kelimesinin ne Türkçe ne İngilizce ne de başka bir dilde karşılığı yoktur. Afied kelimesi afiyet kelimesinden uydurulmuş ve özel manalar atfedilmiş uydurma bir kelimedir.

Bilindiği üzere afiyet kelimesi sağlıklı olma durumu olarak ifade edilir ve genellikle yemek yemeyle ilişkilendirilir. Afiyet olsun demek “yediklerin sana sağlık katsın, kolay hazmet, sana zarar vermesin, fayda versin” demektir.

Afied kelimesi sosyal medyada afiyet kelimesinin olumsuzu olarak , bazen de sadece afiyet kelimesini deforme olarak kullanmak için kullanılır.

Mesela afiyet bal şeker olsun yerine afied bal sugar şeklinde kullanılabilmektedir.

Sosyal medyada afied, yaygın olarak mecazen yenilen olumsuz şeyden sonra karşıdakinin cevabı olarak kullanılmaktadır.

Örnek kullanımlar:

Bir oyunda cephane tükenmiştir ve düşman yaklaşmaktadır. Oyuncu “bku yedim” diye partnerine mesaj atar. Partneri “afied olsun veya afied bal sugar olsun” diye yanıt yazar.

Zamlardan bahsedilmektedir. Birisi kazık yediğinden bahseder, öbürü cevaben “afied olsun” yazar.

“hesaplar yine bana girdi” diyen birine “afied bal sugar olsun” denilir veya “sana ekmek arası minare ısmarlayayım da ye, afied bal sugar olsun.” gibi kullanımlar mevcuttur.

Genel olarak afied kelimesi ergen ve z kuşağının diline dolanan bir sözcüktür.

Sosyal medyada afield ne demek ?

Sosyal medyada afied kullanımı ile afield kullanımı bazen karıştırılabilmektedir. Afield olsun veya afield bal sugar olsun diye bir kullanım yoktur.

Afied afiyet kelimesinin iğneleyici hali iken afield bambaşka bir manaya gelir. Oyunlarda veya sosyal medya mesajlarında afield kullanılıyor ise “uzakta” demektir.

Yani dağda, bayırda, kırda veya yaşam alanının uzağında demektir. Örneğin şehirde yaşayan birisi pikniğe gittiğinde afield olur. Veya başka şehirde yaşayan akrabalar onun için afield olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here