Muzun üstüne su içmek ishal yapar mı ?

Bilindiği üzere ishal olan kişilere muz yemesi tavsiye edilir. Bazıları muzun kabızlığa da iyi geldiği, muz yedikten sonra su içilirse bağırsakları yumuşatıp, gaita geçişini kolaylaştırdığı, hatta ishal yaptığı iddiasındadırlar.

Muz ishale iyi gelir mi ?

Bebeklerde ve yaşlılarda muz ishali keser mi, ishal tedavisinde muz tüketiminin yeri nedir, bu konulara açıklık getirmeye çalışacağım.

İshal olduğunuzda bazı besinlerin alımını sınırlandırmanız gerekir. Çünkü yağ ve şeker içeren gıdalar bağırsaklardaki bakterilerin daha hızlı çoğalmasına ve ishalin daha da ağır seyretmesine sebep olur. Ama bir yandan da beslenmek ve vücudu diri tutmak gerekir.

İshal olunca güvenle yenebilecek gıdalardan biri muzdur. Hem vücudun direncini artırmak için gerekli olan C vitamini ve enerjiyi hem de dışkının sıvılaşmasını engelleyen etkin maddeleri içerir.

Yabancılar ishalde beslenmeyi BRAT şeklinde özetlerler.

Banana:Muz

Rice:Pirinç

Apple:Elma

Toast:Tost ekmeği

Batılılar çalışma sistemini standardize ettikleri gibi beslenmeyi de bir düzene oturmuşlar. İshal olunca direk BRAT diyetine giriyorlar.

BRAT diyetinde muz, bebekler için muz püresi, elma, bebekler için elma püresi, yağsız pirinç pilavı, pirinç lapası, pirinçli çorba, tost ekmeği ve kraker ile besleniliyor.

Muz bu ishal diyetinin önemli bir parçası. Ülkemizde de sağlık ocağına veya polikliniğe ishal için gittiğinizde muzu ishal için tavsiye ederler.

Peki muz ishali bıçak gibi keser mi ? Hayır efendim böyle bir misyonu ve özelliği yoktur. Dışkı yüzde 80-90 oranda su ise bunu 50-70 bandına çeker. Böylece dışkı yoluyla sıvı atılmasını yavaşlatır. Bu daha az tuvalete gitme anlamı da demektir.

İshal tedavisinde vücuttaki suyun korunması önemlidir. Vücuttan sıvı çıkışını yavaşlatmak vücudun susuz kalmasını yani dehidrasyonu önler. Bebeklerde vücudun susuz kalması ölüme götürecek değerde önemlidir. Gelişmemiş ülkelerde bebekler ishale bağlı organların susuz düşmesinden hayatını kaybetmektedir.

İshale bağlı vücutta aşırı sıvı kaybı orta yaş üzeri insanlarda böbrek ve kalp gibi hayati organların işlevlerini gerektiği gibi ifa etmelerine neden olarak başka hastalıkları veya kalp krizi gibi ani felaketleri tetikleyebilir.

Netice itibariyle muz ishali hemen kesmez ama sıvı çıkışını yavaşlattığı, kolay sindirilebildiği, bitkin düşen vücuda enerji verdiği için ishal olanlara tavsiye edilir.

Muzun üstüne su içmek ishal yapar mı ?

Çoğu bünyede muz bu şekilde bir etki yapmaz. Muzun üstüne su içmenin ishal yaptığı iddiası muzun lif ve bol miktarda şeker içermesi nedeniyledir. Bilindiği üzere lifli gıdalar bağırsak hareketlerini kolaylaştırırlar.

Ayrıca şeker ve C vitamini içeriği yüksek meyveler ishal yapmasıyla bilinir. Bununla birlikte muzun içeriğindeki potasyum ishali engelleyici bir unsurdur bu nedenle istisnai bünyeler haricinde muz üstüne su içmenin ishal yapmayacağını belirtmek gerekir.

Mısır ve hurma yedikten sonra ishal olmanız olasıdır. Bu meyveler bu konuda başarılıdır. Ancak muz için aynısını söyleyemeyeceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here