Omron tansiyon aleti pulse ne demek ?

Omron tansiyon aleti tansiyon ölçme konusunda gayet başarılı sonuçlar vermektedir. Eksi olarak görebileceğimiz bir yanı ise içindeki terimlerin İngilizce olmasıdır.

Doktorlar ve İngilizce’ye hakim olanlar Omron tansiyon aleti içerisinde yer alan İngilizce kavramları çözmekte zorlanmazlar ancak tansiyon aletlerini çoğunlukla İngilizce bilgisi zayıf ve hiç olmayan yaşlı kimseler kullandığı için tansiyon aleti ekranında yazan pulse gibi kavramların ne manaya geldiğini çözmek bu yaş grubu için zor olmaktadır.

Omron tansiyon aleti pulse ne demek ?

Pulse kelimesi İngilizce bir kelime olup Türkçe’ye çevirirsek “nabız” demektir. Bu kavramı biraz daha açarsak; bilek veya boyun damarlarındaki ritmik zonklamanın adıdır.

Kalp her attığı zaman diğer damarlarda bir pompalama döngüsü yaratır ve diğer bir atış zamanına kadar kan vücutta bir tam tur atar.

Bu durum yaklaşık olarak her saniyede bir gerçekleşir. Bilek veya boyundaki atardamara dokunduğumuz zaman bu ritmik basıncı yani nabzı hissedebiliriz.

Omron tansiyon aletinde nabız ölçümü “pulse” verisiyle kullanıcıya verilmektedir. Doktorlar tansiyon verilerini yorumlarken aynı zamanda nabız verilerine de ihtiyaç duyarlar.

Nabzın istatistiksel takibi ile tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği daha iyi anlamlandırılır.
Bebeklerde nabız 100-120 gibi yüksek seyredebilir. Orta yaş kesimde 72, yaşlılarda ise 60 veya daha altı olabilmektedir.

Nabız değerlerinin kişinin yaşına uygun olması istenir. Eğer orta yaş veya üzeri bir kişinin bebekler gibi nabzı hızlı atıyorsa kalp çok zorlanıyor demektir.

Yüksek nabız değerleri, kan basıncının düşmesine ve bayılma şikayetine yol açmaktadır.
Nabız yüksekliği kadar nabız düşüklüğü de iyi değildir. Eğer nabız 40-50 lerde seyrediyorsa dokular yeterince beslenemiyor ve zarar görüyor demektir.

Omron tansiyon aletindeki pulse kavramı nabız istatistiklerini verir ve doktorların hastada kalp yetmezliği veya ritim bozukluğu gibi sorunların olup olmadığını anlamasını sağlar.

Omron Tansiyon aletinde harf ve rakamları bir şekilde anlamlandırmak mümkündür. Kalp işareti gibi sembolleri anlamlandırmak ise bazı hastalar tarafından zor olmaktadır. Çünkü Omron Tansiyon aletinde genellikle kalp ile alakalı veriler bulunmaktadır, kalp işaretinin bunlardan hangisi ile alakalı olduğu merak edilmektedir.

İlgili yazı: Omron Tansiyon aletinde kalp işareti nedir ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here