Duxalta 30 mg zayıflatır mı ?

Şeker hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar zayıflatır. Duxalta şeker hastalarının da kullandığı bir ilaçtır. O halde Duxalta 30 mg zayıflatır mı ?

Duxalta nedir ?

Duxalta 28 kapsüllük kutularda dulosetin etken maddeli bir ilaç olup işlevi serotonin ve noradrenalin hormon seviyesini artırmaktır.

İlaç 30 mg’lik ve 60 mg’lik olarak iki şekilde pazarlanmaktadır.

Duxalta etken madde

Her kapsülde 30 mg duloksetine eşdeğer 33.69 mg Duloksetin hidroklorür bulunmaktadır.

Duxalta 30 mg ne işe yarar ?

Bu ilaç sinir sistemindeki serotonin ve noradrenalin hormon seviyelerini artırmak suretiyle, kaygı ve ağrıları azaltan bir ilaçtır. Başlıca kullanım yerleri;

  • Depresyon,
  • Şeker hastalığına bağlı sinir hasarı nedeniyle meydana gelen nöropatik ağrıların azaltılması,
  • Kaygı bozukluğu tedavisi
  • Fibromiyalji tedavisi
  • Kronik eklem ağrılarının azaltılması,

Şeklindedir.

Duxalta ne zaman etkisini gösterir ?

Depresyon için kullanıldığında ilk etkilerini ancak 2. Haftadan itibaren göstermeye başlar, etkisini tam göstermesi 3-4 haftayı bulabilir.

Nöropatik ağrılara tam olarak etki etmesi birkaç hafta sürebilir. 2 ay içinde etkisi görülmezse doktora gidilmelidir.

Duxalta 30 mg yan etkileri

Duxalta uykulu olma hali, iştahsızlık, baş ağrısı, mide bulantısı, cinsel isteksizlik, uyuyamama, kulak çınlaması, titreme, tansiyon çıkması, ishal, hazımsızlık, sancılı idrar yapma, görme sorunları, kilo kaybı, kas ağrıları, terleme, yorgunluk ve kabızlık gibi yan etkilere neden olabilir.

Duxalta 30 mg kilo yapar mı ?

Duxalta’nın kilo alımına yol açtığına dair bir veri yoktur. İlacın genel olarak bu yönde bir etki göstermesi beklenmez.

Duxalta 30 mg zayıflatır mı ?

Şeker ilaçlarının kilo vermeyi sağlaması nedeniyle Duxalta yı da aynı şekilde etki edecek diye düşünmeyiniz. Şeker hastalığında sinir hasarına bağlı olarak nöropatik ağrılar oluşmaktadır. Doktorun şeker hastasına reçete etme amacı nöropatik ağrıları azaltmaktır. Nöropatik ağrılar zonklama, elektrik çarpması, iğne batması, bıçak saplanması şeklinde şikayetlere neden olan ağrılardır.

Öte yandan ilacın yan etkileri arasında kilo kaybı sayılmaktadır. Bazı kişilerde zayıflamaya yol açabilir.

Duxalta 30 mg kaygı giderici bir ilaç olduğundan duygusal yemek yeme alışkanlığı olan kişilerde fazladan yemek yemeyi azaltabilir, dolayısıyla zayıflamalarına yardımcı olabilir.

Duxalta 30 mg reçetesiz alınır mı ?

Nöropatik ağrılar kişinin hayat kalitesini düşürebilir. Bu yüzden hastalara Duxalta reçete edilmektedir. Bu ilaç aynı zamanda antidepresan olduğundan hastaya daha önceden Duxalta 30 mg yazılmadıysa eczaneden reçetesiz alamaz. Bu ilacı nöroloğun veya psikiyatrın yazması gerekir.

Duxalta 30 mg kullanıcı yorumları

İlacın her kişide etkisi, yan etkisi farklı şekilde görülmektedir. Deneyimlerinizi yorum bölümüne yazarsanız sitemizde yayınlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here