Perebron öksürüğü arttırır mı

Perebron öksürüğün tedavisinde kullanılan bir şurup olup etken maddesi Oksolamin fosfat’tır.Peki perebron öksürüğü arttırır mı ?

Perebron nedir ne işe yarar ?

Perebron renkli 120 ml’lik cam şişede satılan kırmızı berrak renkli öksürük şurubudur. Şurup ile birlikte 5 ml’lik ölçek verilmektedir.

İlacı ruhsat sahibi Angelini İlaç San. ve Tic. A.Ş olup bu ruhrat ile Santa Farma İlaç Sanayi tesislerinde İsbanbul Edirnekapı’da üretilmektedir.

Perebron’un etken maddesi olan Oksolamin fosfat’ın balgam eritici, salgı sulandırıcı ve boğazdaki tahrişi azaltıcı etkisi vardır.

Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi üst solunum yolları hastalıklarına bağlı olarak solunum yolları mukozasında inflamasyon oluşur. Bu da kendini ağrı, ateş, öksürük, gıcık, tahriş gibi şikayetlerle gösterir.

Perebron salgı eritici özelliği ile balgamı sulandırır, boğazdaki tahrişi azaltarak öksürük şikayetlerini azaltır. Ayrıca ağrıyı azaltır.

Perebron öksürüğü arttırır mı ?

Perebron öksürüğü artırmaz, eğer hasta Perebron kullanmaya başladıktan sonra hastada öksürük şikayetleri artmışsa muhtemelen bu hastalığın şiddetinin artmasındandır.İlacın yan etkileri arasında öksürük bulunmamaktadır.

Perebron üst solunum yolları hastalıklarında tek başına kullanılmaz, işlevi sadece boğazdaki tahrişi azaltarak ve salgıları sulandırarak öksürüğü kesmesidir. Hastalığın kendini tedavi etmek için başka ilaçlara, dinlenmeye ve uygun şekilde beslenmeye de gerek duyulacaktır.

Öte yandan hastanın Perebron içeriğindeki maddelere alerjisi olması da muhtemeldir.Perebron şurup daha kolay içilebilmesi için tatlandırılmıştır. İçeriğindeki şeker nadiren de olsa bazı hastalarda alerjiye sebep olabilir.

Perebron’da bulunan Ponso 4R ve metil paraben de alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Perebron aşırı doz kullanılırsa baş dönmesi, heyecan basması, kusma, renk solgunluğu şikayetleri görülebilir.

Perebron aşağıdaki yan etkilere sebep olduysa ilacın kullanımı kesilerek doktora gidilmelidir:

  • Ağız, yüz veya boğazda şişme,
  • Nefes alma güçlüğü,
  • Tansiyon düşmesi,
  • Kurdeşen

Perebron nasıl kullanılır ?

Perebren şurubun yemeklerden sonra yani tok karnına içilmesi tavsiye edilir. İçilmeden önce eşit miktar su ile sulandırılmalıdır. Yetişkinlerde günde 4 kez 3 er ölçek, çocuklarda ise günde 4 kez 1-2 ölçek içilir.

2 yaşın altındaki çocuklar, emzirenler ve hamileler için uygun değildir.

Perebron şurup yasaklandı mı ?

Bazen sosyal medyada, şu ilaç öldürür, bu ilaç yasaklandı şeklinde paylaşımlar yapılmaktadır. Perebron şurup yasaklanmamıştır.

Perebron şurup fiyatı

2019 yılı itibariyle 13,36 TL dir.

Perebron şurup hamilelikte kullanılır mı ?

Perebron şurup hamilelikte kullanılmaz.

Hamilelikte öksürük bebeğe zarar verir mi ?

Hamile kadının öksürmesi bebeğe zarar verecek derecede bir sarsıntıya yol açmayacaktır.

Perebron şurup kullananlar

Perebron şurup kullananlardan bazıları öksürüğü başta artırdığı fakat daha sonra kestiği yönünde görüş bildirmiştir.

Terleme yaptığı ve baş dönmesi, bilinç bulanıklığı yaptığı şeklinde de bildirimler vardır.

Fakat genel olarak kullananların çoğu Prebron öksürük şurubunun öksürüğü kesmede yeterli olduğunu ifade etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here