Rota virüsü aşısı fiyatı

Rota virüsü aşısı fiyatı 2020 yılı Ekim ayı itibariyle 213,70 TL’dir. Bu Rotateq markasının fiyatıdır. Rotarix marka aşı daha ucuzdur. Makalemizde onun da fiyatı yer almaktadır.

Bebeklerde görülen ishal vakalarının önemli bir bölümü rota virüsü kaynaklıdır. Yetişkinleri fazla etkilemeyen bu virüs bebekler ve küçük çocuklarda ishale neden olur. Rota virüsüne karşı en etkili çözüm aşı yaptırmaktır.

 Rota Virüsü Öldürür Mü ?

Dünyada her sene 600 bin kişi rota virüsünün yol açtığı mide ve bağırsak enfeksiyonları (gastroenterit) nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Ölümlerin yüzde sekseni ise gelişmekte olan ülkeler diye tabir edilen (gerçekte ise geri kalmış ülkeler) ülkelerde gerçekleşmektedir.

Rota virüsü kaynaklı toplam gastroenterit vakası sayısı ise her yıl tahmini 111 milyondur.(Dünya geneli)Daha akılda kalıcı bir örnek verirsek 5 yaşına gelmiş her çocuk mutlaka rota virüsü ile tanışmıştır diyebiliriz.

Bu rakamlar rota virüsünün yaygınlığını ve öldürücülüğünü açıkça ortaya koymaktadır. İşin ilginç yanı ise her ne kadar ölüm vakaları genellikle geri kalmış ülkelerde olsa da gelişmiş ülkelerde de rota virüsü kaynaklı hastalıklar aynı oranda görülmektedir.

Yani virüs kirli su kaynaklarının olduğu yerler veya hijyene riayet edilmeyen yerlerin haricinde de etkilidir. Bu da ne kadar tedbir alınırsa alınsın bu hastalığın bebeğinize bulaşabileceğini göstermektedir. Virüs ağızdan bulaşır. Genellikle eller, ev gereçleri, giysiler ve kirli sular ile bulaşmaktadır. Temizliğe riayet etmek bir ölçüde hastalıktan korur.

Rota virüsü ishal ve kusmaya bağlı aşırı sıvı kaybı nedeniyle bebekleri öldürmektedir. Virüs bulaştığı zaman iki günlük kuluçka süresinin ardından yaklaşık bir hafta boyunca şiddetli ishal, kusma ve iştahsızlık şikayetlerine neden olur. Hastaya bol bol sıvı verilmesi, ishal karışımı içirilmesi gerekir. Evde tedavi edilemeyen bebekler hastaneye yatırılır ve serum tedavisi uygulanır.

Rota virüsünden korunmanın en etkili yolu aşı olmaktadır. Gelişmemiş ülkelerdeki ölüm oranlarının yüksek oluşunun başlıca sebebi rota virüsü aşısı fiyatının yüksek oluşu ve sağlık teşkilatının yetersizliğidir. Maalesef geri kalmış ülkelerdeki gibi bizim ülkemizde de rota virüsü aşısı -fiyatının yüksek oluşu sebebiyle- aşı programında yer almamaktadır. Yani bebeğinizi rota virüsünden korumak için kendi imkanlarınızla aşı yaptırmanız gerekmektedir. Yazımın sonunda rota virüsü aşı markaları yer almaktadır. 2016 yılı güncel rota aşısı fiyatlarını eczanelerden sorup öğrenebilirsiniz.

Rota Virüsü Aşısı Güvenli Midir ?

Rota virüsünün güvenli olup olmadığının yanı sıra ne kadar koruyucu olduğu da ziyaretçilerimiz tarafından merak edilmektedir. Bildiğiniz üzere aşılar ve olası yan etkileri hakkında ülkemizde yığınla tartışma mevcuttur.

Rota virüsüne karşı aşı ilk kez 2000’li yıllarda bulunmuştur. Aşının 90’lı yıllardaki denemelerinde yan etki olarak invaginasyon yani bağırsak düğümlenmeleri görülmüştür. Aşı daha sonra geliştirilmiş ve bu tür yan etkiler azaltılmıştır. Ancak yine de 8 aydan büyük bebeklere (32.hafta ve sonra) bu aşının yapılması tavsiye edilmemektedir.

Aşı maksimum faydayı ve en az yan etkiyi bebek 6 aylık iken gösterir. Eğer bebekte aşı içindeki maddelere alerji yoksa (nadiren görülür) aşı hem güvenilir hem de hastalığa %100’e varan oranda koruyucudur.

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yaptırılır ?

Rota virüsü aşısına bebek 2 aylıkken veya 3 aylıkken başlanır. Aşı iki doz olarak ve dozların arasında 4 veya 8 hafta ara verilerek uygulanıyor.

Örnek verirsek: İlk doz 2 aylıkken yapılırsa ikinci doz 3 veya 4 aylıkken yapılır. İlk doz 4 aylıkken yapılırsa ikinci doz 5 aylıkken yapılır. Bebek 6 aylık olana kadar iki dozun da yapılması gerekiyor.

Rota virüsü aşısı zamanlaması markasına göre de az miktar değişiyor. Ülkemizde iki tane rota virüsü aşısı var.

 Bir tanesi oldukça bilindik marka olan Glaxo-SmithKline firmasının ürettiği aşı. Adı da Rotarix. Rotarix marka aşıda dozlar 2. Ay-4.Ay veya 3.Ay-5.Ay uygulanıyor. Rotarix marka aşının ilk dozu en geç bebek 12 haftalıkken yapılmalıdır. Bundan geç yapılmamalıdır.

Bir başka rota virüsü aşısı markası da Merck Sharp Dohme firmasının (Bu da diğeri gibi Amerikan firması) imal ettiği Rotateq. Bu markanın dozları da 2-4-6. aylarda veya 3-5-7. aylarda uygulanıyor.

 Rota Virüsü Aşısı Nasıl Yapılır ?

Bu konuda ufak da olsa sevindirici bir haber vermek isterim. Genellikle aşı deyince akla iğne yani enjeksiyon gelir. Rota virüsü aşısı ağıza damla damlatmak şeklindedir. Yani bebeğiniz rota aşısı olunca feryat figan ağlamayacak. Bir başka mutlu haber de bu aşının diğer aşılar ile uyumsuzluğu olmaması.

Oldu ki bebeğiniz damla damlattıktan sonra aşıyı kusuverdi. Aşı ziyan oldu diye endişelenmenize gerek yok. Bebeğin aldığı 1-2 damla bile onu koruyacaktır. Yeniden aşı yapmaya gerek yoktur. Az önce belirttiğim gibi aşı hem güvenli hem de koruyucu nadiren görülen mide düğümlenmesi şikayetleri dışında başka bir yan etkisi de bulunmamakta.

Rota Virüsü Aşısı Fiyatı (Rotarix)

2020 yılı itibariyle 144,24 TL’dir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here