Gazoz ishale iyi gelir mi ?

Cırcır olunca gazoz ishale iyi gelirmi, yoksa hiç içilmemeli mi bu konuya açıklık getirmeye çalışacağım. Halk arasında kola, gazoz gibi asitli içeceklerin ishale iyi geldiği, ishali durdurduğu şeklinde bir inanış vardır.

Açık konuşmak gerekirse bu denenmiş ve olumlu sonuç alınmış bir yoldur. Sade gazoz ve yanında sarı leblebi le tüketildiğinde  ishali kısa sürede kestiğine dair deneyimler mevcuttur.

Peki o zaman cırcır olan kişilere doktorlar neden gazoz önermiyorlar ? Madem ki gazoz ishali geçiriyor doktora gittiğiniz zaman neden size “gazoz iç bir şeyin kalmaz” demeyip patates ve muz öneriyor.

İlginç bir şekilde gazoz ishali geçirse de gazozu bir ishal ilacı olarak tanımlamamak gerekir. Keşke buna bilimsel bir açıklama getirebilseydim. Ama bilim adamları gazozun ishal üzerindeki etkilerini araştırmıyorlar bir türlü.

Belki de koka kolanın formülünün gizli olmasındandır veya bu tür bir ishal geçirme formülünü ciddiye almıyorlardır. Ama kola ishali kestiği halde bilim adamları ısrarla bu konu üzerine araştırma yapmıyor.

Araştırmalarım sonucunda gazozun ishale etkisi konusunda iki pozitif sonuca ulaştım. Birincisi asitli içecekleri parçalarken vücut fazla miktarda suya ihtiyaç duyduğu için vücuttaki suyun bir kısmı buna harcanıyor ve dışkıdaki su azalıyor.

İkinci sonuç ise potasyum gibi dışkı sertleştirici maddelerin gazozda bulunması. Bunlar teyide muhtaç bilgiler. Ama sanırım bu yüzden gazoz ishali durduruyor.

Doktorların neden gazozu ishal için önermediğinin ise birkaç cevabı var. Birincisi ishal tedavisinde vücudu susuz bırakmamak gerekiyor. Gazoz ise bunun tam tersine vücuttaki suyu israf ediyor. İkincisi ise gazozda bulunan dışkı kıvamlandırıcı maddelerden daha bolu muz ve patates gibi gıdalarda var.

Üçüncüsü ise gazozdaki şeker oranı yüksek ve bu da bağırsaktaki zararlı bakterilerin popülasyonunun artmasına yol açıyor. Bu da dışkı biraz sertleşse bile ishal hastalığının daha derin seyretmesine neden oluyor.

Sonuç olarak ishalseniz gazoz içmeyin bol su içip muz ve patates haşlaması yeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here