Silverdin kortizonlu mu ?

Cilt hastalıkları için kullanılan bazı kremler kortizon içerir. Peki Silverdin kortizonlu mu ?

Öncelikle kortizon nedir, ne işe yarar ve ne tür zararları var bilgi verelim:

Kortizon nedir ?

Kortizon içeren ilaçlara kortikosteroidler denilmektedir. Kortikosteroid grubu ilaçların etki dereceleri vardır. Bazıları düşük etkilidir, bazıları ise yüksek etkilidir.

Esasen kortizon dediğimiz madde vücudumuzun stres halinde iken ürettiği hormonlardan birisidir. Yani bir yere kortizon içerikli bir krem sürdüğünüzde oradaki dokunun vücudun aşırı strese girdiği zamanki tepkisini vermeyi sağlıyorsunuz.

Vücut strese girdiğinde bazı işlevler daha etkili çalışır bazı işlevler ise etkisiz hale gelir. Mesela dokunun iltihap ile savaşma özelliği artar, alerjik maddelere verdiği tepki düşer.

Kortikosteroid grubu ilaçların farklı özellikleri vardır. Ortak özellikleri genelde kortizonsuz ilaçlara göre daha hızlı etki göstermeleri ve daha etkili olmalarıdır. Ancak yan etkileri de yüksek olabileceğinden doktor kontrolünde kullanılırlar.

Kortizonlu kremlerin bazı yan etkileri şunlardır:

  • Kızarıklık
  • Ciltte kuruluk
  • Ciltte yanma
  • Sivilcelenme
  • Adet düzensizliği
  • Kaşıntı, ciltte batma

Silverdin kortizonlu mu ?

Silverdin yanık ve yaraların tedavisi için kullanılan etkili bir cilt kremidir. İki etken maddeden oluşmaktadır:

Gümüş sülfadazin: Yanık kremlerinde yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Yanığın mikrop kapmasını önler ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Lidokain: Bölgesel uyuşma sağlayan ve kaşıntıyı gideren bir maddedir. Etki mekanizması sürüldüğü bölgedeki nöronların beyni uyarmasını engellemektir. Yani sinir hücrelerini bir süreliğine etkisiz hale getirerek acıyı azaltır.

Bu maddeler kortizon değildir. Dolayısı ile silverdin kortizonlu bir ilaç değildir.

Silverdin ne işe yarar ?

Silverdin bir yanık kremidir. Yaralar için de kullanılır. Sürülünce hasarlı dokudaki acıyı azaltır ve hızlı iyileşme sağlar, ayrıca kaşıntıyı giderir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here