Ödev kapağı nasıl yapılır ?

Orta okul ve lise döneminde hazırlanan proje ödevlerine bir de ödev kapağı gerekir. Eğer öğrencinin orta seviye Word, Excell bilgisi varsa bu çok zor değildir. Yarım saatlik bir çalışma ile bir şalon hazırlanır. Daha sonraki ödevlerde aynı ödev kapağı şablonu kullanılır.

Ama genellikle ortaöğretim öğrencilerinin bilgisayar becerisi basit bir ödev kapağı hazırlamaya yeterli olmaz. Velisi de bununla uğraşmak istemiyorsa veya onunda teknik bilgisi zayıfsa internette bulunan ödev kapakları indirilir, bunlar üzerinden en uygun bir tanesi seçilerek üzerinde düzenleme yapılır.

Esasen internetten indirilen ödev kapakları üzerinde düzenleme yapmak da o kadar değildir. Jpeg, png veya gif formatında yani resim şeklinde bir ödev kapağı indirdiyseniz bunu açmak için  paint programını kullanmanız, düzenleme yapmak için paint programını orta derece bilmeniz gerekir.

İnternetten gelen bazı ödev kapakları ise Word belgesi olarak iner. Bilgisayardan az çok anlayan biri belli bir formatı olan Word belgesini düzenleyebilir. Sıfırdan ödev kapağı hazırlamaya göre internetten indirip sadece öğrencinin adı, soyadı, okulu, ödevin konusu, dersin adı gibi bilgileri değiştimek daha basit gelmektedir.

Bu nedenle internetten ödev kapağı indirirken Word veya Excell olması avantajlıdır. Resim şeklindeki ödev kapakları görsel olarak daha şık görünür ama görselleri boyutlandırmanız, kaydırmanız zor olacaktır.

Ödev kapağı nasıl yapılır ?

Eğer internetten hazır ödev kapağı değil de kendiniz ödev kapağı tasarlamak istiyorsanız önce boş bir Word belgesi açınız. Size ilham vermesi için internetten bir ödev kapağı seçiniz ve baka baka öğrenci bilgileri ve dersin konusu gibi kısımları hazırlayınız.

Görsellik katması için bazı, şekil, resim veya sembolleri paint te düzenleyip Word da hazırladığınız ödev kapağına monte ediniz. İşlem sadece bu kadar.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here