Pirinç maskesi zararları

Uzak Doğu’da cilt ve saç güzelliği için kullanılan pirinç maskesi zararları nelerdir, bu makalede bu konuda bilgi vereceğiz.

Son dönemde ülkemizde de pirinç maskesi kullanımı yaygınlaşmıştır.

Pirinç hem besin olarak tüketildiğinde hem de yüze uygulandığında kişiye çok büyük faydalar sağlamaktadır. Özellikle pirinç ile yapılan maskelerin içerisinde; folik asit, skulen, lineoik asit ve kolajen bileşenleri bulunmaktadır.

Bu bileşenler sayesinde cilt sağlıklı bir görünüme kavuşuyor. Böylelikle kimyasal maddelere ihtiyaç duymayacaksınız. Pirinç maskesi, Japonların güzellik sırları arasında yer alıyor. Matlaşan, rengini kaybeden ve renk düzensizliği olan ciltler için en iyi bakım maskeleri arasında yer almaktadır.

Pirinç maskesi faydaları

Pirinç maskesi ve suyu ile cildinizde mucizeler yaratabilirsiniz. Bu kapsamda pirinç maskesinin faydaları şöyle sıralanabilir:

Cildi Aydınlatıyor
Pirinç maskesi ve suyu; cildi parlatma ve aydınlatma noktasında çok etkilidir.

Cilt Bariyerini Güçlendiriyor
Ciltteki en dış tabakanın güçlendirilmesinde pirinç maskesinin rolü çok büyüktür. Ciltte oluşabilen problemlere karşı bariyer görevi gördüğünü de belirtebiliriz. Pirinçte yer alan nişasta özellikle cilt bariyerini doğal yöntemlerle korumaktadır.

İltihaplara ve Sivilcelere İyi Geliyor
Pirinç suyu, cildi yatıştırıyor. Egzama başta olmak üzere tüm cilt sorunlarına iyi geliyor. Lekeleri temizleyip, iyileştiriyor.

Güneş Yanıklarını ve Tahrişlerini Yok Ediyor
Kaşıntı, güneş yanığı, kızarıklık ve iltihaplanma gibi sorunları da gideriyor. Güneşin neden olduğu hasarları pirinç suyuyla giderebilirsiniz. Pirinç suyu sayesinde güneşte yanan cildinize soğutma etkisi yaparak yatıştırabileceksiniz.

Yaşlanmaya Karşı Etkilidir
Pirinç suyuyla; cildinizin genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Ciltteki elastikiyeti korumada önemli görev üstlenmiştir. Ciltte kolajen düzeyini artırmak içinde pirinç suyu ya da maskesini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Pirinç maskesi deneyenler özellikle; ciltlerinin gençleştiğini, sıkılaştığını ve güzelleştiğini belirtiyorlar.

Yağ Oranını Düzenliyor
Ciltte birtakım faktörlere bağlı olarak sebum üretim oranı artabilir. Ciltteki yağlanma, sebum üretimine bağlıdır. Sebum üredikçe ciltte yağlanmaya başlıyor. Pirinç suyu sayesinde yağ oranını azaltıp gözeneklerinizi temizleyebilirsiniz.

Pirinç Maskesi Nasıl Yapılır?

Saç ve cildinizin güzel görünüme sahip olması için pirincin 2 türlü kullanımı vardır. Bunlardan ilki, pirincin yıkanıp daha sonra suda bekletilmesidir. Suda beklettiğiniz pirinç tanelerini suyun içinden ayıklamanız gerekiyor. Ayıklama işleminden sonra suyu kullanabilirsiniz. Diğer bir kullanımsa pirincin maske haline getirilmesidir.

Pirinç maskesi nasıl hazırlanır ?
Malzemeler:
1.5 yemek kaşığı süt
3. 5 çay kaşığı pirinç
1. 5 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

  • Soğuk su içerisine pirinçleri koyup, yumuşayıncaya dek orta ateşte pişiriniz.
  • Pirinçleri pişirdikten sonra süzüp suyunu saklayınız.
  • Süzmüş olduğunuz pirinçleri soğuk suyla yıkayınız.
  • Bir tarafta da sütü ısıtıp, ılımaya bırakınız.
  • Soğuk suyla yıkadığınız pirinçlerin üzerine ılımaya bıraktığınız sütü ekleyiniz.
  • Pirinç ve sütü iyice karıştırınız.
  • Karıştırma işleminden sonra balı da ekleyiniz.

Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin sonunda maskesiniz hazır hale gelmiş olacaktır. Kuru ve temiz cilt üzerine maskeyi uygulayabilirsiniz. Pirinç maskesini yüzünüzde 15 dakika bekletiniz. Maskeyi yüzünüzden çıkarırken kenara ayırdığınız pirinç suyunu kullanmanız gerekiyor.

Pirinç maskesi zararları

Pirinç maskesinin bazı zararları da olabilecektir. Bunlara karşı dikkatli olmak gerekmektedir. Öncelikle her insanın yüzü özeldir ve birine fayda eden bir şey diğerine zarar verebilir.

Pirinç maskesi bazı cilt tiplerinde kuruluğa neden olabilmekte, ph dengesini etkileyebilmektedir. Eğer fayda değil de bu tür bir etki görülürse pirinç maskesi uygulaması sonlandırılmalıdır.

Pirinç maskesinin tüylenme yapabileceğine dair iddialar bulunmaktadır. Bu iddialar kanıtlanmamış olsa dahi bu konuda dikkatli olmaya yarar var.

Pirinç maskesinin bekletilmesi bakteri üremesine neden olmaktadır. Eğer malzemeler uzun süre bekletilirse veya yeniden kullanılmak istenirse yüzde mikrop üremesi olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here