Samsung batarya kalibrasyonu nasıl yapılır

Samsung batarya kalibrasyonu nasıl yapılır, bilgi vereceğim. Akıllı telefon teknolojisi kullanıcılarına birçok avantajı beraberinde getirirken, eski cep telefonu modelleriyle karşılaştırıldığında bir takım dezavantajları ortaya çıkmaya başladı.

Akıllı telefonların kullanıcılar tarafından en çok şikâyet edilen noktası şüphesiz bataryalarının istenilen süreden önce tükenmesidir. Yeni nesil cep telefonların tamamında bulunan bu sorun karşısında akıllı telefon üreticileri yoğun bir şekilde internet, oyun ve diğer özelliklerin kullanılmasına bağlı olarak boyutları bakımından cep telefonlarına istenilen seviyede ve özellikte batarya geliştirememenin sorununu yaşamaktadırlar.

Peki, kullanıcılar cep telefonlarının bataryalarının şarj süresini ve kullanım ömrünü nasıl arttırabilirler?

Akıllın telefon bataryasının şarj ömrü batarya kalibrasyonuyla yapılabilmektedir. Batarya kalibrasyonu; bataryanın kullanılan cihazla olan uyumuna denir. Samsung cihazlar başta olmak üzere Android işletim sistemine sahip tüm cihazlarda batarya yönetiminin gerçekleştirilmesi diye bir uygulama bulunmaktadır.

Bu uygulama, cep telefonunda kullanılan bataryanın mevcut voltajını ölçmek suretiyle pilin gerçek manada ne kadar kaldığını yüzdelik dilim olarak kullanıcıya gösterir. Bu modül zamanla kullanıma bağlı olarak yanlış veriler aktarabilmektedir. Örneğin; cep telefonun ekranında %25 batarya var gösterirken cep telefonun aniden kapanması gibi düşünebilirsiniz. İşte böyle bir durum karşısında batarya kalibrasyonu yapmak gerekmektedir.

Samsung batarya kalibrasyonu nasıl yapılır ?

Batarya kalibrasyonu için yapılması gereken en uygun yöntem şüphesiz cep telefonuna root atmak suretiyle yapılmasıdır. Lakin cihaz üreticileri cep telefonlarına atılan root nedeniyle telefonları garanti kapsamından çıkarmaktadırlar. Bu nedenle cep telefonuna root atmadan nasıl kalibrasyon yapılabilir. Batarya kalibrasyonu için;

–          Cihazın tüm bataryası kapanana kadar kullanın.

–          Tüm batarya bittikten sonra cihazı açmayı deneyin, her ne kadar açılmasa da açılır gibi yapacağı için buradaki bataryayı da bitirene kadar devam edin.

–          Tüm bataryası biten cep telefonunuzu %100 şarj olana kadar prize takın, tam doluyken cep telefonunu açın ve %100 şarj gösteriyorsa bu şekilde 1 saat daha şarj edin.

–          Sonra aynı şekilde bataryayı bir kez daha sıfırlana kadar tüketin ve yeniden doldurun. Bu uygulamayı 7 kez yaptıktan sonra batarya kalibrasyonu gerçekleştirilmiş olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here