Televizyon kendi kendine kanal siliyor

Bazı televizyonlarda kanal sıralamasının kendiliğinden değişmesi veya silinmesi gibi problemler olmaktadır. Bazen de kumanda küçük bir çocuğun eline geçince, çocuk kanalların yerini değiştirebilir, silebilir.

Bu tür durumlarda kanalları yeniden ayarlamak gerekir. Ama öncelikle kolaylıkla kanal silinmesinin, yer değiştirmesinin önüne geçmek gerekir.

Makale kaynağı Eyüp uydu servisi web sitesi olup web sitesinde uydu cihazlarının kurulumu, ayarlanması, televizyona bağlanması gibi konularda bilgiler yer almaktadır.

Eyüp uydu servisi yıllardır İstanbul’da uydu, çanak anten kurulumu alanında çalışan gösteren İpek Uydu Servisi bünyesinde faaliyet göstermekte olup makalede yer alan bilgiler sizin için yetersiz olursa 0212 594 10 72 nolu telefonu arayarak konu hakkında ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Televizyon kendi kendine kanal siliyor neden ?

TV kapanınca kanallar siliniyorsa bunun sebebi muhtemelen Türksat kanal güncelleme sisteminin (TKGS) açık veya otomatik olmasıdır. Bunun çözümü olarak cihazın menüsünden kurulum yazan yere girerek tkgs ayarları gibi bir yerin olup olmadığına bakınız. Eğer TKGS ayarları varsa o zaman buraya giriş yaparak çalışma modu yazan yeri kapalı yapmalısınız.

TKGS özelliği olmayan cihazlarda da kurulum menüsünde kanal güncellemesi açık veya kapalı yazan bir yer bulunmaktadır. Bunu kapalı hale getiriniz.

Bunu yapmazsanız kanal sıralaması birkaç günde bir veya her gün değişebilir.

Kanal değişmesi değil de kanallar tamamen siliniyorsa uydu alıcısı arızalı olabilir. Esenler uydu servisi gibi teknik servislere cihazınızı götürüp baktırabilirsiniz.

Üçüncü ihtimal ise siz evde olmadığınız zamanlarda (Çocuğunuza bakıcı bakıyorsa mesela) çocuğun kumandayı kurcalamayı alışkanlık haline getirmesidir. Küçük çocuklar kendilerini ifade etmek, dikkat çekmek için gerekirse bir şeyleri bozmayı denerler.

Tv kumandaları en fazla kurcalamayı en çok sevdiği şeylerden biridir. Belki de anne mutfaktayken çocuk kumandayı kurcalıyordur. Bir kere kanal silmeyi öğrendiyse aynı hareketi sürekli yapacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here