Powerade enerji içeceğinde alkol var mı?

Bazı alkolsüz meşrubatlara dahi az miktar da olsa alkol karıştırıldığı bilinmektedir. Peki Powerade enerji içeceğinde alkol var mı?

Öncelikle sporcu içeceği ile enerji içeceği kavramlarının farklı şeyler olduğunu, Powerade çeşitlerinin enerji içecekleri grubuna değil sporcu içecekleri grubuna dahil olduğunu belirtelim.

Peki sporcu içeceği ile enerji içeceği arasındaki fark nedir ?

Spor esnasında terleme yolu ile sıvı ve elektrolitler atılır. Eğer uzun süre spor yapılırsa bu kaybı telafi etmek için bolca sıvı alınmaktadır. Sadece su içmek sıvı kaybını telafi etse de elektrolit kaybını telafi etmez.

Sporcu içecekleri bir miktar enerji, bolca su ve sodyum ve potasyum gibi bazı elektrolitleri içerir. Sporcunun spor esnasında kaybettiği sıvı ve mineral kaybını telefi etmeyi sağlar.

Enerji içecekleri ise adı üzerinde yüksek miktarda enerji içeren içeceklerdir. Dans, gezinti gibi nedenlerle enerji harcayan kişilerin daha uzun süre ayakta kalmalarını sağlarlar. Spor yapanlara enerji içeceği içmesi tavsiye edilmez. Çünkü enerji içecekleri sağlıklı enerji sağlıklı enerji kaynağı değildir.

Gerek sporcu içecekleri gerekse de enerji içecekleri sıvı ve enerjiyi kolay yoldan sunsalar da doğal beslenmenin sağlıklı bir alternatifi değillerdir.

Sporcu içecekleri ve enerji içeceklerinin içerikleri de birbirinden farklıdır.

Powerade içindekiler

Powerade Coca Cola fimasının bir ürünüdür ve piyasada üç çeşidi satılmaktadır:

  • Citrus Charge
  • Ice Blast
  • Sun Rush

Powerade Ice Blast içeriği

Karışık Meyve aromalı izotonik sporcu içeceğidir.

Su, dekstroz,fruktoz, asitliği düzenleyiciler (sitrik asit, sodyum sitrat, malik asit, potasyum sitrat), aroma vericiler, kıvam artırıcılar (akasya gamı, ağaç reçinesinin gliserol esterleri), mineral tuzlar (magnezyum klorür, kalsiyum klorür, potasyum fosfat), tatlandırıcılar*(sukraloz, asesulfam potasyum), renklendirici (brilliant blue).

Osmallite:286 +/- 5 mOsml/kg su.

Elektrolit miktari (100 ml için): Sodyum: 50,0 mg, Potasyum: 12,5 mg, Kalsiyum: 1,3 mg, Magnezyum: 0,6 mg

Yukarıdaki içeriğe bakıldığında Powerade in alkol içermediği görülmektedir.

Powerade alkol sonrası içilse bir sorun olur mu ?

Akşamdan kalma durumu berbat bir histir. Alkol kullanmak hem dini açıdan hem de sağlık açısından uygun değildir. Bu hususları umursamayıp alkol kullanan kişiler akşamdan kalmamak için alkol alımının neden olduğu su ve elektrolik kaybını telafi etmek amacıyla Powerade kullanabilir.Bunun bir sakıncası olmayacaktır.

Akşamdan kalmamak için mide bulantısını önlemek için zencefil çayı, enerji ve sıvı kazanmak için meyve suyu veya çorba içilmelidir. En önemlisi de sağlık ve kolay toparlanma açısından bolca su içilmelidir.

Açlık hissi olursa tost, muz gibi yiyecekler tüketilebilir.

Powerade enerji içeceğinde alkol var mı sorusuna açıklık getirmiş olduk. Öte yandan reklamlarda sporcu içeceği olarak lanse edilse de o kadar da sağlıklı bir ürün değildir. Başarılı sporcular Powerade türü içecekleri sadece “reklam” amaçlı içerler. Onları başarılı yapan sıkı çalışmalarının yanı sıra doğal ve dengeli beslenmelerine dikkat etmeleridir.

Hamilelikte Powerade içilir mi ?

Hamilelik döneminde yorgunluk şikayetleri için Powerade gibi sporcu içeceklerini içmeyi düşünenler vardır. Fazla miktarda içilmedikçe bir sakıncası yoktur. Fakat hamile kişiler doğal meyve suları ve bitki çayları tüketseler sağlık için daha faydalı olacaktır.

Powerade ishal için kullanılabilir mi ?

Evet ishal için kullanılabilir. Estıasen ishal tedavisinde beslenme seçenekleri bellidir. Kaybedilen sıvıyı telafi etmek için bolca sıvı tüketmek, şeftali, muz ve elma gibi ishali artırmayan meyveleri tüketmek ve yağsız pirinç lapası, pirinçli-yoğurtlu çorbalar, patates haşlaması ile beslenmek gerekir.

İshal için Powerade kullanabilirsiniz ama yukarıda anlatıldığı gibi beslenseniz daha sağlıklı olacaktır.

Powerade kaç yaş üstü ?

Bilindiği üzere enerji içeceklerine aynı alkollü içkiler gibi 18 yaş sınırlaması getirildi. Enerji içeceklerinin bilinçsiz tüketilmesi üzerine böyle bir karar alınmıştır.

Fakat Powerade  bir enerji içeceği değildir, sporcu içeceğidir. Bu nedenle yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here